Jaký vliv mohou mít výherní automaty na hráče?

Jaký vliv mohou mít výherní automaty na hráče?

Jak ovlivňují herní automaty hráče a proč

Herní automaty a online sázení jsou v dnešní době velmi populární a přístupnou zábavou. Mnoho hráčů si díky internetu dnes může své oblíbené hry zahrát i z pohodlí vlastního domova, nebo klidně během dojíždění, či jiných činností. Ruleta77, poker, bingo nebo jakékoli jiné weby, klasická kasina i další hry mohou mít na hráče velký vliv, ale jsou to především výherní automaty, které své fanoušky nenechávají chladnými. Pojďme se podívat na to, jaký efekt mohou mít výherní automaty na lidi.

Hraní a socializace

Některé formy hazardních her zahrnují socializaci, při které dochází k interakci osob při velkém vzrušení ze hry. Osoby hrající stejné výherní automaty mohou mít mnoho společného a snadno se spolu dají do řeči. Málo kdy vkročíte do kasina a očekáváte, že na vás nikdo nepromluví. Tento druh zábavy je a vždy byl spojený se sociální interakcí. V kasinech mnoho hráčů miluje právě aspekt možnosti potkat se s novými lidmi a přitom si třeba vydělat peníze.

Automaty jako samoléčba

Výherní automaty jsou často vytvářeny jako zářivé, lesklé objekty. Podobně jako videohry se vyznačují kreativními, trendy motivy, jasnými barvami, blikajícími světly a kombinací zvuků, které mají nalákat potenciální zákazníky.

Podle některých odborníků je hraní hazardních her jistou formou úniku od reality, protože automaty se jeví jako snadná, lákavá zábava. Na rozdíl od loterií nebo klasických stolních her, jsou výplaty hracích automatů (pokud k nim dojde) okamžité, často doprovázené hudbou přitahující pozornost a high-tech animacemi. Hrací automaty jsou navíc od přírody nepředvídatelné, což zvyšuje vzrušení ze hry.

Zóna automatu

Pokud se zaměříme na hráče, kteří zrovna hrají na výherním automatu, můžeme si všimnout, že se u nich vyskytuje tzv. „zóna automatu“, což je stav absorpce, během něhož hra dominuje hráčovu povědomí, což mimo jiné způsobuje plynutí času bez povšimnutí, což mnoho hráčů shledává velice příjemným. Bohužel pro některé však navzdory podobnosti s konceptem „toku“ v pozitivní psychologii, tok vyvolaný automatem často vede k negativním důsledkům – ztrátě přehledu o čase stráveném hraním a finančním ztrátám.

Proč nás výherní automaty tolik lákají?

Tajemství a zvědavost

Oproti mnoha všeobecně tradovaným předsudkům, hráči upřednostňující hraní automatů nejsou rozhodně jednodušší, ba naopak se jedná o přemýšlivé lidi, kteří obvykle hodně čtou. Hráči jsou poháněni především zvědavostí, jedná se o pocit úžasu a tajemství, který je vytvářen náhodnou generací výher.

Uvolnění dopaminu

Hazardní hry také spouští chemické změny v mozku, včetně uvolňování dopaminu, chemické látky, která přenáší signály mezi nervovými buňkami. Dopamin také způsobuje krátkodobé příjemné pocity, srovnatelné s nákupem nového trička nebo například návštěvou kadeřníka. Načasování jednotlivých otočení automatu, řekněme 15 až 16 otáček za minutu, také podporuje klidový stav, kdy je hráč v „zóně automatu“ a shoduje se s rytmickým dýcháním při meditaci nebo jiných relaxačních technikách.

Pohyb cívek

Dokonce i to, jakým způsobem je jednotlivé cívky otáčejí a pohybují, má na hráče vliv. Jak cívky sestupují směrem dolů, jedná se o vizuálně silný vjem pro lidské oko. Pohyb nutí hráčovy oči, aby se pohybovaly po celé obrazovce, a hráčův mozek si rychle spojí momenty, ve kterých dochází k zisku s určitou pozicí na obrazovce a polohou oka. Vzniká tak jakási naprogramovanost hráčů, kdy podvědomí hráče upozorňuje, že v této pozici obvykle došlo k výhře, což dále prohlubuje nadšení hráče.

Srozumitelné příběhy a atraktivní témata

Mnoho online automatů přichází s atraktivními tématy, díky nimž jsou automaty lákavé pro všechny diváky na základě jejich vkusu. Co se týče tematiky a nabízených příběhů, u hracích automatů se počty dostupných herních titulů pohybují v řádech tisíců, ne-li více. I hráči s těmi nejbizarnějšími zájmy pravděpodobně najdou automat, který bude vyhovovat jejich vkusu – od motocyklů a hokejových her, až po koťata a jednorožce. Často také nabízené ve formě rozvíjejícího se příběhu, který je poutavý a velmi snadno srozumitelný.

Výherní automaty jako lákadlo

Existuje tedy celá řada způsobů, jakým výherní automaty ovlivňují člověka, od fyzických až přes psychologické aspekty. Je vždy dobré si uvědomit, že automaty jsou konstruované tak, aby byly pro hráče atraktivní a působily silným dojmem. Moc vizuálního zpracování, hudebního doprovodu a často poutavého příběhu působí na naše mozková centra a vyplavují chemické látky navozující příjemné pocity. Stejně tak dochází k uvolňování adrenalinu, kdy je hráč držen v neustálém napětí a očekává možnou výhru. Jedná se tedy o velmi dobře konstruovaný systém podnícení lidského podvědomí.

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru