Dnes vyšlo 1 článků

Jak to vypadá v datových centrech Facebooku

Největší světová sociální síť se nedávno s celým světem podělila o to, jak to vypadá v jejích datových centrech. Zveřejnili téměř všechno – od fotografií až k nákladům na provoz. Také vás zajímá, jak to vypadá v datových centrech takového velkého giganta?

Facebook má více než miliardu uživatelů, takže by se dalo předpokládat, že ho většina světa zná. No jo, je to tak. Ale málo kdo z té miliardy už ví, jak to celé vypadá v pozadí. Téměř nikdo neměl možnost podívat se do datacenter Facebooku.

fb-datacenter

Prineville, Oregon

Na snímku dole je současné nejmodernější datové centrum Facebooku v Prineville v Oregonu. Vine se v něm téměř 1600 km drátů a kabelů – jen pro představu je to vzdálenost třeba mezi Bostonem a Indianapolis.

prineville-data-center-3-620x415

Objekt datacentra je vyroben z 1560 tun oceli – to je zhruba 900 aut střední velikosti.

prineville

Datacentrum je prý energeticky o 38 % úspornější.

prineville-data-center-6

Altoona, Iowa

Datacentrum v Altooně má rozlohu zhruba 8 000 arů. Téměř o 2 tisíce více než třeba takový Disneyland.

altoona-data-center-1

Pokud prý máte dostatek ping pongových míčků, máte se přijít podívat. Mohli byste ověřit tvrzení, že se jich do budovy vejde 6,4 miliardy.

altoona-data-center-2

Plány na výstavbu budovy Altoona 1 byly představeny před více než rokem. Na projektu pracovalo přes 460 lidí, kteří tam strávili zhruba 435 000 hodin. Aktuálně Facebook plánuje položení základního kamene druhé budovy s příhodným názvem Altoona 2.

altoona-data-center-8

Forst City, Severní Karolína

Areál v Forest City byl otevřen v roce 2012. Facebook prý v nákladech na infrastrukturu uspořil 1,2 miliardy dolarů – ty by zajistily dostatek energie k ročnímu napájení 40 000 domů.

fcity

Zajímá vás, jak je možné uspořit takové peníze? Facebook vysvětlil, že v chladných měsících používá teplo, které generují servery, k vytápění kancelářských prostor.

forest-city-2

Tradiční chladící systémy jsou energeticky náročné. Tady je to ale jinak. Vstupující vzduch ochlazuje odpařená voda, což minimalizuje její spotřebu.

forest-city-3

Ve Forest City se nachází energeticky úsporné klimatizační jednotky.

forest-city-4

Luleå, Švédsko

Když je to ve Švédsku, tak se Facebook zřejmě drží švédského stylu. Vypadá to, jako kdyby nakupoval v Ikei.

lulea-rddc-construction

Celá budova je postavena na konstrukčním rámu a jak vidíte na obrázku, bude se skládat ze dvou sálů.

lulea-rddc-rendering

Konstruktér Facebooku Marco Magarelli přiznal, že jejich konstrukce je skutečně vyráběná v Ikea stylu. V Ikei máte všechno poskládané v lehce přenosných krabicích. Na to se tady taky myslí.

lulea-exhaust-fans

Od té doby, co Facebook začal budovat vlastní datacentra, prý ušetřila energii pro roční napájení více než 40 000 domů.

lulea-interior

Je to i díky těmto datovým centrům, že lidé na Facebooku mohou každý den udělit šest miliard lajků. Datacentra navíc zažila přes 400 miliard sdílených fotek a 7,8 bilionů odeslaných zpráv

lulea-data-center-4

V současné době Facebook testuje druhou budovu datacentra ve švédském Luleå. 

lulea-data-center-5

Zdroj: ZDnet

Komentáře

Nahoru