Jak z renovace svých domů udělali dva Rusové vydělávající byznys

Alexey Sheremetyev, praxí web designér, a jeho kolega Sergey Nosyrev, softwarový vývojář, vůbec nepřemýšleli o tom, že by si někdy chtěli založit firmu. Bylo tomu v roce 2010, oba dva měli celkem slušné práce v centru Moskvy a chtěli se začít usazovat. Alexey si v té době koupil byt, a Sergey plánoval stavbu domu na svém novém pozemku. A tak to vzniklo – oba dva v té době hledali nějaké inspirace na zařízení svých domovů anebo chtěli své nápady sdílet se světem. Ale nebylo kam, žádná taková stránka neexistovala.

“Na začátku jsme měli myšlenku vybudovat stránku, kde bychom mohli jednoduše, rychle a bez přílišných dovedností naplánovat rekonstrukce našich domů. Zvizualizovat je a následně je sdílet s našimi manželkami a stavitelskými firmami,” popisuje Alexey.

Alexey a Sergey

Alexey a Sergey

A tak několik dní, vždycky po práci, věnovali svůj volný čas tvorbě prototypu. Po pár dnech bylo hotovo. Dvojice tak mohla dále pokračovat ve své normální práci a vždycky ve volném čase se věnovat plánování rekonstrukcí svých domů.

Původně to neměl být byznys

Vydělávat na tomto nápadu peníze nebyl primární účel. Ve skutečnosti na Planner 5D, jak platformu později nazvali, úplně zapomněli. A tak trochu se jim sama připomněla až po roce, kdy Alexey potkal ruského investora, který hledal slibné týmy a dobré nápady, do kterých by mohl vrazit peníze. Oba, Alexey a Sergey, se rozhodli skončit v práci a o 48 hodin později pracovali pro svou vlastní firmu se štědrou $150 000 investicí.

A je vidět, že se jim to pěkně vyplatilo. Po jednom roce existence jejich designové platformy měli na kontě více jak 1 milion uživatelů. V porovnáním s dneškem, kdy mají něco kolem 26 milionů aktivních uživatelů po celém světě, to samozřejmě nic nebylo. Ale i tak si hodně polepšili. Nyní pro ně pracuje 20 hlavý tým, který vyvíjí věci kolem moderních technologických trendů jako jsou rozšířená a virtuální realita.

Planner 5D a škálování na pole virtuální reality

Planner 5D a škálování na pole virtuální reality

Součástí jejich úspěchu taktéž bylo, že se přestěhovali z Moskvy do Vilniusu, hlavního města Litvy. Nejenže ušetřili za pronájmy, ale zároveň z Litvy se lépe koriguje evropský trh, který platformě dělá něco kolem 25 % uživatelů. Třicet procent činí Amerika.

Teď už je vylepšují a nasazují nové technologie

Jejich cesta není zdaleka u konce. A řekl bych, že za to do značné míry může růst současných technologií. Po letech existence totiž byli nutní redesignovat jejich interní vizi a dostali se do situace, kdy místo ‘platformy pro návrh domů’ chtějí vytvořit chytrého asistenta, který vám pomůže poskládat dům vašich snů. Jak na to? Vezmou svou existující databázi všech plánů, které přes ně zmíněných 26 milionů uživatelů navrhlo, a použijí je k machine learningu. Následně, noví uživatelé přijdou, nadefinují své potřeby a přání a Planner 5D jim dá jednoduchá doporučení a nápady, jak by se jejich “vysněný dům” mohl stát skutečností. Například tak, že jim vyhodí seznam potenciálních dodavatelů nábytku, dekorací, stavebních společností a podobně, na základě jejich předdefinovaných příjmů.

Prostředí aplikace Planner 5D

Prostředí aplikace Planner 5D

Celkem dobrý nápad, nemyslíte?

Pojďme se pobavit o tom, jak tohle chtějí zaplatit. Celá aplikace aktuálně stojí na freemium modelu, který je určen pro koncové uživatele. B2B část byznysu začala vznikat organicky – různí dodavatelé a firmy se začaly aktivně ozývat s prosbami o integraci jejich služeb do Planner 5D, aby mohly skrze ní získávat nové potenciální zákazníky.

Pro litevský startup se tedy B2B model stal jádrem byznysu. A tak mají celkem hodně peněz, které získali ze štědrých investic a firem, které s nimi chtějí spolupracovat. Oproti ostatním konkurentům na trhu tak zůstávají pro běžné uživatele zdarma, což z dlouhodobého hlediska minimalizuje retenci uživatel (nepředpokládá se, že všichni utečou jinam).

Zdroj: Forbes US

Komentáře

Nahoru