Jak vypadá vesmír v jednom obrázku?

Vesmír je tak obrovský, že je téměř nemožné představit si, jak by mohl vypadat z jednoho zorného pole. Hudebníkovi Pablu Carolosovi Budassimu se to podařilo. Použil logaritmické mapy vesmíru z Princetonské univerzity a obrázky z NASA. Výsledkem jeho práce byl snímek, který ukazuje pozorovatelný vesmír v jednom kruhu.

Slunce a sluneční soustava jsou v samotném středu. Následuje mezikruží Mléčné dráhy, Perseovo rameno, prstenec blízkých galaxií (například Andromeda), zbytek kosmického webu, kosmické mikrovlnné pozadí (pozůstatek velkého třesku) a prstenec plazmatu (pozůstatek velkého třesku).

entire-observable-universe-logarithmic-illustration

Vesmír v jednom obrázku.

Logaritmy nám pomáhají pochopit obrovská čísla, v tomto případě obrovské vzdálenosti. Každá část kruhu představuje zorné pole o několik řádů větší než to předtím. To je důvod, proč se celý pozorovatelný vesmír vešel dovnitř kruhu.

„Poté, co jsem nakreslil hexaflexagony k prvním narozeninám mého syna, jsem začal kreslit centrální pohled na vesmír a sluneční soustavu,“ prozradil Budassi. „Ten den jsem dostal nápad na logaritmický pohled. A v následujících dnech jsem sestavil vesmír do jednoho obrázku ve Photoshopu pomocí snímků z NASA a několika textur.“

Zdroj / Foto: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru