Dnes vyšlo 15 článků

Jan „Peli“ Pelikán: Nenech se nikým a ničím odradit v tom, co děláš

Jan „Peli“ Pelikán: Nenech se nikým a ničím odradit v tom, co děláš

Honza Pelikán přezdívaný ,Peli, je mladým a talentovaným fotografem extrémních sportů. Nedávno oslavil své 20. narozeniny a pochází z města perníku – Pardubic. Je vítězem 1. místa Winston Econ Art v Praze. Mimo jiné ho také můžete znát z taneční skupiny T-BASS, se kterou společně vystoupili v soutěži Česko Slovensko má talent 2012.

Ahoj Honzo, na začátek jsem o tobě pár základních informací zmínil, ale určitě ne všechno. Zkus se nám tedy rozepsat více o sobě. Kdy a jak jsi začal s focením? Kdo nebo co tě motivovalo a proč právě extrémní sporty?

Ahoj, všechny bych rád na začátek pozdravil. Jak jsi už zmínil, jmenuju se Honza a před pár dny jsem oslavil svoje 20. narozeniny. Kdy a jak to u mě začalo s focením? Už je to docela nějaký ten pátek. Můj první foťák se ke mně dostal v půlce září roku 2009, takže to letos na podzim bude už 5 let a je to pro mě hrozný, když si uvědomím, jak to letí. Motivaci jsem měl stejnou jako většina lidí, kteří si v minulosti nebo i v poslední době pořídili digitální zrcadlovku. Zkrátka jsem chtěl fotit něčím kvalitním a dosáhnout tím lepších fotek než z kompaktu. A proč extrémní sporty a akční věci celkově? Měl jsem k tomuhle odvětví vždycky blízko. Baví mě ta kultura okolo. Lidi, místa a zkrátka všechno, jelikož je to vždycky všechno poněkud jedinečný.

2

Při pohledu na tvoje fotografie je vidět, že máš svůj osobitý styl. Co by asi samozřejmě každý fotograf měl mít, ale není jednoduché si ho získat, kde tedy čerpáš inspiraci?

Jestli vidíš v mojí práci určitý styl, tak jsem jedině rád, protože já ho tam většinou sám ani nevidím (smích). Kde čerpám inspiraci? Abych řekl pravdu, tak čerpání inspirace u mě přichází až na místě focení, pokud se bavíme o focení extrémních sportů. Pokud se nejedná o nějakým způsobem koncipovaný focení, tak na sebe nechám působit vnější vlivy, jako je místo kde to fotíme, okolí, počasí a snažím se tohle všechno skloubit a zachytit tak, aby to působilo co nejlíp.

Aby výsledné fotografie byly co nejlepší, určitě vše nestojí jenom na zmáčknutí spouště, ale také hodně na úpravě fotografií. Kolik hodin ti trvá úprava jedné fotografie a v jakém programu edituješ?

Musím říct, že když si někdo přečte jeden z mých starších rozhovorů tak si tam může dočíst něco ve smyslu, že trávím nad fotkou X hodin. Už to není tolik pravda. Poslední dobou mám čím dál víc focení a práce. Kdybych se měl nad každou fotkou zastavit na 3-4 hodiny, tak bych asi hodně nestíhal. Strašně moc záleží na tom, o kterých fotkách mluvíme. Pokud to jsou reportážní fotky z jakékoliv akce, kde je výstupem často 400 a více fotek, tak na jedné fotce strávím tak minutu nebo dvě, ale pokud se jedná o focení z mojí iniciativy a výstupem je jedna nebo dvě fotky, tak jsem schopen si nad fotkou posedět nějakou tu chvíli, ale už to taky není tolik jako dřív.

IMG_7331

Víme, že nejradši fotíš extrémní sporty, ale jsou nějaké věci, lidé či momenty, které fotíš úplně nejraději? Že když se řekne, jdeme fotit Megan Fox do Playboye, tak se ti rozzáří oči?

Hodně mě baví česká taneční street dance kultura. Jak jsi zmiňoval na začátku rozhovoru, tak už od malička tancuji a tak jsem jistým způsobem poznamenaný a mám k tomu hodně vřelý vztah. Takže jakmile mám možnost fotit nějakou akci tohohle ražení, tak se snažím udělat maximum, abych tam mohl být a přivézt si nějaké dobrý fotky.

Máš nějaký svůj fotografický sen, co nebo koho by jsi chtěl fotit?

Mým fotografickým snem je asi začít pracovat pro nějakou větší společnost nebo organizaci, která by se např. zaměřovala na sportovce a aktivní lidi. Fotit velké reklamní kampaně, ale hlavně stále dělat to, co mě baví.

Jako fotograf se určitě pohybuješ mezi dalšími zajímavými lidmi. Mohl by si vypíchnout ať české či zahraniční fotografy, se kterými jsi mohl spolupracovat a čí práci oceňuješ?

Nejsem moc člověk, kterej by seděl celý dny na internetu a hledal další fotografy, kteří dělají něco podobného jako já. Ale určitě musím zmínit práci Dana Vojtěch, který mi je příkladem a neustálým předmětem obdivu už od doby, co jsem vyfotil první fotku. A ze zahraničních fotografů bych zmínil Aarona Smithe, který dělá to, co ho baví a dělá to dobře a naposled nesmím zapomenout na Joeyho Lawrence, který na to, kolik mu je, se už dostal do takové pozice, o který se nám v Česku ani nemůže pořádně zdát, ale není se čemu divit. On je mi v poslední době hodně velkou inspirací.

Kde všude je možné tvoji práci vidět? A co považuješ za svoje největší dosavadní úspěchy v oboru?

Moje práce je na mnoha různých místech. Nejvíc věcí člověk asi najde na mém portfoliu a fanpage na FB, ale pokud se bude vše vyvíjet dobře, jak to zatím vypadá, tak by mi do měsíce a půl mohl vyjít článek v jednom z nejprestižnějších fotografických časopisů v republice, anebo možná budu i součástí jedné výstavy, která bude cestovat po městech ČR, ale o tom ještě ani já sám tolik nevím, takže zatím víc informací nepovím. A co považuji za nejlepší úspěchy? Myslím, že ani nedokážu vypíchnout něco konkrétního. Mám stejnou radost jak z toho, když se mi povede vyhrát nějaká fotosoutěž, tak i z toho když mi někdo, koho třeba vůbec neznám napíše, jak se mu moje práce líbí a ať se mi daří dál. To je pro mě jedna z nejdůležitějších věcí, ta zpětná vazba.

IMG_0464

Lidé, kteří se v oboru fotografování vyznají, by určitě zajímalo, jaké máš technické vybavení? A když porovnáš svoji techniku předtím a dnes, ovlivnilo se to hodně na tvé tvorbě?

Moje fotografické vybavení je od začátku postavené na značce Canon, takže “nikoňáky” zklamu. Nedávno jsem např. pořídil nový foťák, který má větší čip typu full-frame a to je super věc. Má to hodně výhod oproti čipům APS-C, ať už je to v množství šumu, nebo v hloubce ostrosti. Potom bych chtěl určitě zmínit investici do studiovýho blesku od značky AlienBees a generátoru od firmy FOMEI, protože díky téhle kombinaci, mám na hlavě o pár šedivých vlasů víc, protože nikdo by nevěřil, jak je těžký rozchodit v evropských poměrech výrobek tohohle typu, který se ale vyrábí v USA.

No, a když porovnám techniku např. v roce 2010 a dnes, tak mě to určitě hodně ovlivnilo. Jsem hodně technicky založený typ fotografa, takže si potrpím na kvalitě a spolehlivosti věcí, který si pro svoji práci pořizuji. A většinou pořizuji jen věci, u kterých vím, že posunou moje výstupy zase o kus dál. Ale v blízké době chci trochu přibrzdit, protože těch výdajů v poslední době bylo dost.

Věnuješ se čistě jenom focení, nebo zkoušíš například i editovat video?

Vždy jsem si říkal že chci dělat fotky a do videa se nijak nezamotat. Ale po tom, co jsem si pořídil foťák, který natáčí i videa, tak se tomu zkrátka nějak nejde vyhnout. Občas něco natočím pro kamarády, když potřebujou něco pro sebe nebo tak. Málokdy točím video s tím, že bych si vymýšlel nějaký koncepty, scénáře atd. Videa která jsem dělal, jsou buďto z tanečního prostředí, anebo něco z oboru. Například kamarád-designér Luboš Volkov nedávno potřeboval do své prezentace video z toho, jak vytváří super návrhy ikon a aplikací, tak jsme společně udělali pár záběrů a pak se z toho sestřihl takový krátký klípek. Takže asi takhle bych odpověděl na otázku jestli dělám i do videa. Dělám, ale fotka pro mě vždycky bude number 1!

Živíš se tím, nebo to děláš pouze pro svoje uspokojení, že tě to baví?

Poslední dobou si čím dál víc tímhle svým “koníčkem” vydělávám. Ale nejsem moc takový, že bych si ty peníze užíval a dával na obdiv lidem, že je mám. Spíš je právě investuji do lepší techniky, jak vypisuji v minulém odstavci. Investuji ty peníze hlavně proto, že mě to baví a chci zvyšovat standard, který ty fotky pak budou mít.

Kdybys měl vyzvednout opravdu jenom jednu fotku, na kterou jsi nejvíce hrdý, která by to byla?

Wau to asi takhle nedokážu říct. Kdybys mi dal možnost vybrat si jich aspoň 10 tak bych to MOŽNÁ zvládl, ale jednu jedinou, tu vybrat nedokážu.

Měl jsi možnost se setkat díky fotografování s nějakými známými osobnostmi, sportovci apod.?

Měl jsem možnost setkat se díky značce GoPro s freestyle motocrossovým jezdcem Liborem Podmolem což byla asi taková nejvýznamnější postava, kterou jsem v roce 2013 fotil.

final_1_podmol

Určitě trávení práce editací fotek dá zabrat. Jak relaxuješ, když už ti všechny vrstvy ve Photoshopu lezou krkem? Máš na to nějakou svoji vymazlenou techniku?

Většinu volného času se snažím trávit se svojí přítelkyní, kamarády a rodinou. Občas člověk potřebuje vypnout a s nejbližšími lidmi to jde ještě líp. Pak trávím nějaký ten čas ve fitku, aby mi tělo úplně nezakrnělo, když sedím u toho počítače. A když už není hodně co dělat, tak začnu dělat něco do školy. (smích)

Koukal jsem, že ses zúčastnil pár soutěží a také jsi některé vyhrál. Jaké to byly a která pro tebe nejvíc znamenala?

Až tak moc se těch soutěží nezúčastňuji, ale podařilo se mi minulý rok vyhrát první místo v kategorii OKNO DO DUŠE, v soutěži Winston Econ Art 2013, což byla multimediální soutěž pro mladé studenty neuměleckých vysokých a středních škol. To mi udělalo hodně velikou radost.

square

Kdybys měl vyzdvihnout momenty ve svém životě, které ovlivnili to, co děláš? Které by to byly ?

Každý ten moment, když se těsně po zmáčknutí spouště podívám na displej a rovnou uvidím, že tohle je ta fotka, pro kterou jsem si ten den přišel, je pro mě zásadní a posunuje mě zase o krůček dál.

Poslední otázkou je, jaké máš plány do budoucna? Chtěl bys něco zlepšit, změnit případně nechat tak, jak to je teď?

Teď to vůbec není špatný, ale určitě je tu hodně věcí, který by se změnit mohly. Chtěl bych si najít víc času na svoji tvorbu, jelikož teď mám hodně zakázek, který jsou zajímavý hlavně po finanční stránce, ale nikam mě moc neposouvají, tak to bych chtěl napravit. No a jedním z velkých plánů do blízké budoucnosti, je moje cesta do Spojených států, ve kterých se budu pohybovat něco málo přes čtvrt roku a počítám s tím, že všude mě bude doprovázet i můj fotoaparát.

1

Na závěr ti dám prostor, abys tady našim čtenářům pronesl pár chytrých vět, které by je mohly motivovat a nakopnout do toho, aby dělali to, co je baví. Je to tvoje.

Moje motto, kterým se posledních pár let řídím, je klasika: „Všechno dobrý i špatný se děje z nějakého důvodu a je to předem daný. Vede tě to k něčemu, co bude nakonec úplně nejlepší a ty dosáhneš spokojenosti, takže se nenech nikým a ničím odradit v tom co děláš.”

ti díky za rozhovor Peli a přeju málo vybité baterky a být ve správný čas na správném místě.

Komentáře

Nahoru