Dnes vyšlo 1 článků

Jak si založit PayPal a jak ho používat? Přečtěte si náš návod…

Jak si založit PayPal a jak ho používat? Přečtěte si náš návod…

Nakupování online asi již používá většina z nás, ale často se při tom nechováme zcela bezpečně. Jednou z možností, jak zvýšit komfort a bezpečnost transakcí, je používání online účtu, jako je PayPal. V dnešním článku si probereme první kroky k založení PayPal účtu a základy jeho bezpečného použití.

Jak PayPal funguje?

PayPal je plnohodnotný online účet, který má vedení zcela zdarma. Počítá si poplatky zejména při vybírání peněz a případně při prodeji například přes eBay, ale za vedení účtu a příchozí platby neplatíte nic.

Jak založím PayPal účet?

Začneme vtupem na stránku https://www.paypal.com a klinete na odkaz „Sign Up“ pod políčky pro přihlášení. PayPal se sice postupně počešťuje, ale bohužel registrace v češtině zatím není. Můžete využít české nápovědy, ale PayPal pro USA a ČR není stejný a popis není úplně přesný.

Založte si PayPal účet

Založte si PayPal účet

Po kliknutí na registraci na vás vyskočí výběr typu účtu – osobní či obchodní. Oba druhy účtů jsou zdarma, ale liší se možnostmi zejména pro obchodování online a výší poplatků. Pro běžné nakupování a přijímání plateb stačí osobní účet, navíc ho lze v případě potřeby kdykoliv změnit na obchodní.

Vyberte si typ účtu

Vyberte si typ účtu

Poté je potřeba vyplnit poměrně dlouhý formulář povinných údajů pro registraci. Raději vyplňte všechny údaje poctivě a pravdivě, protože je nejspíš budete brzo potřebovat pro ověření identity. Podrobný popis políček je zřejmý z obrázku, jediný chyták je pole „state/province/region“ – state totiž neznamená stát v českém slova smyslu, ale stát jako součást federace (např. USA). Toto pole musíte vyplnit, takže nejlepší řešení je zadat kraj.

Velkou péči věnujte výběru hesla, protože PayPal má heslo jako jediné zabezpečení, a pokud někdo heslo uhodne, může si s účtem dělat, co chce. V hesle nepoužívejte zásadně žádné speciální znaky ani diakritiku, mimo ČR byste se totiž také nemuseli přihlásit.

Vyplňte požadované informace

Vyplňte požadované informace

Úplně nakonec můžete navýšit zůstatek na účtu, buď bankovním převodem (top up) nebo pomocí kreditní karty. PayPal se nejčastěji používá v kombinaci s kreditní kartou, takže můžete pokračovat vyplněním údajů ke kreditní kartě. Pokud nechcete řešit kreditní kartu, můžete odkazem dole pokračovat přímo na účet.

Vložte peníze na účet

Vložte peníze na účet

Používání PayPalu a bezpečnost

PayPal je k nezaplacení, protože můžete platit přímo prostřednictvím PayPal účtu a nemusíte zadávat údaje vaší kreditní karty přímo obchodníkovi. To je velmi užitečná vlastnost, která zásadně zvyšuje bezpečnost nákupů na internetu. K vytunelování vaší karty totiž stačí znát pouze její číslo, platnost a bezpečnostní CVV kód, vůbec není třeba kartu fyzicky ukrást! PayPal používá poměrně silnou ochranu zákazníků, takže pokud prodejce na eBayi či z e-shopu nedodá zboží, můžete požádat PayPal o stornování transakce.

PayPal umožňuje placení přímo prostřednictvím kreditní či debetní karty, není proto důvod zbytečně na něm držet zůstatek. Protože významný příjem PayPalu plyne z poplatků za měnové kurzy, zbytečně neměňte jednu měnu za jinou. To platí i pro výběry, pokud plánujete nákupy v USD a přijímáte platby v USD například za prodeje na eBayi, raději si nechte zůstatek v USD na PayPalu a plaťte nejdřív zůstatkem, je to výhodnější. Dlouhodobě však raději nedržte na PayPalu vysoké zůstatky, běžný bankovní účet je přece jen citelně bezpečnější.

PayPal však má i jednu zásadní slabinu a to je ochrana pouze jedním heslem. V případě neopatrné volby příliš jednoduchého hesla či jeho nesprávného používání se totiž může útočník nabourat do PayPal účtu a převzít nad ním kontrolu. Tím získá i možnost zneužití kreditní karty a zůstatku na PayPal účtu. Proto nikdy v žádném případě nepropojujte s PayPalem debetní kartu k vašemu běžnému účtu, ale raději použijte zvláštní kreditní kartu určenou pouze pro nákupy online. V nejhorším případě můžete přijít o rezervu či transakční limit na kreditní kartě, ale útočník nemůže vytunelovat celý zůstatek na účtu. K PayPal účtu se nikdy nepřipojujte z veřejných počítačů či přes nezabezpečené sítě!

Komentáře

Nahoru