Dnes vyšlo 15 článků

Jak vytvořit bezpečné pracovní prostředí?

Bezpečnost na pracovišti byste nikdy neměli nechávat náhodě, ať už podnikáte v jakémkoliv odvětví. Nezáleží ani na tom, zda máte 10, nebo 1000 zaměstnanců. Preventivní opatření byste měli dodržovat v každém případě.

Ať už váš tým pracuje rukama, nebo sedí v kanceláři, je potřeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla a mít zavedený systém pravidelných školení. A co je asi tak nejdůležitější, abyste se zaměstnanci mohli cítit bezpečně na pracovišti?

1. Správné oblečení

Tohle asi není zásada pro kancelářské pracovníky, ale spíš pro stavebníky, tesaře, dělníky v továrně apod. Oblečení je potřeba přizpůsobit tomu, s čím se pracuje. Například pokud přijdou zaměstnanci do styku s chemikáliemi, měli by si chránit oči. V takovém případě je navíc dobré mít ve firmě oční sprchy pro rychlou pomoc. Zrak máme jen jeden a bez něj se žije těžko.

2. Pravidelná kontrola

Velká část bezpečnosti leží přímo v rukou zaměstnanců. Vědí, jak se v případě nouze zachovat? Tuší, co si mohou dovolit a co je už přes čáru? Mnozí základní nařízení, jež je potřeba kvůli bezpečnosti dodržovat, znají, přesto je nedodržují. Typickým příkladem je konzumace alkoholu. Není špatné vzít čas od času alkohol testery a vyzkoušet si svůj tým. Pravidelná školení, případně prověřování znalostí, jsou samozřejmostí. Poradí vám s nimi externí firmy, často se dají provádět i online formou, takže to nebude až tak časově náročné.

3. Dostatečná příprava

V každé firmě by měla být lékárnička, obvazy, dlahy, dezinfekce a další základní záchranářské vybavení. Stejně tak je vhodné viditelně označit únikové východy, nechat si zpracovat požární poplachové směrnice.

firefighters-696167_640

4. Zabezpečení budovy

Všude se nacházejí nebezpečná místa. Na konce schodů se vyplatí přidat gumové polštářky, na klouzavou podlahu zase kobereček. Pokud se někde něco rozlije nebo opravuje, mělo by být místo označené pomocí výstražné pásky. V halách, kde se jezdí vysokozdvižnými vozíky nebo auty, užijete i dopravní kužely.

Bezpečnostních zásad je samozřejmě spousta. Je jen na vás, jaké z nich budete dodržovat, ovšem ať jich je raději co nejvíce.

Foto: Pixabay/Skeeze

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru