Dnes vyšlo 15 článků

Jak zrychlit Google Chrome?

Všimli jste si, jak je Google Chrome pomalý? Nebo se vám už dokonce stalo, že úplně spadl? Víme o tom všichni, dokonce existuje spousta vtípků o tom, jak Chrome žere RAM, ale přesto ho používáme. Jsme na něj zvyklí, máme v něm uložené všechny své oblíbené záložky, synchronizuje se nám s mobilem. To jsou nejčastější důvody, proč nepřejdeme k alternativním prohlížečům.

My vám ale pomůžeme zajistit, aby byl váš Google Chrome zase tak rychlý, jak tomu bývalo před lety. Jádro problému totiž představují zbytečné pluginy, rozšíření a obrovské množství dat, které musí prohlížeč neustále načítat.

Zakažte pluginy

Ve výchozím nastavení jsou povolené některé pluginy, které jsou tak trochu zbytečné. Zakažte je, pokud je nepoužíváte. Zadejte do adresního řádku „about:plugins“ (bez uvozovek) a stiskněte Enter.

Je potřeba analyzovat, co je potřeba a co nikoliv. Například Chrome PDF Viewer se hodí, pokud chcete otvírat PDF dokumenty. Adobe Flash Player taky určitě potřebujete – pro spouštění videí a dalšího obsahu atd.

pluginy

Jak vidíte, deaktivované pluginy zešednou, ale nemusíte se bát, jdou kdykoliv zase zpět aktivovat.

Deaktivujte zbytečná rozšíření

Rozšíření jsou malé programy, které do Chromu přidávají další funkce. Některé jsou opravdu užitečné, ale čím více jich používáte, tím je prohlížeč pomalejší.

Některé odstraníte přímo z adresního řádku. Pokud je tam vidíte, stačí kliknout pravým tlačítkem a vybrat možnost „Odstranit z Chromu…“.

rozsireni

Jestli se chcete dostat k úplnému seznamu rozšíření, klikněte na tři čárky v pravém rohu Chromu, vyberte Další nástroje a pak Rozšíření.

rozsireni2

Rozšíření aktivujete a deaktivujete zaškrtávacím políčkem vpravo. Nejlepší ale je, když je pomocí ikonky koše úplně odstraníte.

rozsireni3

Smažte údaje o prohlížení

Čím déle Chrome používáte, tím je to horší. V databázi jsou uložené URL adresy a obsah webových stránek, které jste navštívili, historie stahování, cookies a další data. Původní účel sice byl zrychlit váš počítač, aby nemusel pokaždé stahovat stejná data, která jste už stahovali někdy dříve, ale někdy to Chrome spíš zpomaluje.

Smazat všechno nic neřeší. Tím totiž úplně rušíte funkci cache. Spíš se vyplatí vymazat konkrétní stránku nebo část historie (třeba dva roky stará data).

Klikněte opět na tři čárky v pravém horním rohu, vyberte Historie a pak ještě jednou Historie. Nejlépe uděláte, když odstraníte konkrétní záznamy (označíte zaškrtávací políčka) nebo vyhledáte v historii určitý web a smažete údaje o něm.

historie

Zajímavá je možnost Vymazat údaje o prohlížení. Můžete si v ní totiž zvolit, co všechno chcete smazat. Doporučujeme odstranit obrázky a soubory v mezipaměti (to je většinou velikostně dost obrovská položka) a historii stahování.

vymazat_udaje_o_prohlizeni

Zkuste pomoc od Googlu

Sám Google si uvědomuje, že Chrome je dost pomalý, a tak uvolnil nástroj, který vám pomůže ho vyčistit od malwaru a spywaru. Nástroj stáhnete na www.google.com/chrome/srt/.

chrome-cleanup-tool

Pečlivě čtěte, co vám program vnucuje. Je dobré si nechat proskenovat prohlížeč, jestli v něm nemáte nějaký vir, ale ty další funkce už možná nevyužijete. Google po vás bude chtít všechno smazat.

Pohrejte si s experimentálními funkcemi

Google Chrome má v sobě zabudované také experimentální funkce, které ještě nejsou úplně vyladěné, a tak je neimplementoval všem uživatelům. Vy si je však můžete zapnout, některé jsou užitečné a přispívají ke zrychlení. Dostanete se k nim, když do adresního řádku zadáte „chrome://flags„. A co v nich stojí za to upravit?

eperimenty

  • Aktivujte Povolit experimentální funkce pro prvky canvas.
  • Aktivujte Rychlé zavírání karet a oken.
  • Aktivujte Předvídání posuvu.
  • Zadejte maximální Počet vláken pro výpočty s rastry.
  • Aktivujte Modul Simple Cache pro protokol HTTP.

Experimentálních funkcí je tam opravdu hodně a třeba se vám zalíbí i jiné, když budete seznamem listovat. Tyto však zapněte, pokud chcete zvýšit výkon prohlížeče. Pokud je nemůžete najít, stiskněte Ctrl + F a zadejte název funkce (to, co jsme napsali v seznamu výše tučně).

Změny se projeví až při dalším spuštění prohlížeče.

Tak to by bylo všechno. A nezapomeňte nám dát vědět, jestli jste po provedení všech tipů zaznamenali zlepšení výkonu vašeho Chromu!

Zdroje: How To Geek, Hongkiat

Komentáře

Nahoru