Jak zaručeně vyhrát v kámen, nůžky, papír? Vědci zjistili odpověd!

Jak zaručeně vyhrát v kámen, nůžky, papír? Vědci zjistili odpověd!

Určitě jste někdy hráli kámen, nůžky, papír. A taky jste si určitě mysleli, že to je hlavně o štěstí. Pche! Čínští vědci dokázali, že to ve skutečnosti vůbec není o náhodě. Chcete zjistit, jak vyhrát? Tak čtěte dále.

Kolektiv čínských vědců se snažil odhalit výherní strategii na kámen, nůžky, papír. Vzali si tedy 360 studentů, rozdělili je do šesti skupin a nechali je hrát 300 kol v náhodném párování. Asi vás zarazí, proč by někdo hrál 300 kol.

Vědci v tom měli jednu malou fintu – za každou výhru nabízeli malou odměnu. Tím zaručili, že se ji na nevys… studenti po pár kolech a měli tedy dostatek dat k tomu, aby odhalili tu nejlepší strategii.

Vyhrávat je vážně snadné

Vyhrávat je vážně snadné

Takže co musíte znát k tomu, abyste mohli vyhrát? Vědci zjistili, že když určitý hráč vyhraje, tak pravděpodobně to samé využije i v dalším kole. A nějaké pravidlo existuje i u poraženého.

Pokud hráč prohraje dvakrát a vícekrát za sebou, tak nebude hrát znovu to samé, ale vybere si to, čím by soupeře v minulém kole porazil. Takže pokud hráč A prohrál několik her za sebou a hráč B právě zahral nůžky, kterými porazil papír hráče A, tak pravděpodobně další tah dá hráč A kámen.

Soupeř se totiž pravděpodobně bude držet své výherní taktiky, takže kámen ma velkou šanci vyhrát. A tomu už lze přizpůsobit svoji taktiku… Ale není to tak lehké na pochopení, takže si to přehledně ukážeme.

Pokud jste vyhráli minulé kolo…

  • … pomocí kamene, tak další kolo hrajte nůžky
  • … pomocí nůžek, tak další kolo hrajte papír
  • … pomocí papíru, tak další kolo hrajte kámen

Pokud jste prohráli minulé kolo (a váš soupeř tuto studii ještě nečetl)…

  • … pomocí kamene, tak další kolo hrajte nůžky
  • … pomocí nůžek, tak další kolo hrajte papír
  • … pomocí papíru, tak další kolo hrajte kámen

Pokud jste prohráli minulé kolo (a váš soupeř tuto studii již četl)…

  • … pomocí kamene, tak další kolo hrajte papír
  • … pomocí nůžek, tak další kolo hrajte kámen
  • … pomocí papíru, tak další kolo hrajte nůžky

Asi si jistě říkáte, že je vám to k ničemu, že se svými „soupeři“ hrajete jenom jednu hru. Proto je třeba si předem dohodnout pravidla. Například hrát na 2 vítězné hry. Tehdy se již pozná, kdo tento článek četl a kdo ne.

zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, arstechnica.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru