Vybíráte nový harddisk? Na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost?

Vybíráte nový harddisk? Na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost?

Ať neklape, nehučí, je potichu, je dobře chlazený, má velkou kapacitu, je spolehlivý a nejlépe za nízkou cenu. Samozřejmě nemůžeme mít všechno naráz, ale můžeme hledat přijatelný kompromis. Ačkoliv se to nemusí zdát, pevný disk má mnohem více údajů, než jenom ten o kapacitě. Na co si tedy při výběru nového harddisku dávat pozor a čemu se vyhnout?

Složité údaje – co je důležité?

V záplavě technických údajů se člověk – laik může snadno ztratit. Ale ty nejdůležitější údaje zvládne rozpoznat snad každý.

1. Kapacita

Nový pevný disk většinou kupujeme právě proto, abychom měli více místa. Je rozumné zde myslet do budoucna a nekupovat disk s menší kapacitou za nízkou cenu. Později to určitě oceníte. Nejčastěji se dnešní harddisky pohybují v rozmezí 320GB – 2TB. Nicméně musíme hledět i na údržbu, čím více místa na pevném disku, tím více nepořádku se nám na něj vleze a proto bychom ho měli pravidelně čistit.

2. Rychlost

Další důležitý faktor. Někdo si možná myslí, že součásti pevného disku nejsou v pohybu, to je ale omyl. Zde rychlost ukazuje, kolik otáček za minutu udělá kotouč s daty v pevném disku. A samozřejmě – čím rychlejší je kotouč, tím rychleji se také čtou a zapisují data. Dnešní obvyklá rychlost je 7200 otáček za minutu. S vyšším počtem se setkáte, jen pokud půjdete cenově opravdu vysoko a nižší počet otáček mají dnes už jen opravdu staré disky.

3. Velikost

Také na velikosti záleží. Tím teď není myšlena kapacita, ale fyzická velikost disku. Nejčastější varianty jsou 3,5 palcové a 2,5 palcové. Klasické osobní počítače používají 3,5 palcové a notebooky kvůli úspoře místa 2,5 palcové.

4. Hlučnost/tichost

Pokud se chcete vyhnout tomu, že vám při klidné práci na PC bude disk vrčet jako o život, měli byste vzít v úvahu i toto. Hlučnost se udává v belech a decibelech.

5. Rozhraní

Pokud máte starší počítač, je možné, že používáte starší ze dvou rozhraní – ATA. Nezapomeňte si tedy před koupí nového pevného disku zkontrolovat, zda vaše základní deska podporuje právě toto rozhraní, nebo to modernější – SATA.

6. Paměť cache

Pevný disk je oproti procesoru o hodně pomalejší, proto existuje paměť cache, do které se ukládají údaje zpracované procesorem do doby, než si je pevný disk převezme. Čím vyšší paměť cache, tím svižnější je také zapisování a čtení dat.

Interní, externí, mechanický, nebo SSD?

Aby toho nebylo málo, dělí se harddisky na dvě důležité kategorie – jedny připojujeme a upevňujeme přímo v počítači, ty jsou interní. Druhé jsou lépe uzpůsobené pro přenášení a cestování a k počítači se nejčastěji připojují pomocí USB. Tyto nazýváme externí harddisky.

Kromě klasických mechanických pevných disků (které v sobě mají části dost náchylné na poškození), se v poslední době objevuje i nová technologie – SSD disky. Ty neobsahují žádné mechanické části a tak jsou mnohem odolnější. Jsou i daleko rychlejší, protože využívají jiný princip ukládání a zápisu dat. Ale nevýhodou je jejich vysoká cena a dost malá kapacita.

Jak se zdá, není výběr nového komponentu tak jednoduchý.  Pokud se budete řídit těmito radami a pokud si budete jednotlivé disky prověřovat i na internetu pomocí recenzí, určit najdete nějaký, který vám bude dlouho a dobře sloužit.

Komentáře

Nahoru