Dnes vyšlo 15 článků

Jaké to je pracovat s Clarksonem

Pokud jste ještě nezaznamenali, že BBC vyhodila Jeremyho Clarksona, zřejmě jste strávili posledních pár dní úplně na jiné planetě. Mluví a píše se o tom totiž všude. Spekuluje se, jaký byl přesně důvod vyhazovu, zda Jeremy odešel jen dočasně nebo že na tom stejně víc ztratí BBC než on. Každopádně hezkou vzpomínku na krásný Top Gear s Jeremym sepsal Ian Morrison, který měl tu čest s ním pracovat.

 Váš oblíbený Top Gear skončil kvůli studené večeři

V souvislosti s dočasnou suspendací Jeremyho Clarksona se mluvilo o neshodách s asistentem produkce Oisinem Tymonem. To, co mezi ním a Jeremym proběhlo, anglická média vyhodnotila jako „fracas“, což je slovíčko označující jak slovní výměnu názorů, tak fyzický útok. Nikdo tedy přesně neví, k čemu došlo, i když se povídá, že v tom přece jen bylo fyzické napadení.

Co ale víme jistě, je důvod hádky. Oisin Tymon měl zařídit večeři pro štáb Top Gearu v luxusním hotelu Simonstone Hall. Nepodcenil to a všechno zařídil do posledního puntíku, jenže nemohl za to, že se celý štáb s trojicí hlavních aktérů o pár hodin zpozdil. Večeři propásli, a protože všichni kuchaři z hotelu už odešli domů, nezbylo jim nic jiného než studená strava. To se ale nelíbilo Jeremymu, protože toužil po pořádném steaku, a tak si vylil zlost na Tymonovi.

Na dočasný vyhazov to nevypadá

Ze začátku se mluvilo jen o dočasné suspendaci, jenže už to bude téměř týden a BBC Jeremyho stále nevzala zpátky. I my jsme vás informovali, že se v neděli nebude vysílat nový díl Top Gearu. Nevysílal. Jenže horší je, že se nebude vysílat ani následující neděli. A ani tu další. A možná už nikdy. Rozhodně ne s Jeremym.

Top Gear tak, jak jsme ho znali, končí. Možná Jeremyho místo někdo nahradí, možná si Jeremy založí svůj vlastní pořad. Prý to byl kdysi právě on, kdo s konceptem současného Top Gearu přišel, takže by na to určitě měl právo. Kromě toho už dostal pár lukrativních nabídek od konkurenčních televizí. Jediným háčkem jsou smlouvy s BBC. Určitě je v nich obsaženo i to, že nemůže konkurovat s podobným pořadem.

Je pochopitelné, že se fanoušci bouří. Na Twitteru žije hashtag #BringBackClarkson a petici za Jeremyho návrat podepsal téměř milion lidí. Ale nepomůže to. On už se rozhodl. V reakci na petici napsal, že žádné kampaně ani politici ze všech možných stran nepomůžou. Je prý čas jít dál.

bringBackClarkson

Budeme nadále doufat, že se to celé ještě nějak vyřeší, ale kdyby ne, pojďme aspoň vzdát čest jeho památce. Zavzpomínejme na Jeremyho spolu s Ianem Morrisonem, který měl možnost ho poznat. Takové to bylo:

Jaké to je pracovat s Jeremy Clarksonem

Než jsem se stal novinářem píšícím o technologiích, mnoho let jsem pracoval v BBC a v té době jsem měl to štěstí pracovat také na Top Gearu. Mým úkolem bylo udržovat oficiální stránky BBC. Nikdy jsem o tom moc nemluvil, ale teď se mi zdá dobrá doba povyprávět o tom, jaké to je pracovat na Top Gearu.

Můj běžný pracovní den probíhal ve studiu Top Gearu blízko Guldfordu. Natáčení začínalo kolem druhé odpoledne a obvykle trvalo několik hodin. Během něj jsme všichni bývali ve velkém leteckém hangáru v Dunsfold parku. V létě tam bylo příliš teplo a v zimě příliš zima – z toho důvodu vidíte publikum buď pořádně oblečené nebo nahé a potící se. Pro diváky je natáčení snesitelné jen proto, že vidí pěkná auta a popovídají si s moderátory. Není to moc běžné, ale když jdete na natáčení Top Gearu, máte možnost si skutečně popovídat s moderátory.

IMG_2855

Jeremy Clarkson není jen skvělým moderátorem, on taky vymyslel současný koncept Top Gearu

Takže jací byli Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond? No, můžu mluvit jen ze svých vlastních zkušeností, ale podle mě byli všichni skvělí. James May jednou vypadal, že mě zastřelí, když jsem se smál něčemu, co řekl o své kočce. Myslel jsem si, že si dělá legraci, ale nedělal.

Samozřejmě také od ostatních členů produkčního týmu jsem slyšel spoustu strašidelných historek. Vzpomínám si, že jedno z prvních natáčení v USA bylo skutečným hororem. Spousta členů týmu si stěžovala, že všechno musí dělat podle Jeremyho a nemají ani čas na jídlo. Jeremy například chtěl dát na střechu auta mrtvou krávu a většina lidí s tím nesouhlasila.

Přesto většina lidí Clarksona nekritizovala, i když byl občas agresivní a těžko zvládatelný. Talentovaní lidé takoví občas prostě jsou. Stojí také za zmínku, že současná podoba Top Gearu je Clarksonův nápad. To on společně s producentem Andym Wilmanem vymyslel tenhle formát a oživil tak jeden z nejznámějších, ale nejnudnějších pořadů BBC.

Nejvíce zarážející na Top Gear týmu je to, že je to vlastně rodina. Pracoval jsem na mnoha televizních inscenacích, většinou jsem se vždycky věnoval webu, takže jsem měl trochu odlišný pohled na ty, kteří ve skutečnosti pořady připravují. Nicméně Top Gear měl jeden z nejpříjemnějších a nejpřátelštějších týmů, se kterými jsem se kdy setkal.

IMG_2774

Popularita Top Gearu po celém světě je ohromující

Nejraději vzpomínám na Oisina Tymona, se kterým se Clarkson údajně tak pohádal. Tehdy byl ještě mladý, ale byl na mě a na všechny ostatní moc milý. S Top Gearem jsem začínal v jeho třetí sezóně v roce 2003. Oisin začínal taky nějak tak, takže to znamená, že s Clarksonem pracuje již přes deset let.

Právě ta týmovost dělá těžko uvěřitelnou skutečnost, že se Clarkson s Tymonem popral. Jeremy vždycky celý tým ochraňoval. Je to vidět na nedávném problému v Argentině, kdy tým musel zemi rychle opustit, protože SPZ jednoho z aut odkazovalo na válku o Falklandy. Jeremy měl o své kolegy skutečně strach.

Nechci se snažit naznačit, že když někoho udeříte, stačí omluva, ale z vlastní zkušenosti vím, že omluva tyhle problémy vyřešit může Nevím, jak blízko si Clarkson s Tymonem jsou. Ze svých zkušeností vím, že se zajímali hlavně o svou práci. Je možné, že mezi sebou bojovali a nahlásil to někdo třetí.

Co byla nejhorší věc, kterou jsem viděl, že Jeremy Clarkson udělal? Nic moc. Nelíbilo se mu CD, které jsem nechal v autě, s nímž měl jet zkušební závod. Když jsem se ho žertem zeptal, co si o něm myslí, se zaklením prohlásil, že to není jeho vkus.

IMG_3765

Top Gear je jako rodina

Ať už se stalo nebo nestalo cokoliv, jedna věc je jistá. Clarksona čeká hodně hovorů od Maye, Hammonda a producenta Andyho Wilmana. Přes veškerý klid, který dává Clarkson najevo na Twitteru, nezapomeňte na to, že Top Gear není jen pořad. Existuje kolem něj celý průmysl, má hodnotu 50 milionů liber a BBC generuje slušné příjmy i v zahraničí. Je největší show svého druhu na celém světě a také jedním z nejstahovanějších televizních pořadů.

Celý tým, který je s Clarksonem úzce spojený, by mohl přijít o práci a BBC o jeden ze svých nejúspěšnějších pořadů. Jenže není to vůbec lehké. Pokud někdo někoho udeřil, postavil BBC do těžko řešitelné situace. Měli by ho vyhodit, i když je to velká hvězda.

Působení v Top Gearu patří k mým nejšťastnějším vzpomínkám a to včetně doby, kdy jsem měl hodinový telefonát od Andyho Wilmana ohledně rozbitého online hlasování. Ale to je zase jiný příběh. Členové týmu Top Gearu jsou a vždycky byli přátelští a profesionální.

Top-Gear-S7-E4-013

Oisin Tymon je jedním z nejmilejších lidí, se kterými jsem kdy pracoval – stejně jako zbytek týmu Top Gearu

A to mě vede k jedinému závěru. Možná už toho mají všichni – včetně Clarksona – dost. Show už možná trvá déle, než všichni očekávali. Znudění lidé občas hledají způsoby, jak s věcmi skoncovat, a pokud chtěl jít Jeremy pracovat pro Sky (pozn. redakce: konkurenční TV), možná byla hádka jediným způsobem, jak se dostat ven.

Bez ohledu na to, jak to vlastně bylo, Oisina Tymona jsem měl hodně rád. Byl to dobrý člověk, jemná duše, a každým, kdo by ho udeřil, opovrhuji, a to i v případě, že by to byl někdo, ke komu jsem dlouhou dobu vzhlížel. Z toho důvodu ještě stále doufám, že nic není takové, jaké se to zdá.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru