Jaké jsou rozdíly mezi iPhone 5, iPhone 5s a iPhone 5c?

Zdánlivě podobné tři modely z dílny Apple se v mnoha ohledech liší, přičemž někteří uživatelé chytrých telefonů s notoricky známým logem nakousnutého jablíčka by se rádi o rozdílech dozvěděli více informací. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili podstatné odlišnosti, které mezi modely iPhone 5, iPhone 5s a iPhone 5c existují.

Ačkoliv jsou na trhu k dostání nejnovější modely iPhone 6s a iPhone SE, někteří příznivci jablíčkových telefonů ve svých rukou drží ještě starší verze. A právě na starší, pětkové, varianty jsme se v tomto článku zaměřili.

  • iPhone 5 byl na trh vydán v září 2012.
  • iPhone 5c a iPhone 5s byly na trh vydány v září 2013.
7987351003_d97848cb2c_h

iPhone 5

9721429353_7de7660a7e_o

iPhone 5c

10801701163_120cdf1d2f_k

iPhone 5s

Design

Přestože na první pohled vypadají všechny tři varianty takřka totožně, drobné estetické rozdíly se najdou. iPhone 5s na domovském tlačítku nemá symbol čtverce, přičemž namísto něj má zabudovanou čtečku otisku prstů. Zatímco iPhone 5 a iPhone 5c čtečkou otisku prstů nedisponují.

iPhone 5 a iPhone 5s se pyšní převážně hliníkovým tělem, kdežto iPhone 5c pouze plastovým. Společnost Apple vyráběla iPhone 5 v černé a bílé barvě, iPhone 5s v bílé, zlaté a vesmírně šedé barvě a iPhone 5c v pěti lesklých barvách (bílá, růžová, žlutá, modrá a zelená).

A liší se také svými rozměry, respektive tloušťkou, a hmotnostmi. iPhone 5c je tlustší o 1,37 mm a těžší o 20 gramů v porovnání s dalšími modely.

  • iPhone 5: 123,8 x 58,6 x 7,6 mm (112 g)
  • iPhone 5s: 123,8 x 58,6 x 7,6 mm (112 g)
  • iPhone 5c: 124,4 x 59,2 x 8,97 mm (132 g)

Parametry a specifikace

iPhone 5 a iPhone 5c jsou osazeny dvoujádrovým procesorem Apple A6 s frekvencí 1,5 GHz, zatímco modelová řada iPhone 5s vyniká novějším taktéž dvoujádrovým procesorem Apple A7 s frekvencí 1,3 GHz. Procesor Apple A7 využívá 64 bitovou architekturu.

iPhone 5 a iPhone 5s se dají zakoupit ve variantách s vnitřní pamětí 16 GB, 32 GB anebo 64 GB. A iPhone 5c má velikost vnitřní paměti pouze 8 GB, 16 GB anebo 32 GB.

Fotoaparát

Všechna zařízení mají přední kameru takřka totožnou. Drobný rozdíl je v µm pixelech, přičemž iPhone 5s a iPhone 5c mají 1,9 µm pixelů a iPhone 5 má 1,75 µm pixelů.

Odlišnosti se ukazují až u parametrů zadního fotoaparátu, přičemž modely iPhone 5 a iPhone 5c disponují naprosto stejným typem fotoaparátu s 1,4 µm pixely. Kdežto iPhone 5s má 1,5 µm pixelů, clonu f/2.2 zajišťující větší světlost a duální LED blesk poskytující více přirozeného světla.

iPhone 5s v porovnání se svými slabšími bratry nabízí funkci Burst mode pro statické snímky a Slo-mo pro zachycení videa při 120 snímcích za sekundu v rozlišení 720p.

Výdrž baterie

Kalifornská společnost Apple uvádí, že výdržnost baterie u všech tří verzí je 40 hodin přehrávání zvuku, 10 hodin přehrávání videa a 10 hodin používání internetu prostřednictvím Wi-Fi připojení. Nicméně při dalším využití se čísla trochu liší.

  • iPhone 5: 8 hodin při hovoru na 3G, 8 hodin internetu přes 3G a 4G/LTE sítě
  • iPhone 5s a iPhone 5c: 10 hodin při hovoru na 3G a 10 hodin internetu přes 3G a 4G/LTE

Kapacita baterie u iPhonu 5s je 1 570 mAh, u iPhonu 5c je 1 510 mAh a u iPhonu 5 je 1 440 mAh.

Jak reklamovat iPhone?

Veškeré produkty společnosti Apple podléhají mezinárodní záruce minimálně na jeden rok. V praxi to tedy znamená, že výrobky zakoupené v Evropské unii či v USA můžete reklamovat také v České republice. Nicméně vztahují se na ně záruční lhůty stanovené v konkrétní zemi, a proto uvádíme minimálně jeden rok. Ale nemůžete v České republice či jinde v Evropské unii a USA reklamovat produkty Apple zakoupené v Asii.

Jestliže zakoupíte produkt Apple prostřednictvím internetu, můžete ho do čtrnácti dnů vrátit bez udání důvodu. Prodejce vám musí do třiceti dnů ode dne odstoupení od smlouvy vrátit peníze. Zboží byste měli rozbalovat šetrně, aby došlo k co nejmenšímu poškození obalu, protože prodejce vám může strhnout náklady spojené se znovu zabalením produktu. A dávejte si pozor také na používání telefonu. Pakliže plánujete mobilní telefon vrátit, můžete ho pouze odzkoušet, nikoliv intenzivně čtrnáct dní používat. Prodejce má v takovém případě právo vrácení zboží odmítnout.

A pokud koupíte produkt Apple v kamenném obchodě, nevztahuje se k tomu možnost vrátit zboží do 14 dnů od zakoupení. Ale některé obchody tuto možnost nabízí. To je potřeba si přečíst přímo v podmínkách konkrétního obchodu. Samozřejmě, vždy musíte přinést nabývací doklad.

A, B a C Grade

S produkty Apple ještě souvisí tři pojmy označené abecedním písmenem. A Grade jsou výrobky Apple renomované přímo u výrobce. Většinou pochází z předváděcích akcí, od recenzentů anebo zákazníků, kteří produkt vrátili chvíli po zakoupení. Společnost renovuje takový produkt do původního stavu a vrátí jej do prodeje, přičemž hardwarová a softwarová stránka je zkontrolována. A Grade výrobky bývají za přijatelnější ceny, ale bez příslušenství. Záruka je 12 měsíců.

B Grade jsou Apple produkty renomované přímo u výrobce, ale vykoupené či vrácené od zákazníků. Produkty nemají žádné závady a jsou po pečlivém prokontrolování vráceny opět do prodeje. Ceny jsou mnohem příznivější. Záruka je 12 měsíců.

C Grade jsou Apple produkty renomované přímo u výrobce, ale vykoupené či vrácené od zákazníků. Mají už známky užívání, ale jsou bez závad. Po důkladné kontrole jsou opět vrácené do prodeje za výrazně zvýhodněnou cenu. Záruka je 6 měsíců.

Každý to rád bez pravopisných chyb.

Komentáře

Nahoru