Jak zjistit, zda v souboru není virus?

Stále více počítačů je dnes napadáno spywarem, různými viry atd. Většina souborů je infikována pomocí spustitelných souborů nebo skriptů. Jak prověřit, zda daný soubor není napaden počítačovým virem?

Se zavirovanými soubory se setkáváme denně. Většina souborů je infikována spywarem nebo různými viry pomocí spustitelných souborů či skriptů. Jak ale prověřit, zda daný soubor není napaden počítačovým virem? Jak bychom měli postupovat?

Vlastní antivirus

Hlavním předpokladem ochrany vašich souborů je mít nainstalovaný antiviru, který většinou infikované soubory detekuje a neumožní vám je spustit. Každý soubor je navíc možné skenovat zvlášť. Stačí pravým tlačítkem myši kliknout na soubor a zvolit možnost zkontrolovat pomocí antiviru.

Online antivirová ochrana

Virus Total

Soubory je možné zkontrolovat i online, například pomocí VirusTotal. Jedná se o vynikající službu, která překontroluje libovolný počet souborů. Do tohoto programu nahrajete soubor, který pak bude prověřen desítkami antivirů.

2015-10-19_222257

Metascan online

Metascan online umí v zásadě to samé, co Virus Total, v současné době nabízí kontrolu ve 43 anti-malware.

2015-10-19_222443

Další důležitá rada zní: Neotevírejte podezřelé soubory. Faktury většinou nechodí ve formátu s příponou doc nebo exe. Neotevírejte zbytečně soubory, o kterých nevíte, ze kterého zdroje přichází.

Zdroj/foto: computerhope, flickr

 

Komentáře

Nahoru