Jaké osvětlení je vhodné do kanceláře s počítačem?

Zaměřme se na kanceláře, ve kterých pracujete na počítači, protože v nich hraje správné osvětlení důležitou roli. Ano, kanceláří, ve kterých na stole nestojí aspoň jeden počítač nebo notebook, je v dnešní době opravdu málo. A stejně malé je také povědomí o tom, jaké světlo je vlastně k počítači vhodné.

Podle průzkumů si na namáhání očí při práci u počítače stěžuje 50 – 90 % uživatelů. Málokdo z nich ví, že by jim k odstranění tohoto problému pomohlo správné osvětlení. Stačí si jen prostor okolo počítače udělat příjemnější, odstranit zdroje světla, které vás oslňují, a stíny, které vás ruší.

Využijte sluneční záření

Asi si nepovíme nic nového, když zdůrazníme, že nejlepší je přirozené světlo. Sluneční světlo je nejlepší, pokud vám nesvítí přímo na monitor, který se pod ním leskne. Jestliže máte okno za monitorem, také to není ideální, protože sluníčko způsobí problémy s kontrastem a stíny. Pořiďte si tedy aspoň rolety, žaluzie nebo závěsy. Nebo přeorganizujte kancelář a přestěhujte stůl s počítačem.

Nepoužívejte silné zdroje světla

Ti z vás, kteří si potrpí na velké luxusní lampy, mají prostě smůlu. Něco takového je do kanceláře absolutně nevhodné, i když to třeba designově vypadá moc pěkně. Musíte se soustředit na světelné zdroje, které nevydávají příliš intenzivní světlo.

Jestliže používáte stropní svítidla, zkuste třeba některá oddělat, ať není místnost tolik osvětlená. Pokud vám visí světlo ze stropu, zkuste jej umístit do nějakého rozptylovače světla (například matné glóby). Často se doporučuje také dát na strop řadu svítidel rovnoběžně s obrazovkou počítače.

diamo2

Když uzavřete světlo do nějaké matné nádoby, nebude tolik zářit

A ještě jeden tip bychom měli zmínit. Pamatujte na to, že celé dny jen nekoukáte do počítače, občas potřebujete také přečíst nebo napsat něco v papírové formě. Pro takové účely je ideální mít na stolku malou lampičku (nejlépe s ohebným krkem).

Mimochodem výše uvedené rady vás vůbec v ničem neomezují. I s jejich dodržením si můžete vybrat luxusní svítidla. Zkuste to třeba v e-shopu ProfiSvítidla.cz. Mají tam dokonce kategorii světel do kanceláře.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru