Dnes vyšlo 15 článků

Jak vybrat GPS navigaci?

GPS navigace se stane vaší pravou rukou na cestách, protože ne všechny úseky českých či zahraničních komunikací jsou přehledně označené. Dokonce jedna špatná odbočka může ve výsledku znamenat desítky kilometrů navíc. Ačkoliv navigačnímu systému nemůžete věřit za každé situace, s použitím zdravého rozumu se s tímto moderním zařízením dostanete prakticky kamkoliv. Ale pozor, není navigace jako navigace.

Z nejširšího hlediska bychom mohli navigační zařízení rozdělit podle účelu použití, tudíž pro osobní vozidla, kamiony, motorkáře, turisty či cyklisty.

GPS navigace pro osobní vozidla

Výrobci automobilů většinou v nadstandardní výbavě nabízí možnost zabudované navigace s dotykovým panelem, přičemž cena se pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun. Ale přenosné modely jsou výrazně levnější, aniž by ztrácely po kvalitativní a funkční stránce.

Pořizovací cena navigačních systémů začíná už na hranici necelých dvou tisíc korun, čímž můžete v porovnání se zabudovanou alternativou, která je navíc lákadlem pro chtivé zloděje, ušetřit nemalou částku.

navigace 01

GPS navigace GARMIN Nüvi 42 ČR Lifetime, Cena: 1 849 Kč, Zdroj: T.S.Bohemia

Alternativ je však samozřejmě mnoho. Inspirovat se při výběru můžete dostupných srovnáních a recenzích GPS navígací. Základním rozdílem je velikost úhlopříčky displeje, přičemž obvykle mívají 4 palce a více. Aktuální standardem jsou dotykové displeje s úhlopříčkou 5 a 6 palců, ale cena už se u takových rozměrů šplhá většinou nad čtyři tisíce korun.

Z hlediska funkcí se modely velice podobají. Dokonce u těch nejlevnějších zařízení si naplánujete trasu, a to buď nejrychlejší, nejkratší či nejekonomičtější. Zobrazí vám přesnou vzdálenost, přibližnou dobu jízdy a předpokládanou dobu příjezdu do cíle. A ukládat si můžete oblíbené destinace, abyste nemuseli pokaždé zadávat celou adresu znovu. Při zadávání adresy si můžete vybrat, zda chcete zadat adresu podle názvu ulice a města anebo podle přesných souřadnic.

Samozřejmostí je držák na čelní sklo a automobilová nabíječka, čímž vás uprostřed dlouhé trasy nemůže překvapit nedostatek baterie. A součástí balení bývá USB kabel pro připojení zařízení k počítači, aby bylo možné systém aktualizovat.

Cena se výrazně odvíjí od nabídky mapových podkladů. Základní varianty, které jsou zároveň nejlevnější, se stanou vašim pomocníkem pouze při cestování v rámci České republiky. Rozšířené varianty vás provedou napříč celou centrální a východní Evropou. Záleží pouze na vás, do jakých oblastí nejčastěji cestujete. Úplně jiné rozhodování bude u řidičů kamionů, kteří se jeden den ocitají na jižní straně Evropy a za dva dny na severní straně Evropy.

Už na začátku byste si měli uvědomit, kam budete pravděpodobně v budoucnosti cestovat. A možná se vám vyplatí investovat do širšího pokrytí, které vás nenechá nikdy ve štychu.

Bezplatná aktualizace softwaru

Cestovatelé, jejichž snem je navštívit kus světa, pravděpodobně sáhnou po GPS navigaci s lepším pokrytím. U takových přístrojů je nezbytné počítat s vyšší pořizovací cenou, a to kolem čtyř tisíc korun. Bez problémů vás provedou celou Evropou. A navíc se dražší zařízení pyšní takzvanými LIFETIME mapami, což znamená, že máte doživotní aktualizaci mapových podkladů zcela zdarma.

navigace 02

GPS navigace TomTom START 40 Europe LIFETIME mapy, Cena: 3 659 Kč, Zdroj: T.S.Bohemia

Aktualizace, které vychází několikrát do roka, jsou velice důležité, protože na silnicích se odehrávají neustále nějaké změny. Neaktualizovaný software GPS navigace vám může na jakékoliv nově vybudované komunikaci zazmatkovat, což vám rozhodně neprospěje. Nervozita a stres za volant rozhodně nepatří.

Rozhodně bychom neměli opomenout možnost přijímat informace o aktuální dopravní situaci prostřednictvím integrovaného přijímače RDS-TMC, kdy vám navigace vymyslí časově výhodnější objížďku, pokud se na naplánované trase objeví nějaká kolona či uzavírka.

Nadstandardní GPS navigace pro náročné

Investice pohybující se kolem osmi až deseti tisíc korun vám přinese pokročilé zařízení s nadstandardními funkcemi. Obrazovka má jemnější rozlišení (lepší čitelnost) a je dostatečně velká, přičemž se pohybuje kolem 6,2 palců.

U dražších modelů se můžete těšit na prémiový obsah, například podrobnější informace o zajímavých místech (včetně fotografií a otevíracích dob). Některé programy dokonce poskytují databázi kempů a míst pro karavany, což ocení především náruživí cestovatelé. A v neposlední řadě můžete do GPS navigace vložit paměťovou kartu, ze které budete snadno přehrávat videa či hudbu. GPS navigace podporující technologii Bluetooth supluje funkci hadsfree pro mobilní telefon.

navigace 03

GPS navigace BECKER transit.6 LMU TRUCK, Cena: 10 690 Kč, Zdroj: T.S.Bohemia

GPS navigace pro kamiony

Specifickou kapitolou jsou GPS navigace pro kamiony, u nichž musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Základní varianta vás vyjde minimálně na pět tisíc korun, ale musíte počítat s menším displejem a omezenými funkcemi.

V segmentu s navigačními systémy pro kamiony a nákladní automobily vyniká značka BECKER. Opěvovaným modelem, který si v praxi chválí spousta řidičů kamionů, je Transit 70 LMU TRUCK vybavený mapovými podklady pro 47 zemí Evropy (LIFETIME licence) a úhlopříčkou 7 palců. Důležité vlastnosti navigačního systému pro nákladní vozidla si demonstrujeme právě na tomto modelu, který nabízí vše, co každý řidič z povolání využije.

Samozřejmostí jsou výše uvedené nadstandardní funkce, jako je integrovaný přijímač RDS-TMC pro příjem aktuálních dopravních informací. A dále umožňuje vyhledat na naplánované trase parkoviště pro odpočinek, naplánovat podrobnou trasu, upozornit na překročení povolené rychlosti, upozornit na zařazení do vhodného jízdního pruhu či zobrazit dálniční sjezdy.

Nespornou výhodou je, že GPS navigace pro kamiony vás nezavede do prostor, kde nemůžete se svým kamionem (ať už z výškového či hmotnostního omezení). A v tomto se modely pro kamiony liší od modelů pro osobní vozidla. 

navigace 04

GPS navigace BECKER Transit 70 LMU TRUCK, Cena: 10 990 Kč, Zdroj: T.S.Bohemia

Vybrat GPS navigaci není jednoduché. Ale pokud si ještě před zakoupením stanovíte, co od zařízení očekáváte, potom nebudete zklamaní.

 

Komentáře

Nahoru