Dnes vyšlo 15 článků

Jak to vypadá uvnitř falešného Apple Store

Letos poprvé byly nejnovější iPhone v Číně dostupné ve stejnou dobu jako v USA. Mnoho lidí si tedy v pátek vyzvedlo svůj nový iPhone v oficiální prodejně. Ostatní si jej pravděpodobně koupí v jedné z mnoha falešných Apple prodejen, které se nachází po celé Číně.

V Šen-čenu, jednom z největších čínských měst, se nachází přes 30 Apple Store, ale Apple zde má jen jeden oficiální obchod a pět autorizovaných prodejců. To znamená, že většina obchodů v této oblasti je falešných. Vydávají se za pravé a někdy i prodávají skutečné Apple produkty.

Ve většině z nich to vypadá přesně jako ve skutečném Apple obchodě. Personál dokonce nosí modré tričko s bílým Apple logem, iPady, iPhony a Apple Watch leží na stejných dřevěných stolech, které uvidíte v reálném Apple Store. Králem mezi všemi falešnými obchody je nechvalně známý Apple Store v Kchun-mingu.

apple-store-2

Před falešným obchodem poprvé varovala Američanka Jessica Angelson na svém blogu BirdAbroad. Tehdy (v roce 2011) pracovala v Kchun-mingu pro veřejnou zdravotní organizaci.

Mimochodem poté, co byla nějakou dobu pryč z města, zjistila, že se v době její nepřítomnosti ve městě objevily ještě tři další nové Apple obchody – a všechny byly falešné.

Jak poznala, že je obchod falešný?

Všimla si, že obchod má na ceduli napsáno „Apple Store“, zatímco skutečné Apple obchody neměly potřebu ke svému kultovnímu ovocnému logu ještě něco připisovat. Začala se o to trochu zajímat a zjistila, že Apple měl v tu dobu v Číně jen čtyři skutečné obchody, z nichž dva byly v Pekingu a dva v Šanghaji.

apple-store-1

Když si promluvila se zaměstnanci některých falešných obchodů, zjistila, že i oni věří, že pracují ve skutečném Apple Store. Není divu. Vypadalo to tam skutečně věrohodně, zaměstnanci byli stejně nápomocní jako praví zaměstnanci Apple Store.

Nové iPhony jsou skvělou příležitostí

Nakonec proběhlo vyšetřování a ve stejném městě bylo objeveno přes 20 falešných Apple Store. Některé byly zavřeny, ale vzhledem k zahájení prodeje iPhone 6s a 6s Plus je teď ideální čas otevřít nové.

Poptávka překročila nabídku a toho neautorizované Apple prodejny využívají. Zaměstnanci falešných obchodů prozradili agentuře Reuters, že nakoupí nové iPhony například v USA a pašují je přes hranice. Pak je prodávají třeba za dvojnásobek ceny lidem, kteří nechtějí čekat, než oficiální obchody doplní sklady. Lidé si přitom budou dost možná myslet, že nakupují v oficiálním obchodě. Podívejte se sami. Poznali byste falešný Apple Store?

apple-store-3

apple-store-4

apple-store-5

apple-store-6

apple-store-7

apple-store-8

apple-store-9

apple-store-10

apple-store-11

apple-store-12

apple-store-13

apple-store-14

apple-store-15

apple-store-16

apple-store-17

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru