Jaké půjčky frčí v Česku?

Jaké půjčky frčí v Česku?

U půjček většinou platí, že je o ně zájem nezávisle na tom, jaká je zrovna ekonomická situace. Pokud mají lidé hlouběji do kapsy, půjčují si, aby si mohli pořídit potřebné věci. Jestliže se jim ekonomicky daří, tak zase roste jejich nákupní a investiční apetit. Proto nakupují víc, než potřebují a nemají strach si půjčit peníze. Jaké druhy půjček vlastně frčí a na co si dát pozor?

Kdo si obvykle půjčuje?

Průzkumy ukazují, že půjčky jsou nejoblíbenější mezi mladými lidmi, kteří ještě nemají vytvořenou dostatečnou finanční rezervu. Významnou roli mají i lokality s větší mírou nezaměstnanosti. Tam samozřejmě věk nehraje již tak významnou roli, neboť i starší ročníky můžou mít nedostatek našetřených peněz. Navíc platí, že lidé v pokročilém věku hůře hledají zaměstnání. Zapomenout nesmíme ani na lidi s nízkou finanční gramotností, kteří si půjčují nezodpovědným způsobem a bez rozmyslu.

Nejčastější účel žádostí o půjčku

Mezi nejčastější důvody, proč si lidé půjčují, patří nutnost koupit si automobil nebo si vybavit domácnost. Na rozdíl od větších investic do bydlení, kde jsou preferovány hypoteční úvěry, se u menších položek uplatňují hlavně půjčky bez ručení. Je tedy zřejmé, že na oblíbenosti nákupů na splátky se, v porovnání s dřívější dobou, mnoho nezměnilo.

Ovšem každý si musí uvědomit, že také existuje velké množství půjček bez uvedení účelu. Ty jsou hodně využívány a není u nich možné sledovat, na co byly peníze použity. Jejich oblíbenost vzrůstá zejména v segmentu nebankovních půjček. Ty mají hned několik hlavních výhod:

– rychlé schválení a poskytnutí půjčky
– větší flexibilita
– vstřícnost při vyhodnocování bonity žadatele
-bez zástavy nemovitosti a bez ručitele
– k dispozici jsou např. půjčky před výplatou a bez registru

Oblíbené půjčky můžou být rizikové

Mnoho zájemců vyhledává nabídky na půjčky bez dokládání příjmu. Je to logický krok, protože není nutné řešit tolik administrativních záležitostí a nedochází k ověřování výše příjmů žadatele. To zvyšuje pravděpodobnost schválení půjčky, jakož i rychlost jejího poskytnutí. Jenže pokud nemáte dostatečné příjmy, měli byste být opatrní.

Půjčka vám sice může dočasně pomoci, ale dříve nebo později ji budete muset splatit. Navíc, pokud se nejedná o první půjčku zdarma, bude navýšena o úroky. Proto je důležité si půjčit jedině tehdy, když si jste opravdu jisti, že dluh dokážete splatit včas. Řešením totiž není ani prodloužení lhůty splatnosti. Za tento úkon si převážná část poskytovatelů půjček účtuje poplatek.

Na co si půjčit a kdy se půjčce vyhnout

Zejména u půjček bez uvedení účelu je potřeba si důkladně rozmyslet, na co finanční prostředky použijete. Základním principem rozhodování je, že byste si měli půjčovat pouze na nezbytné věci s trvalejší hodnotou. Mezi ně může patřit automobil, ale hlavně nábytek nebo jiné vybavení domácnosti. Smysluplná může být i půjčka před výplatou, jestliže opravdu nemáte peníze. Ovšem měli byste mít jistotu, že výplata od zaměstnavatele dorazí ve výplatním termínu.

Naopak vyhýbat byste se měli půjčkám na zbytné věci a služby. Jde hlavně o dovolenou nebo různé dárky. Oboje jsou jednoznačně oblasti, u kterých se dá situace řešit jinak, než formou půjčky. Krásnou dovolenou můžete určitě prožít levněji, než podle původních představ založených na půjčce. A jakmile si našetříte na dovolenou z vlastních peněz, je možné si splnit sen o cestování či zajímavé destinaci. U dárků zase platí, že podstatné je, aby byl darován od srdce. Potom přece vůbec nezáleží na jeho finanční hodnotě, obzvláště když by takový dárek mohl ohrozit vaši finanční stabilitu.

Na co při zvažování půjčky nezapomínejte

Důležité je pamatovat na pravidla zodpovědného půjčování. Těch je celá řada. Za všechny musíme zmínit zejména vytváření finanční rezervy na nečekané výdaje. Proto si nikdy nepůjčujte takovou částku, která by vám to neumožnila! O půjčkách na zbytné věci jsme se již zmínili výše v článku.
Úplným závěrem vám doporučujeme využívat online porovnání půjček, díky kterému si rychle a z pohodlí domova vyberete tu nejvýhodnější půjčku.

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru