Dnes vyšlo 15 článků

Jaký typ cloudu zvolit pro vaši firmu?

Jaký typ cloudu zvolit pro vaši firmu?

Přemýšlíte o přechodu do cloudu? V dnešní době jde o velmi bezpečnou možnost, která přináší mnoho výhod. Vaše data zůstanou v bezpečí, můžete se k nim dostat kdykoliv a odkudkoliv, navíc je i finančně výhodnější než vlastní firemní hardware a software. Na jaký cloud ale vsadit? Prozradíme vám, jaké typy cloudu existují.

Co je cloud?

Cloud představuje rozsáhlou síť propojených serverů, které slouží pro ukládání dat, ale i spouštění aplikací či jako firemní software. Poskytovatelé cloudových služeb mají vlastní servery, na kterých zálohují vaše data a vy k nim můžete přistupovat odkudkoliv a kdykoliv. Velkou výhodou cloudu pro firmy je to, že neplatíte za vlastní IT technologie, ale pouze za jejich použití.

Proč vsadit na cloud?

Jednu z výhod jsme již zmínili – ušetříte náklady za nákup robustních technologií. S cloudem máte navíc k dispozici vždy ty nejnovější verze programů. Další velkou výhodou je zálohování dat. Na cloudovém úložišti probíhá záloha neustále, takže se nemusíte bát, že byste o nějaká svá data přišli. S tím souvisí i zabezpečení dat, které mají poskytovatelé pod palcem. Kybernetický útok ani další možná poškození nehrozí, vaše data jsou bezpečně uložena v serverech datových center, kde neustále probíhá kontrola bezproblémového provozu a několikanásobné zálohování. V neposlední řadě cloud garantuje dostupnost služeb 24/7.

Jaký cloud vybrat?

Výběr cloudu závisí na tom, pro jaké účely ho budete využívat. Pro domácí použití si pravděpodobně vystačíte s bezplatnými verzemi velkých poskytovatelů. Pokud vybíráte cloud pro svou firmu, stejná možnost vám pravděpodobně stačit nebude. Ať už z důvodu kapacity úložiště, tak i kvůli rychlosti a zabezpečení dat, které v tomto případě není zaručeno. Na výběr máte ze třech možností:

Veřejný cloud

Veřejný cloud využívají běžní uživatelé, většinou na zmíněné domácí použití. Tento typ cloudu je nejběžnější a nejpoužívanější především kvůli nízké ceně. U některých poskytovatelů dokonce nemusíte platit vůbec nic, raději si ale ověřte, zda jsou vaše data v takovém případě vůbec chráněna.

Privátní cloud

Privátní cloud nabízí vlastní datové centrum, kde jsou pouze vaše data. Bude to pro vás ale znamenat vyšší náklady za vystavění vlastních serverů. Výhodou je individuální interní konfigurace přímo na míru vaší firmě a také vysoká úroveň ochrany a zabezpečení. Nevýhodou naopak cena.

Hybridní cloud

Zlatou střední cestu představuje hybridní cloud, který kombinuje obě předchozí možnosti. Základem je privátní cloud, jen bez vstupních nákladů na nákup a provoz vlastních serverů. Vaše IT systémy mohou totiž běžet z datového centra poskytovatele. Díky tomu získáte flexibilitu a dokonalé zabezpečení dat, ty nejcitlivější můžete totiž mít ve svém vlastním datacentru.

Stále váháte? Zjistěte víc o tom, jak funguje cloud

Nejste si jistí, jakou variantu pro svou firmu zvolit? Zjistěte víc o cloud computingu. Cloudové služby budou součástí běžného života nás všech, proto je důležité vědět, jak fungují. Pro vaši společnost totiž nemusí znamenat pouhou zálohu dat na firemní cloudové úložiště, cloud nabízí jednoduché sdílení veškerých souborů či rychlou a efektivní komunikaci nebo extrémně vysoký a dobře škálovatelný výpočetní a grafický výkon pro průmyslové aplikace. Zároveň dokáže celou vaši firmu perfektně zabezpečit a díky nepřetržitému monitoringu zabránit případným hrozbám v podobě kybernetického útoku.

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru