Dnes vyšlo 15 článků

Jak vám může jeden tweet zničit celý život

Měla jen 170 followerů, a tak si nedělala moc velké starosti s tím, co píše na Twitter. Nějakým zázrakem se ale o jejím tweetu dozvěděl celý svět a jí pak došlo, že to byla opravdu blbá sranda. Ztratila kvůli ní nejen práci, ale také důvěru rodiny. Celý její život se obrátil naruby.

Justine Sacco v prosinci 2013 před odletem do Jihoafrické republiky twetovala:

„Mířím do Afriky. Doufám, že nedostanu AIDS. Dělám si srandu. Jsem přece bílá!“

Justine Sacco

V klidu si nasedla do letadla, jedenáct hodin se prospala a nevěděla nic o tom, co se děje na zemi. Jakmile ale přistála na letišti v Kapském Městě, začaly jí chodit podivné zprávy. Známí jí psali, že je jim líto, co se děje, nejlepší kamarádka po ní chtěla, ať jí zavolá. Už tehdy bylo jasné, že se stalo něco vážného.

Celý svět o tom věděl ještě dřív, než přistála

Tweet třicetileté Newyorčanky totiž retweetoval blogger Sam Biddle, který měl v té době asi 15 000 followerů. Desítky tisíc lidí na něj reagovali a obviňovali Justine z rasismu. Přidal se dokonce její šéf a krátce poté jí poslal výpověď.

Už během doby, kdy byla Justine ještě na palubě letadla, se na Twitteru stal populárním hashtag #HasJustineLandedYet (v překladu #UžJustinePřistála). Lidé byli totiž hrozně zvědaví na to, jak bude na tisíce rozzlobených tweetů reagovat. Její kamarádka jí mezitím twitterový účet zrušila, ale nepomohlo to. Už bylo pozdě.

Takže jste veřejně ztrapněná

Teď už je to přes rok, co se celá událost odehrála, a Justine se nebojí hovořit o tom, jak moc negativní dopad na její život měl jeden tweet.

„Jen blázen si může myslet, že bílým lidem se AIDS vyhýbá,“ řekla například.

Spoustu toho, co jí dlouhou dobu leželo na srdci, povyprávěla britskému spisovateli Jonu Ronsonovi, který o ní sepsal knihu s názvem Takže jste veřejně ztrapněná. V USA vyšla už koncem loňského roku, v Evropě se začala objevovat až teď v březnu.

sacco

I kdyby se 100x omluvila, svět už nezapomene

Měla skvělou kariéru, milovala svou práci a její život byl perfektní. Jeden tweet to všechno změnil, a tak se teď snaží lidi vyzvat k přemýšlení o tom, jaké názory publikují na sociálních sítích… Poučte se.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru