Jak zjistit, kolik vyděláváte Facebooku a Googlu

Vyhledávače a sociální sítě na nás vydělávají. To není nic nového. Z něčeho přece fungovat musí. Napadlo vás ale někdy, kolik peněz asi tak mají z jednoho člověka? Nebo kolik jim vyděláváte přímo vy? Teď to můžete jednoduše zjistit.

Antivirová společnost AVG vytvořila nástroj PrivacyFix. Jedná se o aplikaci, která vám jednoduše pomůže zjistit, kolik vyděláváte Facebooku a Googlu. Máte aspoň hrubý odhad, zda se čísla budou pohybovat ve stovkách nebo v tisících? Jestli ne, tak to pojďte rovnou zkusit.

Jak to aplikace zjistí?

Aplikace si vezme vaše veřejná data z Facebooku. Začíná od cifry, kterou vydělává průměrně každý uživatel sociální sítě, a k ní pak přičítá nebo od ní odečítá. Záleží na vašem pohlaví (ženy jsou pro Facebook cennější než muži) a jak moc platformu používáte (počet přátel, lajků a příspěvků).

Pro Google změří počet vyhledávání, která jste provedli v posledních 60 dnech, a porovná je s průměrnými analytickými čísly.

Je to takhle jednoduché:

1. Navštivte PrivacyFix.com a klidkněte na „Get AVGPrivacyFix for Free“.

Aplikace vás pochopitelně ujistí, že nebude s nikým sdílet historii vašeho vyhledávání nebo vaše cookies.

privacyfix-1

2. Přihlaste se svým Facebook účtem a uvidíte, kolik vyděláváte této sociální síti.

PrivacyFix uznává, že číslo je pouze odhad a může se lišit v závislosti na tom, jak často klikáte na reklamy a jaké charakteristiky Facebook se svými partnery používá pro vaše zacílení.

privacyfix-2

3. Aplikace vám také ukáže, jaká data na Facebooku sdílíte, a umožní vám je spravovat.

Můžete třeba odebrat aplikace, které jste používali před několika lety.

privacyfix-3-1

4. Přejeďte dolů, abyste viděli, kolik vyděláváte Googlu.

Číslo není přesné, protože některá klíčová slova (například ta, co označují vzácnou chorobu, která vyžaduje nákladné lékařské vybavení) mají větší hodnotu než ostatní.

privacyfix-4

5. A to není všechno.

Pokud budete rolovat dolů, zjistíte dokonce, které společnosti mají přístup k vašim cookies. Samozřejmě máte i možnost jim to zakázat. Navíc se můžete přihlásit i přes LinkedIn, nebo sledovat, které společnosti mají vaše data.

privacyfix-5

Zdroje: Business Insider, Adage

Komentáře

Nahoru