Dnes vyšlo 1 článků

Jak zjistit, co mi zpomaluje webové stránky?

Jak zjistit, co mi zpomaluje webové stránky?

Dnešní den jsem se rozhodl věnovat tématu zrychlování stránek. Internet je svižný, ale i tak řeší hodně lidí otázku, proč se jejich stránky načítají pomalu. Tohle téma mě už dlouho zajímá, takže zde jsou mé rady.

Začněme od kořenů, hostingu a tak vůbec

Žádné stránky nebudou rychlé na blbém hostingu / serveru. Proto je vždy dobré vybírat s opatrností a rozvahou. Je třeba vybrat hosting, kde je kešování, gzip, .htaccess a podpora na telefonu samozřejmostí. Jestli se vám někdo snaží namluvit, že gzip je staré a už nemá cenu, jděte jinam.

Taky nepočítejte s tím, že free hostingy budou na nějaké úrovni. Zkrátka se nebojte za pořádný server zaplatit. Kvalitní hosting stojí do tisícovky za rok. To není moc a hosting určitě není místo, kde by se mělo šetřit. Kde hostuji aktuálně já poznáte podle ikonky v pravém postranním sloupci (dole). Já si vybírám velmi dobře, takže se nemusíte bát, že by šlo o nějaký šmejd.

Hosting vybírejte také podle lokace. Pokud máte většinu návštěvníků z USA, bude nejlepší vybrat nějaký hosting odtamtud. Je to kvůli rychlé odezvě. Čím delší vzdálenost, tím delší odezva. Ve výsledku tak můžete mít web s odezvou 9 milisekund, při špatném výběru ovšem i 150.

Web se načítá neskutečně pomalu, co s tím?

Jestli se jedná o dočasný problém, napište mail na podporu a uvidíte. Třeba provádí údržbu či je na serveru nějaká dočasná chyba. To ovšem teď řešit vůbec nebudeme. Zaměřme se čistě na trvalé, pomalé stránky.

V prvním kroku si své stránky změřte. Měření můžete provést pomocí Pingdom Tools. Běžné stránky se načítají pomocí nástroje zhruba 4 vteřiny. Všechno nad je už pro návštěvníka znatelné a mělo by se něco dělat. Vždy říkám: „Proč nechat návštěvníky čekat, když to není nutné?“.

Mimo jiné můžete přes Pingdom Tools sledovat vývoj rychlosti načítání stránek v čase, zjistit počet požadavků, jaký typ souboru je datově největší a další užitečné věci, které vám pomohou při urychlování stránek.

Analyzujeme problém webu skrze PageSpeed Insights

Když už víte, že ten bláznivý web je opravdu pomalý, přichází na řadu analýza. Ta může být nudná (jako luštění v kódu), ale i zábavná. Google pro webmastery totiž uvolnil službu PageSpeed Insights, která vše zkontroluje za nás. My tak máme jasný přehled seřazený podle priorit a víme, co brzdí stránky nejvíc. Pak už jen stačí řešit bod po bodě a těšit se na svižný web.

Ty největší chyby jsou na všech webech stejné. Je to o nepoužívání kešování, gzip komprese a špatné optimalizaci obrázků. Jako poslední snad už jen příliš velké JS soubory, které brzdí načítání webu.

Přes tento nástroj by nemělo být problém s trochou šikovnosti udělat jakékoliv stránky rychlé jako blesk. Stačí si chyby přečíst a opravit je. Na to podstatné se vždy snažím napsat nějaký článek, takže o „tutoriály“ nouze není. Je to čistě o tom chtít udělat stránky rychlejší, ušetřit tak návštěvníkům čas a zpříjemnit jim rychlostí webu prohlížení.

A věřte, že to poznají. Z mé ankety vyšlo najevo, že víc jak polovina lidí hodnotí tyto stránky jako fantasticky rychlé. To zní skvěle, ne?

Modul mod_pagespeed pro snadné zrychlení stránek

Tento šikovný modul zrychluje stránky díky filtrům, které si nastavíte. Je to mnohem snazší než vše dělat ručně vkládáním kódů do konfiguračního souboru .htaccess. Bohužel jsem ho neměl ještě možnost otestovat a nevím zda vůbec někdo v ČR tento modul na svém hostingu nabízí.

Jeho výhodou je, že neupravuje stávající obsah. To znamená, že na serveru můžete mít stále své neoptimalizované soubory a on si je sám sjednotí a optimalizuje. To je dobré zvláště pro ty, kteří často zasahují do kódu a potřebují ho čitelný. Jakmile by můj hosting podporoval tento open-source, určitě bych se o něm rozepsal více. Myslím, že toto je budoucnost. Protože jen málo lidí se chce hrabat ve svém kódu a upravovat obrázky.

Jestli máte vlastní server, jděte do do toho.

Jak zjistit, co zpomaluje weby na systému WordPress

Redakční systém WordPress je hodně populární a tak mu budu věnovat také nějaký ten odstavec. Nebudu tu psát ty rady jako vypnout nepoužívané pluginy, ale představím vám malý trik. Díky němu zjistíte jak se postupně stránky načítají a kde je zádrhel.

Pro představu tu uvedu příklad. Řekněme, že ve své šabloně používáte příliš widgetů a postranní menu trpí. A to tak, že brzdí stránky.

Pomocí funkcí timer stop a get num queries můžete snadno zjistit jaký widget trvá příliš dlouho a jeho odebráním zničit problém pomalého webu. Stačí si stáhnout plugin PHP Code Widget a do něj vložit následující kód.

Stránka vygenerována za <?php echo(timer_stop(0));?> sekund.

Počet dotazů na databázi: <?php echo get_num_queries();?>.

Poté PHP Code Widget vložte před a za problémový a načtěte stránky znovu. Kódy vám ukáží aktuální počet dotazů na databázi a trvání zpracování do bodu, kde je kód vložený. Tím, že kód vložíte před i za zvolený widget zjistíte jak dlouho se zpracovává. Pokud dlouho, heureka, našli jste problém.

Udělejme web rychlejším a příjemnějším místem

Stojí to za to a není to těžké. Na internetu je plno nástrojů a článků, které vám pomohou. Pro všechny případy, pokud si stále nevíte rady, komentáře jsou tu pro vás. Do budoucna ještě nějaké články na toto téma chystám, takže se nemusíte bát. O návody nouze nebude…

Zdroj: Tomaserlich.cz

O autorovi

Jmenuji se Tomáš Erlich a na internetu (již od roku 2004) vystupuji pod přezdívkou Carl114. Snažím se být skromný, tolerantní a žít skutečně. Mám rád jednoduchost & filosofii Parkouru.

Komentáře

Nahoru