Jak začít podnikat s dronem?

Jak začít podnikat s dronem?

Už máte doma nebo v kanceláři vymakaný dron a přemýšlíte, že vedle zábavy by se létáním s dronem daly vydělat i nějaké peníze? Odborník na drony a legislativu pro bezpilotní systémy Alex Novotný z DronPro.cz vám poradí, jak na to.

Natáčení na zakázku nebo revize budov

Karty nejsou zdaleka ještě rozdané, ale droní trh s profíky zažívá boom. Můžete si vydělat natáčením a focením na zakázku, revizí budov nebo solárních panelů pomocí termokamery, 3D modelováním nebo vývojem aplikací, které uživatelům pomůžou řešit konkrétní problém – například měření velikostí a hloubky prasklin a jejich následná 3D modelace. Zjistěte, jaké jsou nejlepší drony na natáčení. K tomu, abyste mohli s dronem na těchto pracech vydělávat, ale potřebujete licenci.

Řidičák na dron?

Pokud se rozhodnete získat “papíry na dron” po vlastní ose, počítejte s několika desítkami hodin strávených nad provozní dokumentací a lhůtou od 6 do 12 měsíců. Pro ty, jejichž čas je drahý, doporučuji absolvovat kurz v letecké škole.

IMG_5495

Získání licence pro komerční využití dronu totiž ještě neznamená, že dotyčný umí dobře létat, natož skloubit létaní v kombinaci se správným nastavením kamery, plynulými záběry, komunikací s úřady, orientací v leteckých mapách a dalším nespočtem optimalizací pro různorodé typy činností. Abyste mohli létat např. na Pražském hradě, musíte mít výbornou průpravu. Proto nejprve zhodnoťte, jaká bude vaše vstupní investice – nejen finanční, ale i časová.

  • Primárním faktorem bude četnost využití stroje v průběhu roku.
  • Sekundární je výběr vhodného stroje s ohledem na váš core business.
  • V neposlední řadě vás bude zajímat časová zátěž pro získání licence – odborně “Povolení k létání a leteckým pracím”.
  • To vše plus fee za pojištění a poplatky ÚCL (Úřad pro civilní letectví).

Co všechno musíte s dronem pro podnikání umět?

Základem je správné a bezpečné manévrování. Určitě byste si měli osvojit techniky provedení záběrů, abyste uměli švenkovat, pronásledovat nebo obletět objekt nejen pomocí automatických režimů, ale také v manuálním režimu. V každém případě mohu doporučit výjezd alespoň ve 2členné posádce. 2. člen je nepostradatelný v momentě, kdy se potřebujete plně soustředit na provedení záběru. Rozlišujte, kdy je možné létat pouze na základě již získané licence, a kdy je třeba žádat o výjimku, abyste předešli pokutám, které se pohybují v intervalu od 50 tisíc do 5 mil. korun. Je zapotřebí několika desítek hodin praxe, abyste se se strojem dostatečně seznámili a akci si dokázali v duchu živě představit.

Sice závěrečnou zkoušku (teoretický test, praktický zálet a technická znalost stroje) skládá každý pilot jednotlivě, ale pokud máte stroj se separátním ovládáním kamery, doporučujeme trénovat s kopilotem a dalšími členy posádky, abyste měli strýčka pro akci v ostrém provozu.

IMG_5494

Jak vypadá kurz “Povolení k létání a leteckým pracím”

Pokud se rozhodnete získat řidičák na dron skrze kurz v letecké škole, nejprve absolvujete teoretický seminář, který je zaměřený na:

  • problematické pasáže v předpisu o používání bezpilotních prostředků
  • plné porozumění létání na letištích,
  • příklady z praxe, tipy, triky,
  • letecké nástroje
  • a předletovou přípravu.

Teorii je nezbytné doplnit i několika hodinami kondičního létání, kde si vyzkoušíte praktickou předletovou přípravu, vypilujete manévrovací schopnosti a nacvičíte úlohy, které vás čekají u zkoušek.

Výhodou kurzu v letecké škole je to, že škola vám zajistí také související pojištění dronu a kompletní dokumentaci pro ÚCL. Vaší úlohou bude pouze podat na ÚCL dokumentaci prostřednictvím datové schránky. Letecké škola pak s úřadem komunikuje a informuje vás o průběhu řízení. V den D s vámi jede pilot/instruktor na místo konání zkoušek (zpravidla letiště), kde zároveň uhradí letištní poplatek spojený s vykonáním závěrečné zkoušky. Cca hodinu před zahájením zkoušky s vámi pilot/instruktor zrekapituluje Doplněk X a zůstává s vámi po celou dobu zkoušky jako morální podpora.

DCIM/100MEDIA/DJI_0002.JPG

Kolik stojí řidičák na dron?

Snímek obrazovky 2018-02-26 v 22.06.01

Získání povolení k leteckým pracím je poměrně komplikovaný a zdlouhavý proces. Letecká škola je tak dobrým řešením pro ty, kteří si chtějí cestu za podnikáním s dronem ulehčit. Kromě časové úspory kolem 50 hodin na tvorbu dokumentů na míru vašemu copteru a komunikaci s ÚCL získáte navíc know-how od zkušených pilotů, díky kterým se z vás stanou profíci.

Zdroj, text/foto: dronpro.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru