Dnes vyšlo 1 článků

Jak zjistit přínos plánovaných změn na vašem webu

Pokud se zajímáte o tvorbu webových stránek, měli byste vědět, že každá, byť sebemenší grafická úprava má vliv na úspěšnost a prodejnost stránek. Pokud například tvoříme e-shop a změníme velikost tlačítka „koupit“, tlačítku nastavíme příjemnější barvu nebo změníme formulaci popisných textů u produktů, můžeme tím zvýšit prodeje produktu. Nevěříte?

Čím tedy měřit a pozorovat změny na webu?

Měřit a pozorovat úspěšnost změn můžeme pomocí on-line nástroje Optimizely. Nalezneme ho na internetové adrese www.optimizely.com. Výhodou tohoto nástroje je, že je k vyzkoušení na 30 dní zdarma. Nevýhodou je, že nejprve musíme peníze zaplatit a až poté požádat o vrácení peněz z důvodu pouhého vyzkoušení. Tento nástroj je sice v anglickém jazyce, ale je velmi intuitivní.

A jak to funguje?

Nástroj využívá takzvaného A/B testování. To znamená, že pracuje se dvěma verzemi stránek – původní a změněnou. Program následně porovnává chování uživatelů na staré a nové verzi webu.

Pusťme se do práce

Po spuštění výše zmiňovaných internetových stránek zadáme do vyhledávacího pole naší www adresu. Po vložení adresy bude nástroj chvilku analyzovat a testovat danou stránku. Poté vytvoří kopii stránky (variantu B), kterou můžeme upravovat a měnit. Jedná se pouze o kopii, takže samotné stránky zůstanou nezměněné.

Změnou k lepšímu

Po vytvoření pracovní kopie stránky můžeme začít stránku měnit a upravovat. Měnit můžeme v podstatě vše. Od celých textů, přes styly a formátování písma, až po změnu obrázků a dokonce i pozici objektů. Změna se provádí kliknutím pravého tlačítka myši na příslušný objekt a vybráním akce z kontextové nabídky. Změnu můžeme provádět také editací zdrojového kódu stránky. Znalost html jazyka však určitě není podmínkou, spíš jen mírnou výhodou.

Sledování změn

Po dokončení všech změn je třeba určit nástroji cíle (tzv. goals), které budeme chtít sledovat. Například počet kliknutí na upravené tlačítko. I to se provádí na konkrétním objektu přes pravé tlačítko myši. Poté už jen implementujeme změnu do současných webových stránek vložením vygenerovaného zdrojového kódu a po čase změny vyhodnotíme.

Zdroj: Virtualnikolega.cz
Další videonávody k tvorbě webu najdete na Virtuálním kolegovi v kurzu Prezentuji (se) na wwww.

Komentáře

Nahoru