Jaké to je pracovat v nejtajemnějším startupu Silicon Valley?

V posledních měsícících se jeden z nejvýznamnějších startupů Silicon Valley – Palantir – objevoval na titulkách mnoha médií. A přitom není ani zřejmé, čím přesně se tento startup zabývá.

Startup Palantir založil jeden z nejvlivnějších VC investorů Silicon Valley – Peter Thiel – s jehož pomocí byla získána investice ve výši téměř 2 miliard dolarů. Investoři oceňují společnost na 20 miliard dolarů, čímž se zařadila na třetí příčku v úspěšnosti hned za Uber a Airbnb.

Nicméně Peter Thiel odhadl hodnotu společnosti na menší částku, a to konkrétně na 12,7 miliard dolarů. A přestože v loňském roce tržby dosáhly hranice 1,7 miliardy dolarů, startup nemusí být vůbec ziskový. A zdá se, že Palantir nyní zažívá vyšší míru fluktuace zaměstnanců, která se pohybuje na 10 %.

Zde je detailnější pohled na to, jaké to je pracovat v této společnosti. O práci v Palantir napsali lidé na Quora.

Palantir je údajně spíše jak zavedená společnost než startup. Založení se datuje v roce 2004, přičemž v roce 2015 už měl 1 500 zaměstnanců.

palantir 01

Peter Thiel, zakladatel startupu Palantir, Zdroj: Business Insider

Palantir je známý jako jeden z nejtajemnějších společností v Silicon Valley, a to především kvůli práci, kterou dělá. Organizacím pomáhá zpracovat velké množství dat. Služeb společnosti využívá vláda, tajné agentury pro hledání teroristů či kriminálníků a korporace pro odhalování podvodů a počítačovou bezpečnost.

CIA patřila mezi první investory a zákazníky. A dalšími zákazníky jsou například NSA, FBI a další společnosti pracující v oblasti bezpečnosti a vymáhání práva.

palantir 02

Mezi zákazníky patří CIA, NSA či FBI. Zdroj: Business Insider

V náborovém videu zaměstnanci popisují firemní kulturu jako „geeky“, „trochu divnou“ anebo „podporující výstřednosti a podivnosti“. Nicméně ostatní si myslí, že je firemní kultura „inteligentní“, „náročná“ či plná „smysluplné práce a výzev“.

palantir 03

Alexander Karp, CEO Palantir, Zdroj: Business Insider

Zaměstnanci říkají, že pracují v boji proti terorismu, otroctví, praní špinavých peněz a chronického bezdomovectví. Zaměstnanci říkají, že jejich posláním je „zachránit grófství“ a nosí také trička. To je přímý odkaz na Pána prstenů, přičemž sami sebe vidí jako hobity bojující proti Mordoru.

palantir 04

Firemní trička, Zdroj: Business Insider

Název Palantir je další odkaz na dílo J.R.R. Tolkiena. Jedná se o magický vševidící kámen, který dokáže zjistit, co se děje v dalekých krajích. Palantir je pověstný tím, že zaměstnává spoustu mladých programátorů, často rovnou ze školy. Ale neplatí jim tak velké mzdy jako Facebook či Google. Palantir vyplácí také mzdu stážistům, a to měsíčně v průměru 7 645 dolarů.

palantir 05

Palantir zaměstnává mladé programátory. Zdroj: Business Insider

Palantir nabízí spoustu výhod, jako bezplatné snídaně, obědy či večeře, dále praní či vstup do posilovny. Nejtěžší na práci je udržet rovnováhu work/life. Většina lidí zde pracuje 60 hodin týdně. To je standard, ne extrémismus.

„Z nějakého důvodu se očekává, že zaměstnanci budou trávit páteční večer v kanceláři,“ napsal jeden programátor, který nabídku práce odmítl.

Palantir upřednostňuje, když zaměstnanci bydlí nedaleko kanceláře, a proto jim platí určité stipendium. Ale to není až tak vysoké.

palantir 06

Kkancelář v Palo Alto, Zdroj: Business Insider

Palantir nemá ani v médiích dobrou reputaci, a proto vzniká spousta nedorozumění. Startup se dokonce zapletl do skandálu WikiLeaks z roku 2011.

palantir 07

Palantir byl zapletený do skandálu WikiLeaks. Zdroj: Business Insider

Zaměstnanci tohoto startupu říkají, že pracují na meritokracii, kde je talent a úspěch oceněn, takže struktura je poměrně decentralizovaná. Některé týmy mají práci zábavnou a bláznivou, jiné ne. Existují lidé, kteří startup nikdy neopustí, a lidé, kteří v něm nevydrží ani dva měsíce.

Další častou stížností je, že zatímco některé projekty jsou smysluplné, samotná práce je nudná. Jde o spoustu skriptování a práci admina.

Celkově vzato, zaměstnanci jsou s firmou spokojení. Na Glassdoor má 4,1 hvězdiček z celkových 5 hvězdiček. Navíc 86 % zaměstnanců chválí svého CEO a 78 % doporučují práci v Palantir svým kamarádům.

palantir 08

Alexander Karp, CEO Palantir, Zdroj: Business Insider

Zdroj: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru