Jak vypadá jízda autem vytištěným na 3D tiskárně?

3D tisk je nazýván technologií budoucnosti a postupně nabírá na popularitě. A už v dnešní době lze pomocí 3D tisku vytvořit téměř cokoliv, jako například funkční auto. A jak se v takovém autě jezdí? To si nyní vyzkoušel reportér ze serveru Mashable.

Toto auto vytisknuté pomocí 3D tiskárny se jmenuje Strati a pochází od společnosti Local Motors. Auto vzniklo v Chicagu a jeho výroba trvala celých šest dní. A toto úterý ho vzala i do New Yorku, aby ho mohla vidět i veřejnost. A jak tedy vypadá?

První dojem

Vzhledem k tomu, že se jedná o dvoumístné auto, tak jde okamžitě poznat, že se jedná o výjimečný kousek. Celé auto je v líbivém moderním designu, takže vypadá tak trochu jako závodní auto. Vše je laděno do tří barev – tmavě šedé, bílé a červené.

Určitě byste na první (a ani na druhý) pohled neřekli, že se jedná o vytištěné auto. Ale na ten třetí už ano – na některých částech auta jdou vidět stopy po tisku. Auto na dotek působí plasticky, ale ve skutečnosti je doopravdy tvrdé. Konstrukce auta je vytvořena z 227 natisknutých vrstev a jediným limitem byla 3D tiskárna.

Ale v budoucnu chtějí Local Motors využívat větší 3D tiskárny, aby mohli vzniknout ještě větší auta. Takže se možná dočkáme SUV nebo náklaďáků. Zajímavostí je, že blatník je vytištěn vertikálně a ne horizontálně, aby byl rozložitelný do více částí. Když se tedy poškodí, tak se nemusí měnit (dotiskovat) celý podvozek, ale jenom jeho část.

Na první pohled se jedná o sporťák

Na první pohled se jedná o sporťák

Nyní se ale podívejme na interiér. Zde si jistě okamžitě všimnete vkusných kožených červených sedaček, které chce v budoucnu Local Motors ještě vylepšit. Jinak je zde všechno vytvořené až do těch nejmenších detailů – dokonce před spolujezdcovým sedadlem jsou dvě přihrádky, stejně jako u normálního auta.

Řízení

Vzhledem k velikosti auta i samotné nastupování je nepohodlné. Nicméně to není nic hrozného, stačí akorát správně vkročit do auta. A i když se jedná o vytištěné auto, tak rozhodně nepůsobí laciným dojmem. Například volant působí skutečně solidně. Je zde jenom malá kontrolka ukazující rychlost a vzadu jsou tři tlačítka – pro zpátečku, neutrál a jízdu vpřed.

Je zde málo místa na nohy, takže pokud jste vysocí, tak zde nohy ani pořádně nenatáhnete. Sedadlo nelze posunovat dopředu nebo dozadu. Brzdu a plny na první pohled nejde vidět, ale noha je nahmatá v pohodě.

Netradiční povrch je způsobem 3D tiskem

Netradiční povrch je způsobem 3D tiskem

Auto po nastartování nevydává téměř žádný hluk. Vlastně ho ani pořádně neuslyšíte. A jeho rychlost? Auto zvládá až 80 kilometrů za hodinu, ale výrobce zatím jeho rychlost omezuje na 40 kilometrů za hodinu. Bude totiž nějakou dobu trvat, než si lidé zvyknout na tyto auta.

A než se je vůbec naučí řídit. Lidé jsou totiž docela blízko zemi (stejně jako u závodních aut), a tak mají o něco horší výhled. Navíc se zatím stále jedná jenom o prototyp, ale do prodeje by se mohl dostat již příští rok.

Podlaha je umístěna skutečně nízko

Podlaha je umístěna skutečně nízko

A cena? Ta se bude pohybovat kolem 350 tisíc korun. Teď už nám tedy zbývá jenom čekat, až to upraví k dokonalosti  a dají do prodeje nebo až se objeví nějaká zajímavější konkurence.

Zdroj: Mashable.com

Komentáře

Nahoru