Dnes vyšlo 15 článků

Jak začít s blogováním – 2. část – výběr domény

Jak začít s blogováním – 2. část – výběr domény

Druhý díl seriálu – jak si založit blog na vlastní doméně. Co vše vás čeká a nemine? Jak vybírat doménu. Co to vlastně doména je. Kde ji objednat a jak ji koupit?

Svůj blog si můžete založit i na vlastní doméně. Umožňují to blogovací platformy jako Blogger.com nebo Webnode.cz. Problém je nicméně v případě Bloggeru zejména absence české nápovědy. Pro začátečníka je docela problém pak správně namapovat vlastní doménu na tento systém, když je celý návod v angličtině a srší na něj samé neznámé pojmy.

U Webnodu je možnost rozjet web na vlastní doméně dostupná jen a pouze u placeného účtu, jehož nejlevnější varianta stojí 125 Kč (cena již s DPH). Samozřejmě není to moc, ale berte v úvahu, že za tuto cenu si můžete pořídit kvalitní hosting, s vaším webem si budete moci dělat, co chcete a nebude jako v případě Webnode vázání na pár šablon. Navíc si na hostingu za pár korun můžete podobných webů zřídit několik (s využitím aliasů).

Pozn: alias – zjednodušeně řečeno na každé vaší doméně může běžet vlastní doména, ale budete mít jednu emailovou schránku. Respektive budete mít dvě domény – Objevit.cz a Cesky-hosting.cz. Ke každé doméně budete mít vytvořené dvě emailové schránky (dva naprosto odlišné emaily). Například test@objevit.cz a test@cesky-hosting.cz. Doména Objevit.cz bude sloužit jako mateřská doména (tzn. k ní jste si registrovali celý webhosting) a doména Cesky-hosting bude napojená na doménu Objevit.cz formou aliasu, tak se vám všechny maily z emailové schránky test@cesky-hosting.cz budou přeposílat na test@objevit.cz.

Stručně řečeno – nebudete mít k dispozici dvě oddělené emailové schránky. Vše se vám bude přeposílat na jeden email. Většina hosterů má aliasy řešené tak, že když si založíte u aliasu nový email (dalsi-test@cesky-hosting.cz), tak se automaticky vytvoří další emailová schránka na mateřské doméně – tedy dalsi-test@objevit.cz. Nic, co by začínající bloger nepřežil.

Než však budete moci provádět podobné psí kusy, je třeba si nejdříve vybrat a koupit doménu. A také vybrat vlastní webhosting. V neposlední řadě vybrat a nainstalovat redakční systém a jako poslední vás čeká budování obsahu a získávání nových návštěvníků.

Vezměme to tedy hezky popořadě.

Co je to doména / doménové jméno?

Jako ukázka by posloužila naše doména Objevit.cz. To je doména. Prosím, seznamte se spolu.

Doména neboli doménové jméno je lidově řečeno vaše místečko na internetu. Jméno název s nějakou koncovkou (cz, com, de, info, net atd.). Každá z domén je jedinečná. Je to právě onen název, který zadáváte do prohlížeče, abyste se dostali na požadovanou stránku. Pokud tedy chcete rozjet vlastní blog, web, magazín, budete si muset zaregistrovat vlastní doménu.

Web není součástí nákupu domény.

Internetová doména je pouze adresou. Pokud si koupíte doménu a chcete na ní mít web (tedy nějaký obsah = váš blog), musíte si jej buď sami vytvořit nebo si jej od někoho nechat vytvořit za peníze. Není to nic složitého. Postačí vám k tomu redakční systém WordPress.

Tohle by vám jako základ o doménách mělo stačit, pokud se chcete dozvědět o doménách více, přečtěte si článek Vše o doménách.

Kolik stojí doména?

Záleží na typu generické domény – tedy koncovky. Jinou cenu budete muset zaplatit za registraci domény s koncovkou .cz (125 Kč), .sk (300 Kč), .com (90 Kč), .net (90 Kč) – viz ceník. Tuto částku platíte při registraci domény na 1 rok. Další rok, až budete chtít doménu prodloužit, mohou být ceny jiné.

Proto je lepší si doménu registrovat na více let dopředu, pokud to s blogováním myslíte vážně :-). Jelikož registrace domény bývá vždy daleko levnější, než její prodloužení. Je to dáno tím, že registrátoři / hosteři chtějí pomocí nízkých cen nalákat k sobě nové zákazníky. Proto doporučuji sledovat také ceny, které si účtuje daná firma za prodloužení domény. Mohli byste být docela nemile překvapeni.

Konkrétně cesky-hosting.cz registraci na několik let dopředu ve svém formuláři nenabízí.

V tomto případě tedy musíte psát do poznámek. Spousta hosterů však tuto možnost má uvedenou přímo v objednávkovém formuláři.

Co to je registrace domény a jak probíhá?

Registrace domény je první krok, který musíte provést, pokud chcete nějakou doménu vlastnit. Pouze musíte najít název domény, který ještě není obsazený. Registrace domény je velice jednoduchá, postačí vám k tomu připojení k internetu, trocha času, oněch 100 a více českých korun a platební karta na zaplacení domény.

Výběr domény a jak zjistit, jestli je volná?

Skoro každý webhoster má nějakou stránku s políčkem, do něhož můžete zadat název domény, kterou byste si rádi zaregistrovali, a (generickou) koncovku domény (.cz, .sk, .com, .net, .info).

Jeden z těchto formulářů: https://www.cesky-hosting.cz/domeny/

Po zadání názvu domény si můžete domény ihned zaregistrovat, pokud není obsazená. Pokud je obsazená, tak můžete pomocí databáze NIC.cz zjistit v registru domén, kdo doménu vlastní a pokusit ji od něj odkoupit. Ale u blogu je zcela zbytečné vyhazovat pár tisíc za doménu. Je daleko lepší tyto peníze dát do webu.

Registrace domény

Český hosting - přední webhoster a registrátor doménTento článek nám pomohl připravit společnost Český hosting. A my jí za to děkujeme, že se s námi podílí na spolutvorbě hodnotného obsahu pro naše čtenáře.

Jestliže se vám podařilo nalézt název, který je volný a jste s ním spokojení, vyjede před vás objednávkový formulář. Do něj vyplníte požadované údaje (jméno, příjmení, adresa, telefon, případně IČ, DIČ).

Doporučuji vyplňovat údaje po pravdě, protože třeba na email vám budou zasílány všechny důležité informace týkající se prodloužení domény, pokud budete chtít změnit majitele domény, opět musíte vše autorizovat přes email atd.

Stejně tak vyplňte správné telefonní číslo. Jelikož vám na něj v případě, že zapomenete prodloužit doménu a bude hrozit její expirace, bude volat někdo ze sdružení NIC.cz. Pokud jej nevyplníte a náhodou opomenete všechna upozornění, že vám brzy vyprší doména, připravíte se o jednu z posledních možností, jak zabránit propadnutí domény.

Jakmile odešlete vyplněný formulář, tím vše nekončí. Ještě stále nejste vlastníkem domény. Ano. Teď přichází ta méně zábavná část, musíte za doménu také zaplatit. Učiňte tak co nejdříve! Stále totiž hrozí riziko, že si vaši nově vymyšlenou doménu zaregistruje někdo z více než 10 000 000 Čechů. Případně vám ji sebere nějaký Američan, Rus či Afričan.

Prodloužení, expirace

Jak jsem psal výše, registrací získáte možnost vlastnit danou doménu na 1 rok. Po roce ji musíte prodloužit. Pokud tak neučiníte v požadovaném termínu, můžete o svou doménu přijít. Nemusíte se bát, že jakmile se o den zpozdíte, je vše nenávratně ztraceno. Není.

Za prvé – na váš email vám bude chodit nespočet notifikací informujících vás o tom, že je třeba zaplatit za prodloužení domény na další rok / roky. Těchto mailů chodí několik – jak od samotného registrátora / hostera. Museli byste být tedy skuteční kouzelníci, abyste si jednoho z těchto mailů nevšimli. Tato upozornění zasílá i samotný NIC.cz, který spravuje všechny české domény.

Už chápete, proč je nutné vyplňovat email, který skutečně používáte?

Navíc, i když doménu včas neprodloužíte, běží ještě tzv. ochranná lhůta, která má sloužit právě také jako ochrana proti doménovým spekulantům. Tato ochranná lhůta u domén trvá 45 dní a je rozdělena na 3 části:

 1. Po dobu prvních 30 dní je možné buďto prodloužit platnost domény u stávajícího registrátora, nebo provést transfer k jinému registrátorovi. Provádění změn nad doménou není povoleno. Po celou dobu je doména funkční a veřejně dostupná.
 2. Po uplynutí prvního období je doména smazána ze zóny .cz (přestane být veřejně dostupná), nicméně je stále možné její prodloužení i transfer.
 3. Po uplynutí 45 denní ochranné lhůty dochází k zániku doménového jména. Česky řečeno – právě po uplynutí těch 45 dní si vaši doménu může opět někdo zaregistrovat.

Proto si svou doménu chraňte a prodlužujte vše včas. A bedlivě sledujte všechny maily od NIC.cz a od vašeho registrátora. Ideálně čas od času zkontrolujte, kdy vám vyprší vaše domény.

Pokud náhodou nevíte, kdy vám vyprší doména, můžete se podívat v administraci hostera / registrátora, kdy vám doména vyprší (každý registrátor / hoster má tuto informaci někde uvedenou). A nebo opět můžete využít registru NIC.cz a podívat se, kdy vám doména expiruje:

https://www.nic.cz/whois/?d=objevit.cz (místo “objevit.cz” vložte název vaší domény)

Nákup domény

Doménu si můžete také od někoho koupit. Jednoduše najdete název, který je již zaregistrovaný a na dané doméně již buď běží zcela mrtvý web a nebo je na něm přímo napsané, že doména je na prodej. Případně na vás vybafne hláška, že doména je již zaregistrovaná. V takovém případě stačí opět přes registr NIC.cz zjistit, komu patří a sehnat si na něj kontakt, většinou bývá uvedený právě ve Whois registru – viz link

https://www.nic.cz/whois/?d=objevit.cz

Zde rozklikněte odkaz u položky “Držitel”.

https://www.nic.cz/whois/?c=CID:ONESOLUTION:REG-2002

A vybafne na vás, že se jedná o neveřejný údaj :-). Pak vám zbývá jediné, najít si, jaké další domény onen tajemný chlapec / tajemná dívka vlastní a zkusit najít na jiných stránkách kontakt, kontaktní formulář a doufat, že se vaše zpráva dostane tam, kam má (tzn. ne do míst, kde končí záda).

Dle mého soudu je však stále k dispozici spousta volných domén, které se dají zaregistrovat. Obzvláště pro osobní blog se dá vymyslet bezpočet názvů, které se budou vázat nějakým způsobem k vašemu blogu.

A protože nemám rád doménové vykuky, kteří domény jen drží a nejsou schopni na ní rozjet jakýkoli projekt, proto žádné domény nekupuju. Přijde mi to jako vyhazování peněz oknem.

Další možností je zkusit si odchytit doménu na Daukce.cz.

Vymýšlení názvu doménu

Pamatujte na to, že pokud na váš web mají chodit lidé, budou muset název domény vkládat do prohlížeče. Jestliže bude název vaší domény extrémně dlouhý a nebo špatně zapamatovatelný, házíte svým potenciálním čtenářům klacky pod nohy. Stejně tak se snažte nalézt (v rámci možností) doménu s koncovkou .cz, pokud hodláte psát v češtině pro Čechy.

Z pohledu vyhledávače to nemá žádný efekt, ale lidé jsou zkrátka zvyklí zadávat v ČR do prohlížeče domény s koncovkou .cz, pokud si náhodou vzpomenou, jak se ten váš zpropadený web jmenoval.

Na co dbát při vymýšlení názvu u blogu?

Přináším pár tipů, jak si usnadnit práci při vymýšlení nové domény.

 • snažte se vymýšlet krátké, snadno zapamatovatelné domény
 • uživatel si lépe zapamatuje kratší doménu, než mega dlouhou doménu s pěti pomlčkami (Michal-Krcmar-nejvetsi-SEO-Kingkong-na-svete)
 • kašlete při vymýšlení domény na SEO, je to jedno, jestli ve vaší doméně bude nebo nebude nějaké klíčové slovo (platí i pro vymýšlení názvů pro magazíny)
 • většina překlepových a nebo hodnotných domén, které lidé rvou do prohlížeče (hledám web o podnikání = zadám do prohlížeče Podnikani.cz) jsou stejně zabrané a na jejich odkup asi peníze mít nebudete
 • stejně tak je jedno z pohledu SEO, jako koncovku domény zvolíte (.cz, .sk, .com)
 • z pohledu českého uživatele již to tak jedno není, spíše bude mít tendenci zadávat do prohlížeče (pokud si zapamatuje název webu) vaši doménu s koncovkou .cz
 • u blogů se nejčastěji setkáte s tím, že doména tvoří pár písmen z křestního jména a příjmení (Krcmic.cz = Krčmář Michal), zkuste tedy nakombinovat své iniciály, jméno, příjmení, zkuste si je třeba přečíst pozpátku a pokud vám bude název znít lahodně v uších = zaregistrujte si právě podobně znějící doménové jméno
 • často se registrují přezdívky (Lefiath, Buchtič) – pokud vás tedy kamarádi nějak přezdívají, zkuste se mrknout, zda tento název je ještě volný
 • občas mí někdo skutečně originální příjmení či jméno, které je ještě volné :-), například pokud vaši rodiče pochází ze Švédska, tak se dá úspěšně předpokládat, že doména jorgensson.cz bude volná
 • spousta blogů běží na doménách, které se k provozovateli blogu nijak nevztahují, prostě se jednoho dne někdo vzbudil a řekl si, že se jeho blog bude jmenovat třeba Qark
 • pokud jsou všechna jména obsazená, zkuste před ně dát třeba písmenko „i“ nebo „e“, například emartinek.cz, není to sice optimální stav, ale i tento postup se dá využít
 • pokud se vám stále nedaří najít vhodné jméno s koncovkou .cz, můžete změnit typ koncovky na .com, .info, .org, sice nebudete mít typicky českou koncovku, ale koho to zajímá?
 • třeba právě zmiňovaný Qark.net je nádhernou ukázkou toho, že je úplně jedno, na jaké doméně web rozjedete, důležitý je především obsah, který na něm dokážete vytvořit
 • pokud nemáte žádné nápady, tak můžete využít web Honzy Kvasničky a podívat se na aktuálně volné názvy doménhttps://www.kvasnickajan.cz/VolneDomeny
 • jestliže jste líní (pak asi ani nezakládejte blog) a nebo bohatí (a nebo oboje = ideální kombinace), můžete si nechat od někoho za peníze nechat doménu vymyslet, on vám sestaví seznam možných názvů, pokud si vyberete, zaplatíte mu jeho čas, pokud ne, bude vás zásobovat dalšími a dalšími názvy (a vy se pak nedoplatíte :-))
 • ale to by v tom byl zakopaný Wedos (tedy čert 🙂), abyste nějakou pěknou doménu nenašli

Tak doménu máme, jdeme na hosting.

Komentáře

Nahoru