Dnes vyšlo 15 článků

Jak zlomit heslo na Windows 7? Potřebujete se do něj dostat, ale nevíte jak?

Jak zlomit heslo na Windows 7? Potřebujete se do něj dostat, ale nevíte jak?

Jistě se už mnohým z vás stalo, že jste zapomněli své heslo na Windows, nebo se jen chcete dostat ke svému bratrovi, který vám nechce prozradit heslo do počítače. Tento návod vám ukáže, jak na to.

Jak změnit heslo ve Windows 7?

Každý si jistě všiml malého tlačítka v levé části obrazovky po startu systému, tedy ve chvíli, kdy po   vás systém chce heslo. Toto malé tlačítko je nadepsáno slovy: ,,Centrum podpory“. Právě zde se schovává malá chybička, která nám umožní dostat se do jakéhokoliv zaheslovaného počítače s operačním systémem Windows 7.

V Centru podpory se nachází několik funkcí, jako je například klávesnice na obrazovce, předčítání nebo vysoký kontrast. Nás ale bude zajímat Lupa. Pokud tuto položku zatrhnete a potvrdíte, na obrazovce se objeví malé okénko, které funguje skutečně jako lupa Po zatrhnutí tlačítka a potvrzení Windows vykoná jednoduchý úkon, který říká: „Spusť soubor Magnify.exe“. A právě v tom se schovává kámen úrazu.

Magnify.exe se fyzicky nachází ve složce system32, tedy tam, kde se nachází také soubor cmd.exe, který spouští příkazový řádek. Pokud tedy přejmenujeme cmd.exe na Magnify.exe, místo lupy se před přihlášením spustí  příkazový řádek.

V takovém případě systém Windows nemá načtené žádné oprávnění uživatelů a je tedy možno s nimi libovolně pracovat. Pomocí příkazu net users si necháme vypsat všechny uživatelské účty. Běžně to bývají tyto: Administrator, UživatelskyVytvořenýÚčet a Guest. Administrator a Guest nás nemusí zajímat, naopak ten „bratrův“ ano. Nazvěme ho tedy účet Bratr.

Jak již jsem psal, Windows v tuto chvíli nemá načtená žádná uživatelská práva, takže se nacházíte ve stavu, kdy jste superuser, tedy uživatel se všemi právy. Pomocí příkazu net user můžeme změnit heslo na účtu Bratr. Celý příkaz tedy vypadá takto: net user Bratr “NovéHeslo“ “NovéHesloZnovu“ (včetně uvozovek). Pro účet Bratr bylo změněno heslo na nově zadané, a to bez znalosti starého hesla.

Nejde? V čem je problém?

Ten, kdo byl u první části článku nedočkavý a vyzkoušel přejmenovat ve složce System32 cmd.exe na Magnify.exe, zjistil, že to nejde, jelikož nemá dostatečná oprávnění. A hlavně, pokud se nemůže dostat do systému, jak by mohl soubor přejmenovat přímo ve Windows?

Budeme tedy potřebovat tři věci: flashku (popřípadě CD/DVD nosič), Live CD některého z linuxových systémů a program UnetBootin. Live CD lze stáhnout z kterékoliv stránky linuxového systému (téměř všechny jsou zdarma). Doporučuji některý z jednodušších, například LinuxMint.

Načítání takového Live CD bude o něco kratší než u složitých distribucí, jako je Ubuntu nebo Sabayon. Program UnetBootin je zdarma ke stažení zde. Pomocí programu UnetBootin na připravený flash nebo jiný nosič (mně se to podařilo i s fotoaparátem s paměťovou kartou, který byl připojen přes USB) nakopírujeme Live CD. V podstatě stačí pouze vybrat umístění ISO souboru s Linuxem a všechno ostatní můžete nechat v defaultním nastavení. UnetBootin nastaví flashku tak, aby bylo možné z ní bootovat po startu počítače. Kopírování trvá 10 – 30 minut, dle výkonu počítače. Až bude vše hotové, nabídne program restart počítače. Můžeme tak učinit hned, ale nemusíte.

Po startu počítače nastavíme bootování z flashky (u některých biosů to bohužel nejde, majitelé těchto biosů budou muset zvolit CD nebo DVD). Nyní je potřeba opět chvíli počkat, až se Linux nabootuje a připraví se Live verze. U většiny linuxů po načtení naběhne plnohodnotný systém, ve kterém je možno pracovat. My zamíříme (podle distribuce si musíte sami najít cestu) do Windows disků, kde se nachází příkazový řádek a lupa.

Pokud se do složky system32 dostaneme přes rozhraní linuxu, nebudou nám práva z Windows bránit v přejmenování souboru. Přejmenujeme tedy soubor Magnify.exe například na Magnifyyyy.exe, aby bylo možné souboru cmd.exe dát název Magnify.exe. A souboru cmd.exe dáme název Magnify.exe.

Nyní již jen stačí restartovat počítač a při najetí systému Windows 7 zapnout při zadávání hesla lupu, místo které se spustí příkazová řádka. Změníme heslo a po dalším restartu již bude fungovat heslo, které jsme zadali.

Komentáře

Nahoru