Jaká je cena soukromí? Student prodal svá osobní data za 10 000 Kč

Nizozemský student udělal velmi odvážnou věc. Prodal všechny své osobní údaje v aukci. Možná si neuvědomuje budoucí vliv svého rozhodnutí. Každopádně ale udělal zajímavou věc. Kolik byste si za své osobní údaje inkasovali vy?

12. dubna prodal Shawn Buckles v aukci své kompletní osobní údaje – záznamy o tom, kde bydlí, lékařské záznamy, osobní kalendář, obsah svých emailů a veškerý obsah ze sociálních sítí. Prodal i své online konverzace a historii prohlížeče. A za to všechno dostal 350 euro (necelých 10 000 Kč).

personal-data

Tohle všechno Buckles prodal.

Všichni denně produkujeme obrovské množství dat. A tato data používají různé společnosti pro různé účely. Třeba pro online reklamu. Lidé si většinou hodnotu svých dat vůbec neuvědomují. Teď se ale zdá, že prodej osobních údajů by v blízké budoucnosti mohl být naprosto normální.

Jak se mu to povedlo

V březnu Buckles vytvořil webonline nabídkovým systémem. Moc netušil, jakou mají takové osobní údaje hodnotu, a tak to chtěl vyzkoumat. Dal na prodej všechny své osobní údaje a sledoval, kolik kdo nabídne. V té době tvrdil, že se o kupci bude rozhodovat spíše podle toho, k jakým účelům bude chtít jeho údaje využívat.

Po několika týdnech a 53 nabídkách se vítězem aukce stal The Next Web, který nabídl 350 euro (necelých 10 000 Kč). Podle Bucklese bude společnost jeho data využívat k ilustraci problémů se soukromím na své nadcházející konferenci. Peníze si Buckles nenechá. Věnuje je holandské organizaci bojující za digitální práva.

„Doufám, že moje aukce pomůže lidem pochopit, že problém je v nás, lidech. Doufám, že pomůže objasnit, jak jsou shromažďována data a jak soukromá tato data jsou. Myslím, že naše digitální data o nás říkají mnohem více než třeba náš obývací pokoj.“

Dodal, že mu přátelé dávali za vinu ohrožení jejich soukromí. Není se čemu divit, když nabídl k prodeji emaily a své další konverzace. Jeho okamžitou reakcí ale bylo: „Proč jste tak pokrytečtí? Každý používá Google a Facebook.“ Pak si ale uvědomil, že většina lidí tohle nechápe. Ano. Většina z nás si neuvědomuje, kolik osobních dat denně dobrovolně odevzdáváme

shawn-buckles

Shawn Buckles

První aukce osobních údajů přinesla více otázek než odpovědí. Za kolik byste svou digitální duši prodali vy? Stačilo by deset tisíc? Možná ji budete muset zvládnout ocenit dříve, než si myslíte.

Zdroje: Wired, Mashable

Komentáře

Nahoru