Jan Březina: Apple je pro mne srdeční záležitostí ještě z dob, kdy o něm většina uživatelů asi nevěděla

Internetový portál Macforum.cz zná asi každý, kdo má rád značku Apple. Založil jej kdysi dávno Honza Březina. A právě s Honzou si dnes budeme povídat o tom, co obnáší vlastnit a provozovat fórum o produktech jedné z nejhodnotnějších značek světa.

Ahoj Honzo, kolik už to bude let od té doby, co jsi založil Macforum.cz a co tě k tomu vedlo? 

Ono to není zas tak dlouho, jen se toho děje tolik, že člověk má úplně jiný pocit. Forum se pro veřejnost rozjelo 1. srpna 2012, takže jsme slavili teprve třetí výročí. Macforum vzniklo jednoduše jako reakce na zánik diskuzního fóra MujMACu. Cítil jsem mezeru, kterou se podařilo díky práci spousty lidí a podporě řady serverů hned první měsíc. 

Proč sis vybral zaměření právě na Apple? Bylo to kvůli tomu, že jsi věděl, že o tyto produkty bude stále větší a větší zájem? Anebo jsi byl už tehdy velkým fanouškem této značky?

Apple je pro mne srdeční záležitostí ještě z dob, kdy o něm většina uživatelů asi nevěděla. První projekt spojený s touto značkou jsem rozjížděl už v roce 2000, měl jsem tu možnost být osobně na několika keynote Steva Jobse a za ty roky se stal nedílnou součástí mého života. 

jan-březina-fripito

Zažitý milovník Applu a fotograf

Zkus prosím popsat začátky Macforum.cz. Určitě nebylo jednoduché jej vybudovat na zelené louce. Nejčastější problém u diskuzních fór bývá právě to, že provozovatel nedokáže přitáhnout na fórum dostatek lidí, kteří se tam dennodenně vrací. Jak se to povedlo tobě? Respektive, mohl bys zkusit popsat, jak vypadá takový rozjezd diskuzního fóra? Co všechno jsi musel řešit?

Díky tomu, že v Apple komunitě se pohybuji tak dlouho, podařilo se mi ještě před spuštěním fóra dohodnout podporu víc jak desítky Apple serverů a projektů. Díky tomu hned první měsíc použilo fórum skoro 30 000 uživatelů a od té doby návštěvnost v podstatě konstantně pomalu roste s tím, jak roste zájem o Apple a jeho produkty.

Technicky není problém fórum rozjet, design udělal jeden z nadšených fandů a pomáhala mi cca desítka zapálených zkušených uživatelů, díky kterým byl i dostatek odpovědí. 

Musel jsi třeba sám zakládat diskuzní vlákna a sám si na ně odpovídat anebo jsi měl to štěstí, že na tvé fórum začali lidé proudit takřka okamžitě? 

Přiznám se, že prvních pár měsíců jsem věnoval běhu Macfora mnohem víc času, než mám nyní, ale i tak bych to sám rozhodně nezvládl. Na nedostatek otázek jsme si nemohli nikdy stěžovat. A odpovědi vznikaly díky skvělé komunitě, která kolem Applu naštěstí existuje odjakživa. Takže ano, na začátku to byl obrovský žrout času, ale vygeneroval jsem jen zlomek obsahu. 

Čemu to připisuješ? Tomu, že v tehdejší době tady nebylo tolik webů a diskuzních fór, které by se věnovaly applovským produktům? Anebo jsi měl jen štěstí?

Webů, které se věnovaly Applu po informační stránce bylo už tenkrát celkem hodně. Ale diskuzní fórum nemá moc velký komerční potenciál a uživatelská základna byla roztříštěna mezi řadu projektů. Nám se nějakým zázrakem podařilo přesvědčit provozovatele informačních projektů, že jednotné fórum bude pro uživatele největším přínosem a zároveň to nijak neohrozí jejich obchodní zájmy.

Vzhledem k tomu, že se celé fórum zaměřuje jen na Apple, tak mi to nedá se nezeptat. Proč si myslíš, že právě za telefony, notebooky a vlastně cokoliv, co má na sobě symbol nakousnutého jablka, jsou lidé platit doslova nekřesťanské peníze? Když jsou přitom na trhu výkonnější přístroje (např. běžící na OS Android). V čem je podle tebe ten největší tahák? Je to tím, že jsou ty produkty tak kvalitní? Anebo je v tom tak perfektní marketing?

Všechno dohromady. Apple bezesporu skvělý marketing má a trefil se do vkusu doby. Na druhou stranu si myslím, že tady jsou jasné praktické důvody. Neznám jediný Android telefon, který by fungoval tak spolehlivě, komfortně a jednoduše jako iPhone. Není to ani o hw výkonu, ani o vyladěnosti OS nebo o jednotlivých aplikacích. Je to o vzájemném propojení HW, SW a OS, které logicky nikdo jiný mít nemůže.

Nedávno přišel na trh iPhone 6s. Je větší, výkonnější, dražší :-). Už jsi jej měl v rukách? Co si o něm myslíš?

Už jsem pořídil iPhone 6s+, takže s ním mám osobní zkušenost. Myslím, že to je hezká ukázka “s” generace. Apple vždy jednou za 2 roky uvede “vyladěnou” verzi předchozí generace. Vnější tvar je v podstatě stejný a i většina parametrů je podobná. Přesto kombinace nového fotoaparátu, nového materiálu, vylepšené elektroniky a 3D Touch ukazuje, že i evoluce může být velkým přínosem. Osobně jsem z tohoto modelu nadšený. Nemyslím si, že je potřeba pořizovat každou generaci, kterou Apple vypustí, ale 6s a 6s+ jsou vynikající.

IMG_5779

Jak hodnotí nový iPhone 6s+?

Když už jsme u těch jednotlivých produktů, o kterém výrobku od Applu se u tebe na fóru nejvíce mluví a diskutuje?

Vždy se nejvíc diskutuje o aktuálních novinkách. Je v podstatě jedno jestli jde o nové telefony, tablety, počítače nebo software. Poměr jednotlivých kategorií produktů je poměrně vyvážený. Pro mě osobně je strašně důležité to, že fórum pomáhá i v okrajových segmentech jako je Apple a uživatelé s handicapem.

Stíháš vůbec ty sám sledovat, o čem se u tebe na fóru v daný den nejvíce mluví? Anebo těch diskuzních vláken a příspěvků je už tolik, že o tom nemáš už ani přehled?

Pravidelně sleduji jen některé sekce, kde mám pocit, že mohu pomáhat nejvíc a samozřejmě se snažím reagovat na nahlášená témata. Ale každodenní provoz by nebyl možný bez skvělých moderátorů a aktivních uživatelů.

Asi hloupá otázka, ale ty sám vlastníš něco od Applu? Který produkt tě nejvíce očaroval a který tě naopak za poslední roky nejvíce zklamal? 🙂

Jsem i Apple Certified Trainer a jsem součástí vývojářského týmu, takže máme většinu produktů. Osobně používám zejména AppleWatch, iPhone, iPad, MacBook a AppleTV. Nejvíc mě očaroval iPad Pro, na který se teď opravdu hodně těším. Největším zklamáním pro mne osobně je zatím poměrně pomalý vývoj kolem AppleWatch, přestože hodinky jako takové jsou fajn.

Nedá mi to, abych se nezeptal, ale je pravda, že každý, kdo má něco od Applu, tak je ovce? 🙂 

To asi záleží na definici pojmu ovce. Ale celkem hrdě o sobě říkám, že jsem iOvce a vnímám to tak, že filozofie, se kterou Apple vyvíjí produkty, mi vyhovuje.

Musíš třeba ty sám mít přehled o dané tématice (iPhony, Macbooky apod.), abys mohl fórum úspěšně provozovat? Anebo je to zcela nepodstatné a daleko důležitější je umět porozumět uživatelů a najít důvod, proč k tobě mají začít na fórum denně chodit?

To asi nedokáži úplně posoudit. Myslím si, že Macforum je tak silně specifická, komunitní záležitost, že bez vztahu ke značce by to nešlo. Ale nikdy jsem to nezkoušel. Vždycky jsem dělal jen věci, které jsou pro mě zároveň zábavou a vášní.

Dost často se setkávám s tím, že si lidé představují, že budou jedno takové fórum vlastnit. Ale jen málokdo si také uvědomuje, že to je každodenní dřina, kdy se člověk musí starat o to, aby fórum nezaniklo. Co ty tedy děláš, aby Macforum rostlo dál a dál? A co vše vlastně taková starost o jedno z největších diskuzních fór u nás obnáší? Co vše musíš dělat na denní bázi?

Na denní bázi se snažím řešit propagaci fóra. Na týdenní bázi pak řešení provozních záležitostí. Přiznám se, že v poslední době nemám vždy tolik času, kolik bych chtěl mít a že pracujeme na tom, aby náš tým mohl být profesionálnější a víc se Macforu věnovat. S partnerem jsme teď začali každý měsíc oceňovat nejaktivnější uživatele, z čehož mám obrovskou radost.

Kolik hodin denně strávíš na svém PC? Máš vůbec nějaký osobní život anebo jsi počítačový geek, který od počítače odejde jen ve chvíli, kdy se musí najíst a skočit si na toaletu? 🙂

Už mi není 20, takže to období, kdy jsem seděl za klávesnicí 14 – 16 hodin denně mám za sebou. Ale pořád platí, že můj pracovní týden má většinou 6 dní a někdy i sedm. Většina mých projektů se kolem počítačů točí, takže za klávesnicí či tabletem pořád trávím drtivou většinu dne. Tedy pokud nefotím.

Máš v týmu nějaké adminy a správce, kteří ti pomáhají udržovat fórum v chodu, mažou nesmyslné a vulgární příspěvky, blokují škodiče apod.? Anebo i tohle děláš ty sám?

Nemáme profesionální tým, ale Macforum existuje a funguje jen díky skvělým moderátorům a aktivním uživatelům. Sám bych to nikdy neměl šanci zvládnout.

Setkáváš se s tím, že největší návštěvnost logicky bývá zejména po vydání nového produktu ze strany Applu? Anebo takto to na tvém fóru nefunguje, protože návštěvnost je víceméně konstantní, jelikož o Apple se zajímají lidé celoročně dá se říci stejně? 🙂

Vždy je tam nárůst návštěvnosti kolem 10 – 20% je s každým uvedením novinek. Na druhou stranu fórum má neuvěřitelně konstantní provoz přes týden i o víkendu.

Hodně velký problém bývá tak se zabezpečením stránek, kdy často fórum bývá terčem různých spammerů, škodičů, kteří si web pletou s inzertní plochou, který je zadarmo. A v neposlední řadě také provozovatelé fór bojují také s tím, že jsou zaplaveni nesmyslnými dotazy od robotů, kteří vkládají tolik oblíbené odkazy na Viagru apod. Jak se ti tohle podařilo zabezpečit?

Nikdy nejde být 100% napřed, takže ve vlnách musíme pravidelně řešit různé útoky či uživatele nedodržující pravidla. Na druhou stranu problémů máme trochu míň, než obecná fóra. Apple komunita je přece jen unikátní.

Čekají v dohledné době Macforum nějaká zásadní vylepšení?

Teď se snažíme řešit zejména profesionalizaci provozu, která by přinesla rychlejší reakci týmu moderátorů.

Je Macforum jediný projekt, o který se staráš? Anebo toho máš víc?

Těch projektů je hodně. Dlouhodobě se věnuji videocastům Digit.cz a 4Foto.cz. Děláme kurzy po značkou ilumio.cz a poslední rok hodně času zabírá globální projek Fripito.cz.

Honza-1050x700

Honza mimo to pracuje i na projektu Fripito

Když už jsme u toho, co tě vlastně ve skutečnosti živí? Tipuji, že jsi programátor :-). Anebo děláš v Applu :-D. 

Dělám celkem hodně věcí. Jsem lektor, fotograf, cestovatel, vedu několik týmů a pořád se cítím být i novinářem.

Dá se podle tebe zbohatnout na provozování diskuzních fór?

To nevím. Pokud ano, tak já jsem na to zatím nepřišel :-).

Na jakém systému běží Macforum.cz a kolik lidí na něj v průměru denně zavítá?

Jsme hostováni na Linuxu a používáme jeden z open source systémů, který jsme upravili pro naše potřeby. Denní návštěvnost se pohybuje kolem dvou až tří tisíc unikátních uživatelů.

Určitě jsi za ty roky, co fórum provozuješ, měl chuť to všechno zabalit a na všechno se vykašlat. Co tě přiměje vždy k tomu, abys ve své práci pokračoval dál?

Možná to bude divné, ale tenhle problém neznám. Občas řeším, jak rozdělit svůj čas mezi projekty, které aktuálně dělám, ale Macforum mě ještě nikdy nepřivedlo do deprese.

brezina-skoleni

Nemáš třeba strach, že jednou tvé fórum zanikne úplně? Máš nějaké oblíbené motto nebo myšlenku, které tě vždycky nakopne ve chvíli, kdy propadáš podobným náladám?

Myslím si, že nic netrvá věčně a jednou se Macforum buď promění v něco nového nebo jej něco nového nahradí. Myslím si, že je důležité se soustředit na přítomnost a neřešit tolik co by, kdyby. To jen málokdy vede k něčemu konstruktivnímu. Snažím se myslet na to, co by se mohlo povést víc, než na to, co se může pokazit.

A poslední otázka na závěr – co bys vzkázal lidem, co používají Androidí telefony a nadávají nám Applistům do ovcí? 🙂

Asi nic. Pokud jim to vyhovuje, tak je to úplně v pořádku a ať si to hezky užijí. Mě osobně se to nijak negativně nedotýká a proti Androidu nic nemám. Jen mi víc vyhovuje iOS.

foto: Jan Březina

Komentáře

Nahoru