Jak vytvořit Child Theme ve WordPressu?

Máte-li webovou stránku postavenou na redakčním systému WordPress, nabízí se vám pestrá škála bezplatných i placených šablon. Najít šablonu vyhovující vašim požadavkům je nadlidský výkon. Pakliže chcete šablonu přizpůsobit svým potřebám, nevyhnete se úpravám CSS stylů a kódu v souborech. Autoři šablon vydávají velmi často aktualizace opravující chyby z předchozí verze, a pokud aktualizaci povolíte, přijdete o všechny vámi provedené úpravy.

3008912290_bcbba5268e_b

Úpravy v šabloně WordPress prostřednictvím child theme

Po aktualizaci přijdete o vše

Aktualizace smaže původní šablonu a nahraje nové soubory. Pokud nemáte vytvořenou child šablonu, vám vytvořené úpravy se smažou také. Naštěstí existuje možnost child themes, která umožňuje aktualizace bez obav ze ztráty úprav. Child šablona řeší pouze určité části kódů a stylů, které si žádají úpravu. Zbytek se načítá z rodičovské šablony.

Jak vytvořit child theme?

screenshot

Základní šablona Twenty Thirteen

Vytvoření child theme si demonstrujeme na konkrétním příkladu. Vezmeme základní šablonu Twenty Thirteen. Nejprve si musíte vytvořit složku pro child šablonu. Připojte se na FTP server (například prostřednictvím programu Total Commander) a přejděte do /wp-content/themes/. Zde vytvořte složku s názvem /twentythirteen-child/. V nové složce vytvořte soubor s názvem style.css a vložte do něj záhlaví, jež uvádíme níže. Položky name, URI, description a author si zvolíte sami.

/*
Theme Name: Twenty Thirteen Child
Theme URI: https://wordpress.org/themes/twentythirteen
Description: Twenty Thirteen Child Theme
Author: Michaela Brázdilová
Template: twentythirteen
*/

@import url(“…/twentythirteen/style.css“);

/* = Úprava šablony začíná za touto čarou:
——————————————————— */

V záhlaví mají největší význam položky Template a @import, kde se definuje rodičovský šablona. Dbejte na správnost cesty a velikost písmen. Pokud by se cílová složka jmenovala TwentyThirteen, je nezbytné uvést název i s velkými písmeny „T“.

Jak aktivovat child theme?

Přihlaste se do administrace WordPressu. V levém menu zvolte Vzhled → Šablony, kde najdete vytvořené child theme. Novou šablonu s názvem Twenty Thirteen Child aktivujte.

Child thema

Aktivované child theme

Úpravy a změny v šabloně

Již máte vše připraveno. Nyní se můžete vrhnout na úpravy šablony. Princip child theme spočívá v tom, že stránka nejprve načítá tyto úpravy, až poté načítá data z rodičovské šablony. Jestliže chcete změnit barvu textu titulku v hlavičce z černé na žlutou, stačí zapsat do style.css následující úpravy:

/*
Theme Name: Twenty Thirteen Child
Theme URI: https://wordpress.org/themes/twentythirteen
Description: Twenty Thirteen Child Theme
Author: Michaela Brázdilová
Template: twentythirteen
*/

@import url(“…/twentythirteen/style.css“);

/* = Úprava šablony začíná za touto čarou:
——————————————————— */

.site-title {color:yellow;}

pred

Provedené změny

Úprava souboru functions.php

Chcete-li přidat nové funkce do souboru functions.php, stačí ve složce s child theme vytvořit soubor s názvem functions.php. Zde potom zapíšete nové funkce, jež se budou načítat před těmi ze základní šablony. Soubor by měl začínat tagem <?php a končit tagem ?>.

Jestliže chcete upravovat další soubory základní šablony, doporučujeme zkopírovat je včetně jejich cesty v šabloně do složky s child theme. Poté provádějte úpravy. Pokud chcete například upravovat soubor /twentythirteen/inccostum-header.php, zkopírujte jej do twentythirteen-child/inccustom-header.php. WordPress je schopen sám poznat, že došlo k nahrazení souboru.

Užitečné pluginy

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru