Dnes vyšlo 15 článků

Jak ušetřit 7,3 miliardy korun ročně změnou fontu

Jak ušetřit 7,3 miliardy korun ročně změnou fontu

Suvir Mirchandani je teprve čtrnáctiletdý chlapec. Možná vám to tak podle fotky ani připadat nebude. Ale o to nejde. Tenhle kluk má před sebou totiž jistě zářnou budoucnost. Už teď radí americké vládě, jak šetřit.

Je to tak jednoduché, až se nám to může zdát směšné. Ale samotné by nás to nikdy nenapadlo. Americká vláda podle jeho nápadu může ušetřit 370 milionů dolarů ročně (zhruba 7,3 miliardy korun) jen pouhou změnou písma.

Jak na to přišel?

Zatímco se všichni snaží recyklovat papír a tisknout na obě strany, nikdo se nezabývá tím, jak snížit množství použitého inkoustu. A tak se do toho pustil Suvir. Sbíral vzorky letáků ve škole a zkoumal nejčastěji používaná písmena – E, T, A, O a R. Pak porovnal, kolik inkoustu tato písmena spotřebují v různých fontech.

Konkrétně se zaměřil na fonty Centhury Gothic, Comic Sans, Garamond a Times New Roman. Pokud vám nejde do hlavy, jak přesně to měřil, vězte, že sám na to nebyl. Měl na to speciální program APFill Ink, který to spočítal za něj.

Suvir-Mirchandani-change-font-united-states

I tady lze jasně vidět, že Garamond je úspornější.

Ušetří čtvrtinu nákladů

Suvir svůj nápad poprvé veřejně publikoval na školním veletrhu vědy. Tehdy vysvětlil, že změnou obvyklého fontu Times New Roman na Garamond vláda ušetří čtvrtinu inkoustu. Zřejmě vám to připadá absurdní, ale je to tak. Vláda používá obrovské množství inkoustu, takže v takovém objemu změna fontu opravdu zapříčiní značné úspory. Ročně se prý za tyto výdaje utratí 400 miliard dolarů (zhruba 3,7 milionů korun), takže 25 % z této částky jsou opravdu velké peníze.

Kdyby se opatření aplikovalo po celém světě, úspory by mohly být ještě větší. Jenže ani vláda USA se ještě nevyjádřila k tomu, zda se hodlá nápadem aspoň trochu inspirovat.

Zdroje: HF post, Daily Mail, NY Daily News

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru