Jaké designové trendy sledovat při tvorbě webu?

Design je důležitý jak pro webové tak pro mobilní startupy. Ale problém je nasnadě: není vždy tak jasné, jak udělat působivý design. Je to v dnešní době jen o tom udělat ho jednoduší, čistší a efektivnější? Odborníci přišli s pěti klíčovými trendy dnešní doby, díky kterým budou vaše webové stránky přitažlivější.

Minimalistické ikony

Čisté ikony v duchu flat designu, který je v dnešní době tolik v módě. Jak vysvětluje designér Henri Liriani na Medium.com, termín „flat“ označuje jednoduchost. Opak je však pravdou. Vytvořit vše tak, aby to vypadalo jednoduše a celkově dobrým dojmem, zase až tak jednoduché není. Ale jedno je jisté. To, co nám předvedl design iOS7, se bude objevovat stále častěji. Minimalistické ikony a prvky budou vládnout designovému světu.

art-museum1-e1374607921760

Výrazné barvy

Pokud chcete, aby byl váš web výrazný, viditelný a dobře zapamatovatelný, musíte ho vyvést v pěkných barvách. Pokud se podíváme na všechny možné různé aplikace, je jasně vidět, že dominantní barvou je modrá. To už je ale pasé. Teď byste se neměli bát kombinovat odvážné a výrazné barvy v takové míře, jako to nikdy nebývalo zvykem.

bright-colors-e1374606745751

Integrace dat

Stále více a více designérů používá nástroje jako je D3.js (na obrázku dole vidíte některé možnosti, které nabízí), aby dali data přímo do jejich připraveného web designu. Namísto vytváření vizualizací dat v jiném softwaru a jejich nahrávání na webové stránky jsou tyto prvky součástí webu od začátku. Výsledkem jsou interaktivní vizualizace dat, které jsou i prohledávatelná – lze je nalézt prostřednictvím vyhledávače.

d3

Typografie

Webové fonty často vznikaly tak, že se prostě digitalizovaly ty, které se používaly v tištěných dokumentech. Ale mnoha prvkům, které krásně vynikly v tištěném textu, se v pixelech zazářit nepodařilo. Proto nyní společnosti jako Hoefler & Frere-Jones nebo Adobe (ukázka dole) vytvářejí písma, která jsou zabudovaná v prohlížeči a vypadají dobře na všech obrazovkách. To konečně umožňuje použít tak atraktivní font, jak je atraktivní sám obsah. Dávejte však pozor na výraznost a velikost písma.

edge_webfonts_selection1

Paralaxní scrolling

Trik paralaxního skrolování spočívá v tom, že používá animaci, ve které se obrázky na pozadí hýbou mnohem pomaleji než text, který je v popředí. Pokud to uděláte špatně, vypadá váš web příšerně – asi tak uměle a neprofesionálně, jako když přidáte k přechodům v PowerPointu zvuk. Vypadá to tedy jako když chcete ukázat co umíte, ale ukážete to na něčem úplně nevkusném. Ale pokud to uděláte dobře – například jako „Snowfall“ v New York Times nebo jako se to povedlo The Verge – vytvoří to pohlcující zážitek, který také skvěle podtrhuje příběh. Ale je to jako se vším ostatním, méně je někdy více.

snowfall-cover-image

Zdroj: gigaom.com

Komentáře

Nahoru