Tisková zpráva: Jak zvednout celý dům: nový seriál ukazuje, jak se zachraňují domy po přírodních katastrofách

Sledujte příběhy nové naděje pro zoufalé oběti hurikánů a záplav

Kanál Viasat Explore uvede seriál Zvedání domů, který přibližuje, jak probíhá záchrana rodinných domů, které se při přírodních pohromách propadnou do nestabilního měkkého podloží. Poprvé v historii televizního vysílání budou diváci spolu s natáčecím štábem moci nahlédnout do tunelů prokopaných pod základy domů, kam se instalují hydraulické zvedáky, a s napětím sledovat, jak se se skřípěním zvedá dům, centimetr po centimetru, směrem k nejistému výsledku.

Mnoho oblastí Spojených států je každoročně zasaženo hurikány, záplavami a jinými přírodními pohromami. Za posledních několik let to bylo hned několik extrémně ničivých hurikánů – Katrina, Isaac a nejnověji Sandy. Extrémní počasí zničilo majetek v rekordní hodnotě, připravilo tisíce lidí o střechu nad hlavou, poškodilo infrastrukturu a závažně ovlivnilo ekonomiku, především cestovní ruch.

Rodinné domy, obvykle s dřevěnou konstrukcí a nepodsklepené, se mnohde v důsledku přírodních pohrom vychýlí a částečně propadnou do písčitého či jiného měkkého podloží. Zejména v New Orleans, kde půda připomíná bažinu a promáčené domy postupně uhnívají, je často jedinou možností srovnat poškozené stavby se zemí. V některých případech je ale možné se pokusit dům zachránit – vyzvednout jej celý nad hladinu záplav – a  postiženým rodinám tak vrátit domov a naději.

Zvedání dvousettunové stavby tři nebo čtyři metry do vzduchu včetně betonových základů vyžaduje nejen patřičné vybavení, ale také značné zkušenosti a notnou dávku odvahy. Takováto manipulace se stavbou je v našich zeměpisných šířkách poněkud neobvyklá představa, pomineme-li ojedinělý projekt přemístění mosteckého kostela z roku 1975.

Seriál Zvedání domů divákům představí specializovanou firmu světově proslulého Jeremy Pattersona a jeho pestrý tým bývalých trestanců a rodinných příslušníků, pro něž je stavba lešení, kopání tunelů a montáž hydraulických zvedáků a kladek denním chlebem. Doprovází je na jejich cestách po Americe, při nichž zvedají poničené domy i náladu jejich obyvatel.

Co mimo jiné způsobil hurikán Katrina v srpnu 2005:

–        Zničení více než milionu obytných domů

–        Zaplavení 80 % rozlohy New Orleans, především obytných čtvrtí

–        Smrt téměř 1000 obyvatel státu Louisiana, především utopením (40 %) a na následky zranění (25 %)

–        Exodus zhruba 250 tisíc lidí z New Orleans, tedy více než poloviny obyvatel

–        Škody v celkové výši 135 miliard dolarů

Dojemné, napínavé i humorné příhody z obnovy zničených domovů můžete sledovat na Viasat Explore vždy v pondělí ve 21:50 hodin, a to od 13. dubna do 15. června 2015.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Explore navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Explore nebo webovou stránku www.viasatexplore.cz

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru