Jak vybrat správné reproduktory? I méně je někdy více…

Jak vybrat správné reproduktory? I méně je někdy více…

Pro milovníky hudby jsou reprobedny jednou z nejdůležitějších periferií počítače. Šetřit financemi se rozhodně nevyplácí. Bohužel vám však výrobci slíbí téměř cokoliv, jen aby jste si jejich výrobek zakoupili. Nejlepší metodou, jak vybrat ty úplně nejlepší, je si vyzkoušet je na vlastní uši.

Nabídka v obchodech je velmi bohatá, ale na kvalitní reproduktory narazíte jen výjimečně. Můžete si koupit jak levnější, tak i předražené sestavy nevalné kvality.

Jaký počet zvolit?

Jako první kritérium při výběru nových reprobeden je určit si, co od nich očekáváte a kolik jich budete chtít nebo potřebovat. Při výběru repráčků k počítači se volba zúží nejčastěji na dvě verze. První z nich je sestava 2.0, která obsahuje pouze dva reproduktory. Další variantou je sestava 2.1, která krom dvou hlavních beden obsahuje ještě samostatný subwoofer.

Výhodou prvně zmiňovaných může být nižší cena, ale i menší náročnost na místo. Limitujícím faktorem je však fakt, že se vám bude tento párek, většinou menších bedýnek, pokoušet zahrát celé slyšitelné spektrum najednou.

Naproti tomu sestavy se subwooferem nabízí kvalitnější a hlasitější reprodukci nižších a nejnižší frekvencí tónů, basů. Pokud se bojíte, že tento další, přídavný basový reprák nebudete mít na stole kam umístit, máme pro vás dobrou zprávu. Subwoofer totiž můžete dát i kamkoliv pod stůl a přitom nebudete mít pocit že vám hudba hraje odjinud. Je to z toho důvodu, že nízké frekvence nejsou směrově orientované a tak je v podstatě jedno, kde v místnosti basový reproduktor bude.

Sladění je nejdůležitější!

U levných 2.1 reprosoustav se však musíte spolehnout na výrobce, jak dokázal vyladit instalované ozvučnice a doplňující elektroniku. Jestli vše zvolil optimálně a subwoofer vám v poklidu zahraje nízké frekvence a nebude dunět. A hlavně, aby zbylé dva reproduktory dokázaly plynule navázat na tyto tóny vyššími frekvencemi. Výsledkem má být ideálně dokonale čistý zvuk, kde vás žádné tóny neruší a kde dokážete přesně určit, odkud dané melodie hrají.

Zde se může skrývat výhoda reprosoustav 2.0. Pro výrobce je totiž daleko jednodušší sehrát tuto elektroniku, která se skrývá pouze v jedné bedýnce. Jedná se také o výrobně levnější řešení, kde výrobci zbyde více peněz na použité materiály.Jestliže se tedy rozhodujete mezi 2.0 a 2.1, traduje se jednoduché pravidlo. Pokud budete poslouchat spíše hudbu, vystačíte si pouze se systémem 2.0, neboť dokážou přesněji zprostředkovat zvuk. Horší to však budete mít s basy. Ty se ale perfektně hodí například pro děsivé zvuky u filmů, u těch se navíc ani nekladou vysoké nároky na přesnost tónů, proto je zde výhodnější použití systému 2.1.

I méně je někdy více…

Podobný problém, jako u volby počtu reprobeden, může nastat i při volbě počtu měničů, kterými jsou bedny osazeny. Ani zde nemusí platit, že čím více, tím lépe. Opět zde může nastat problém s jejich sladěním. Opět platí i jednoduché pravidlo o kvalitě a kvantitě – pokud reprobedny se dvěma měniči budou stejně drahé jako se třema, určitě se někde muselo šetřit.

Pokud tedy stojíte o třípásmovou variantu, která je osazena jak výškovým, středovým tak i basovým měničem, počítejte s tím, že je lepší si připlatit, neboť slabinou levnějších sestav je jejich špatné sladění, které pak nepůsobí věrohodným dojmem.

Nezapomínejte, že i použitý materiál reprobeden hraje svojí roli. Nejčastěji se používá plast či dřevo. Dřevěné ozvučnice vám nabídnou jemnější, měkčí zvuk vhodný pro milovníky hudby. Pozor si dejte i na konektorovou vybavenost, případně na délky jednotlivých kabelů a na umístění ovládacích prvků.

V ideálním případě si najděte obchod, kde budete moct reprosoustavu před samotnou koupí otestovat, kde se s váma ochotně pobaví o použitých komponentách. A nezapomeňte, i méně je někdy více, a pokud jste milovníkem dobré hudby, šetřit se rozhodně nevyplácí!

Komentáře

Nahoru