Jakým protokolem mluvíme nejraději

Jakým protokolem mluvíme nejraději

Jako každý máme jiný názor a každému se líbí něco jiného, tak i každý rád preferuje něco jiného, čím rád kontaktuje své přátele. Doba dopisů je dávno pryč a dnes již mluvíme rychle a nejraději přes síťové komunikátory. Není od škody připomenout si nejhlavnější a nejpoužívanější síťové protokoly a i ty méně známé.

Aby mohla komunikace na dálku po internetu proběhnout úspěšně je nejen potřeba mít program, kterým budeme předávat zprávy, ale i službu, která komunikaci umožní.

U nás nejznámější a hojně používanou je, ještě nedávno pod křídly společnosti AOL (America Online), služba ICQ (I Seek You). Kdo dnes nemá své číslo ICQ,  jako by nebyl. Oblíbená služba dnešních teenagerů. Je komerční a rozhodně není oficiálně poskytnuta mimo svůj originální komunikátor, existuje však spousta programů, které s ní umí pracovat. ICQ je služba občas méně stabilní, problémová a ne příliš zabezpečená, je však oblíbená a má něco do sebe.

Ne všechny státy však sdílí nadšení českých teenagerů pro ICQ, a mimo hranice je hodně oblíbena služba MSN (Microsoft Network), od společnosti, která produkuje Windows. MSN má stejně jako ICQ svůj oficiální komunikátor, avšak lze používat i s jinými programy. Tato služba je stabilní a Microsoft si na ní dává záležet, avšak je svázaná s Windows Live ID a hodně navázaná na Microsoft samotný.

V Americe populární je Yahoo! síť, která je od společnosti provozující konkurenční vyhledávač podobný Googlu. S touto službou se u nás setkáte málokdy.

Jabber je velice málo co do povědomí rozšířená služba. Nicméně je velice kvalitní a je OpenSource podobně jako Linux. Služba používá při přenosu velice kvalitní šifrování a díky decentralizaci se jedná i o velice stabilní službu.  Jabber má různé oficiální servery ale můžete si založit i svůj vlastní a provozovat vlastní verzi Jabberu. Na Jabberu staví například Google.

Gtalk je služba, která je přímo postavená na Jabberu. Jde prakticky o to, že máte Jabber účet, akorát jako server máte Google. Jedná se tedy o kvalitní a stabilní službu. Gtalk je přímo svázán s vaším Gmailem a získáváte ho tedy automaticky při zakládání Gmailu. Svůj Gtalk hned vidíte i na stránce s Gmailem.

Aim (AOL instant messenger) od AOL je snad u nás nejméně známý protokol. Je to původní produkt firmy AOL ještě než koupila ICQ protokol.

Facebook chat je velice mladá služba ale začíná být velice populární a to díky tomu, že je přímo ve Facebooku. Komunikátory ji již nativně podporují.

Skype také podporuje posílání zpráv ale byl vytvořen hlavně pro telefonování po internetu. Je to nejznámější služba pro internetovou telefonii a na posílání zpráv se tolik nepoužívá.

Po velkém boomu smsek přišel velký vzestup instant messagingu a nyní to samé prožíváme u sociálních sítí. Uvidíme, kam půjde vývoj dál. Dnešní protokoly už  zvládají posílat soubory, kvalitní video a zvuk. Za chvíli to vše může být i na sociálních sítích a co přijde pak..

Komentáře

Nahoru