Jak technologie změní naše školy? Nová generace se bude učit jinak…

Jaká je vlastně budoucnost studia? Ještě před dvaceti lety jsme pročítali klasický slabikář „Máma mele maso“ a mezi naše jediné pomůcky patřily psací potřeby, sešity a pár knih. Dnes ve třídách zvoní mobilní telefony a v lavicích se objevují laptopy. Jak se změní studium díky technologiím, které se stále rozvíjí a jsou čím dál tím dostupnější?

Jak budou vypadat budoucí školní třídy? V současné době se rozvíjejí technologie jako Cloud computing, 3D tisk a další. Tyto slibné technologie nám napovídají, jak asi budou vypadat třídy budoucnosti.

Zeptali jsme se odborníka

Ing. Cyril Kotulič, Ph.D., MBA ze střední školy Bean nám k dané problematice řekl následující:

„Již tři roky využívám při výuce a na komunikaci se studenty cloudové
úložiště Dropbox. Slouží nám k distribuci studijních materiálů a úkolů.
Současně také využíváme k odevzdávaní zadaných úkolů nebo k jejich průběžné kontrole.
Hlavní výhodu cloudového úložiště pro studijní účely vidím ve sdílení
informací a spolupráci. Zvládnutí těchto dovedností pro praktický život
považuji za velmi důležité“

3D tisk

Dovedete si pro své tříleté dítě představit lepší dárek než LEGO set? A 3D tiskárna dokáže takové sety vytisknout. Rozhodně by neměla chybět v budoucích třídách, protože děti se tak od začátku budou učit s novou technologií, která má pravděpodobně budoucnost. Budou moci tisknout části, které jim budou chybět a hry nebudou tak omezené.

Vysokoškolští studenti a učitelé by také mohli mít z 3D technologie tisku nemalý prospěch. 3D tiskárna již na jedné škole, konkrétně Benilde – St.Margaret School v Minneapolis, umožňuje vytváření designových prototypů.

5042767971_e625fd638c_z

zdroj: flickr.com

Cloud computing

I výmluva, že vám sešit s domácím úkolem sežral pes, už bude brzy minulostí. Budoucí studenti totiž budou mít pravděpodobně přístup k domácím úkolům i všem ostatním výukovým materiálům v cloudu. Taková platforma by mohla nabízet i online diskuze a spolupráci studentů na různých projektech.

To znamená, že už nebudou muset tahat těžké učebnice, které často zapomínají doma. K těmto materiálům pak budou mít přístup tak dlouho, jak dlouho budou mít přístup na internet. Jediná výmluva tedy bude: „Nešel internet“ :-)

 

5042766225_d4b2d6e190_z

zdroj: flickr.com

Rozšířená realita

Rozšířená realita ve formě Google Glass a dalších poskytne úžasné aplikace pro astronomii, ale i hraní her. Kdykoliv a kdekoliv. Budeme tak získávat spoustu informací o objektech, které právě vidíme. V současné době je však přístup k této technologii ve vzdělávacích zařízeních značně omezený.

Tato technologie ale nebude umožňovat pouze získávání doplňujících informací k různým objektům. Umožní například i vytváření virtuálních tříd. Učitel tak bude moci přednášet žákům, které budou tisíce kilometrů daleko.

Výuka založená na videohrách

Dnešní svět dětí se točí kolem smartphonů, internetu a videoher. I školy budou muset na tento trend reagovat a klasickou formu výuky budou muset postupem času opustit. Jeden ze způsobů, jak udržet pozornost a zároveň něco naučit, je využít k výuce videohry.

Nová generace bude jiná. A učení se skrz propisku a sešity už pravděpodobně nebude fungovat…

Zdroj: hongkiat, flickr.com

Zajímá se o Internet, optimalizaci webů a nové trendy v oblasti IT. Má ráda cestování, Skotsko, dobrou hudbu a své Donské sphynxe, kteří jí při psaní často dělají společnost. Stále hledá nové výzvy a každý den se probouzí s úsměvem, protože vždy může být líp, ale i hůř. Ráda Vám zprostředkuje informace, které Vás budou zajímat a bavit.

Komentáře

Nahoru