Dnes vyšlo 15 článků

Jak vznikají zvukové efekty? John Roesch dělá zvuky téměř 40 let

Matrix, Temný rytíř, Návrat do budoucnosti, Interstellar, Počátek, Statečné srdce. Většina z těchto úspěšných filmů jsou dnes považovány za legendární. A proč jsme je v textu zmínili? Na všech se podílel ruchař John Roesch. V krátkém videu na YouTube kanálu WIRED poodhaluje, jak filmové zvuky vznikají.

Ve své dlouhé kariéře pracoval John Roesch přes dvě dekády pro Warner Bros. Studio. V současné době prošedivělý bard zastává pozici hlavního ruchaře ve společnosti Skywalker Sound, a jak ve videu sám říká: „Je to nejzábavnější, ale zároveň nejtěžší profese.“ To je pravděpodobně důvod, proč je podle Johna Roesche ruchařů méně než astronautů.

 Speciální zvukové studio připomíná garáž s haraburdím

Jeho pracoviště sice na první pohled vypadá jako garáž plná haraburdí, ale ve skutečnosti je vše propracované do nejmenšího detailu. Podlaha ve speciálním zvukovém studiu je postavena přímo na hlíně. Proč? Aby ruchař mohl zaznamenat autentický zvuk kroků. V hale má John Roesch i další vychytávky. Zvukové efekty spojené s vodou může vyrábět ve vnitřním bazénu s hektolitry vody. John Roesch ve videu také předvádí, jak funguje přístroj na vytváření skřípotu, který se nazývá litha a pochází z Helsinek od Heikki Kossiho.

Kromě specifických nástrojů pracuje John Roesch i s běžnými předměty. „Každá věc se dá použít mnoha způsoby,“ vypraví ve videu, zatímco odtajňuje některá „tajemství“. Názorně ukazuje, že zvuk letícího ptáka je možné vyrobit pomocí prachovky. Dětskou basebalovou rukavici použil, aby udělal zvuk běhající fiktivní postavičky ve video hře. V YouTube videu si přijdou na své i fanoušci filmu Návrat do budoucnosti. John Roesch totiž ukazuje, jak se dá jednoduše napodobit zvuk skateboardu, který si Marty McFly vyrobil z vypůjčené koloběžky, když utíkal před Biffem Tannenem.

Dobře odvedená práce ruchařů vtáhne diváky do filmu!

Ruchař je zkrátka člověk, který vytváří nejrůznější zvukové efekty za pomoci ještě rozmanitějších nástrojů. Díky dobře odvedené práci si diváci mohou v kinech užívat dokonalé zvukové efekty, které dokreslí atmosféru celého filmu. Proto je důležité, aby měl ruchař cit pro nejmenší detail.

A jako perlička na závěr jedna zajímavost. Ve světě dokonce existují specializovaní ruchaři, kteří se zabývají pouze jednou oblastí zvuků. Někteří se živí vytvářením různých zvuků kroků.

Zdroj: youtube.com, imdb.com, linkedin.com

Komentáře

Nahoru