Dnes vyšlo 15 článků

Jak vypadá nejmenší notebook na světě?

Pamatujete si na netbooky? Je to asi tak pět až sedm let zpátky, co byl trh zaplavený těmito ultra přenosnými notebooky. Daly se opravdu lépe přenášet, ale většinou byly i výkonově slabší, což je nejspíš úplně pohřbilo. Jedna čínská technologická společnost se je však snaží vzkřísit.

GPD Pocket je malinký notebook, na němž běží plnohodnotný systém Windows 10. Má pouze sedmipalcový displej (což není o moc víc, než mají dnešní chytré telefony) a vejde se do kapsy. Váží zhruba půl kila a bez problémů jej můžete otevřít v jedné ruce.

mini-notebook

Mini Macbook

Provedením je hodně podobný Macbooku, má hliníkové tělo a klávesnice a pant jsou velmi obdobné jako u Applu. Na rozdíl od nových Macbooků je ovšem vybaven několika porty. Má USB 3.0, USB-C, micro HDMI a klasický 3,5mm jack na sluchátka.

macbook-gpd

Nemá touchpad, zato je vybavený trackpointem, jaký znáte z notebooků IBM/Lenovo. Má samozřejmě i bluetooth pro připojení bezdrátové myši, klávesnice či sluchátek. Na vestavěné malinké klávesnici se totiž většině lidí moc dobře psát nebude.

Vše je miniaturní kromě cenovky

Výkon bohužel opět není úplně nejlepší. V malém GPD Pocket je procesor Intel Atom, 8 GB RAM a 128 GB paměť. To stačí na uložení několika videí, fotek a dokumentů, prohlížení webových stránek a práci s Office aplikacemi.

gpd-pocket

Jediné, co na něm není malé, je cenovka. Stojí 600 dolarů (cca 15 000 Kč). To je částka, za niž seženete výkonem lepší stroje. Na Indiegogo se mu nicméně dost dařilo a vybral více peněz, než potřeboval. A tak se ho pravděpodobně skutečně dočkáme.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru