Jaké to asi je, topit se ve vesmíru na oběžné dráze kolem planety Země ve skafandru ?

Jaké to asi je, topit se ve vesmíru na oběžné dráze kolem planety Země ve skafandru ?

Opět je tu neděle, kdy Bůh při tvoření světa odpočíval. Původně jsem chtěl psát o něčem jiném, ale měl jsem “pánskou návštěvu” 🙂

Neměl jsem tolik času si obstarat nějaké materiály k napsání článku, ale nebojte nepřijdete o to.

Jak víte tak ve vesmíru na tzv. oběžné dráze (nebudeme to komplikovat upřesňováním), nás nic nepřitahuje k zemskému jádru, tak se vznášíme prostorem jako když si žena plave pod vodou a celá se uvolní.

Skafandr

Možná jste to nevěděli, ale kosmický skafandr není jen “tlustý igeliťák”, ale obsahuje nespočet dalšího hardwaru, abych se vyjadřoval v počítačovém slangu, když webový server Objevit.cz je IT liftstyle medium.

Dokonce i v kosmickém skafandru je VODA. Jednak pro pití kosmonauta, když musí cca 6 hodin hákovat vně vesmírné stanice ISS (taky bych mohl někdy o ní něco napsat), ale hlavně v klimatizačním systému.

Na co je klimoška ve skafandru, hned vysvětlím.

Protože ve vesmíru jsou extrémní teploty na slunci + 200 °C a ve stínu – 200 °C  (nebudeme bazírovat na přesných číslech), musí před touto zimou i vedrem izolovat, jenže pracující člověk vydává také teplo a to je potřeba odvádět pryč, jinak by se kosmonaut potil a smrděl jako prase, pro některé citlivější jedince :mrgreen: .

Upozorňuji, že na Mezinárodní vesmírné stanici NENÍ sprcha ! Kosmonauti se myjou tak, že se otřou vlhčeným ubrouskem.

Aby se kosmonaut nepřehřál, musí být ve skafandru klimatizace. V těch černých trubkách na zádech ledničky je tekuté chladivo (v některých místech plynné). Něco podobného má kosmonaut ve skafandru. Má na sobě “kombinézu” s hadičkami, ve kterých proudí chladící látka, pro zjednodušení říkejme voda.

Tonutí Lucase Parmitanova ve skafandru

Jenže v červenci Lucasovi Parmitanovu se něco ve skafandru porouchalo a voda mu dostala do části skafandru, ze které mu fouká dýchatelný vzduch kolem hlavy, aby nemusel 6 hodin zadržovat dech 😎 .

Porucha značně zkomplikovala práci ve skafandru, když měl vodu všude kolem obličeje. Jak víte, když pod vodou otevřete oči vidíte ho*** ! Na Zemi by mo voda z krku tekla po těle na nohy, jenže ve vesmíru jak jsem již řekl není gravitace, tak se Luca začal topit, když mu voda zůstávala u nosu (zavzpomínejte když vám voda natekla do nosu) a pusy.

Ve vesmíru kolem Mezinárodní vesmírné stanice nejde chodit jako po chodníku. Kosmonauti se pohybují ručkováním po madlech a pomocí dvou karabin. Navíc, aby neulétli jsou ještě fixováni lanem.

Pro zajímavost když bylo potřeba opravit Hubblův vesmírný teleskop, měly astronauti, problém se u teleskopu udržet protože na něm madla nebyly, protože se s opravou ve vesmíru nepočítalo.

Když kosmonaut ohlásil jinými slovy tradiční problémovou větu při letu Appola 13: “Houstne, máme problém !”, tak než se mu na ISS sundala přilba za aktivní asistence kolegů spolukosmonauti a jedna kosmonautka Karen, trvalo to půl hodiny. Dokážete si představit sedět půl hodiny pod vodou s otevřenýma očima a bez zacpaného nosu ? (problém s dýcháním neřešme)

Než si může kosmonaut sundat skafandr, musí být oba kosmonauti v tzv. přechodové komoře, která musí být hermeticky uzavřená od vnějšího kosmického prostoru. To je speciální cimra, která umí změnit tlak na vakum ve vesmíru a tlak vzduchu jaký je v obytných prostorách kosmické stanice.

Pokus s otevřením dveří bedny pod vodou

Udělejte si pokus, zavřete se do nějaké bedny, nechte se hodit do vody a zjistíte že když je pod vodou jiný tlak než v té bedně, dveře nepůjdou otevřít, pokud se budou otevírat směrem ven.

NEZKOUŠEJTE to BEZ JIŠTĚNÍ. Jde o OHROŽENÍ NA ŽIVOTĚ !

Ve filmech toto dělají profesionální kaskadéři, který mají jednotlivé fáze po částech důkladně nazkoušené a nacvičené + je 10 dalších členů týmu jistí, např. připravená sanitka na břehu, potápěči, na bedně je zvedací oko pro jeřáb, uvnitř bedny je tlaková lahev se stlačeným vzduchem.

To proto, aby jste pochopili, že otevřít dveře z ISS není tak jednoduché, jak to vypadá.

Komentáře

Nahoru