Tisková zpráva: Jak vypadá “cikánský mýtus” ukáže nová výstava Muzea romské kultury

Jak vypadá “cikánský mýtus” ukáže nová výstava Muzea romské kultury

Muzeum romské kultury zahajuje na Mezinárodní den Romů, v úterý 8. dubna, novou výstavu. Jejím tématem je rozdíl mezi skutečnou podobou a způsobem života Romů a mnohdy romantickými představami, které si o nich v minulosti vytvářela majorita.

Výstava proti sobě staví historické pohlednice, které zobrazují Romy a jejich život, a stylizované snímky, které sloužily především k pobavení. Dva typy odlišných pojetí stejného tématu tak velmi dobře ukazují rozdíl mezi skutečnými Romy a představami o nich.

Autentická vyobrazení zachycují podobu života Romů na území střední a východní Evropy,“ uvádí jedna z kurátorů výstavy, Lenka Grossmanová. „Uspořádali jsme je volně podle jednotlivých témat – kočování, usazení, řemesla, hudba, oděv. Jsou pro nás dnes jedinečným zdrojem poznání života romského etnika od konce 19. století do třicátých let století dvacátého,“ dodává.  

Druhým typem jsou pak stylizované pohlednice. „Cikánské téma bylo vždy v umění oblíbené,“ doplňuje Grossmanovou druhý z dvojice kurátorů, Martin Chlup. „Odkazuje k touze po exotice, tajemných a tajuplných věcech. Některá dílka – především ta inspirovaná krásou romských žen – jsou tak mnohdy až nechtěnými kýči“.

Koncept i doprovodný text výstavy vychází z velkoformátové publikace PhDr. Jany Horváthové „Devleskere čhave – svedectvom starých pohľadníc“.

Vernisáž výstavy se koná 8. dubna v 16 hodin v Muzeu romské kultury v rámci Týdne romské kultury. Její součástí bude i hudební vystoupení violoncellisty Roberta Lacka.
Samotná výstava pak potrvá až do 21. září.  

Výstava Cikánský mýtus, 1.4. – 21. 9. 2014; otevřeno: út – pá, ne 10.00 – 18.00.
Muzeum romské kultury, Bratislavská 67, Brno, www.rommuz.cz, https://www.facebook.com/muzeum.romske.kultury

 

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru