Dnes vyšlo 15 článků

Jak správně vybrat GPS navigaci?

Jak správně vybrat GPS navigaci?

Detailní průvodce, který vám pomůže s výběrem GPS navigace do auta. V našem nákupním rádci se zaměříme na důležité parametry u autonavigací a poradíme vám, jaké další přídavné či doplňkové funkce by měla vaše navigace do auta mít.

Autonavigace

Obecně – co to je GPS navigace a k čemu slouží?

 Global Positioning System, zkráceně GPS, je vojenský globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností do deseti metrů. Přesnost GPS lze s použitím dalších metod ještě zvýšit až na jednotky centimetrů. Část služeb tohoto systému s omezenou přesností je volně k dispozici i civilním uživatelům. Díky tomuto systému tak mohly vzniknout první autonavigace a jiné osobní navigační systémy.

Pro dnešní autonavigace se používá také pojem TomTom. TomTom je nizozemský výrobce automobilových navigačních přístrojů a navigačního software pro PDA a mobilní telefony, který v roce 2008 koupil tvůrce digitálních map, firmu TeleAtlas za 2,9 miliardy EUR.

Jak vám GPS navigace pomůže?

K vysvětlení bych použil tento odstaveček (jedná se o nezávislou studii):

  • GPS zkrátí ujetou vzdálenost o 5 %
  • GPS zkrátí dobu cestování o 13 %
  • GPS sníží počet špatných zabočení o 37 %
  • GPS o 33 % sníží počet zastavení nutných k zorientování se
  • GPS o 2,5 % sníží počet havárií
  • s GPS spotřebujete o 12,5 % méně paliva
  • GPS sníží emise o 7 %

Chvíli jsem počítal s údajem o snížení spotřeby. Pokud je průměrná spotřeba auta 7 l, vyšlo mi, že levná navigace typu TomTom One si na sebe vydělá zhruba po 35 tisících kilometrech. Při spotřebě 8,5 l/100 km už za třicet tisíc.

Čísla v odrážkách jsou pouze statistická, berte je samozřejmě s rezervou.

Převzato z: https://navigovat.mobilmania.cz/bleskovky/k-cemu-je-dobra-gps-navigace-dukazy-v-cislech/sc-266-a-1313123

Jak vybírat GPS navigaci

GPS jednotky jsou určeny pro několik zcela odlišných typů konečného použití. Vzhledem k zaměření blogu Hledejceny.cz, nebudeme zvažovat výběr letecké a námořní navigace a věřím, že nám to odpustíte. Budeme se zaměřovat čistě na výběr GPSky do auta. Jako první by vás při výběru mělo zajímat, jak dobře se vám bude navigace ovládat – a to nejenom v klidu, ale i za jízdy.

Jednoduché ovládání, intuitivní rozhraní

Špatné GPSky mají hrozně složité ovládání, které je těžké pochopit. Na displeji se vám často zobrazují takřka zbytečné informace. Kvalitní GPS navigace TomTom vám naopak nabídne přehledné rozhraní a logicky členěné menu, v němž se bez problémů vyzná i naprostý laik. U GPS navigací do auta je toto zvlášť důležité, protože GPS navigaci budete pravděpodobně ovládat i za jízdy a tam jednoduchost ovládání skutečně oceníte.

Cena GPS navigací

Zde je potřeba dát pozor. Ujistěte se, že rozumíte tomu, co kupujete. V ceně zařízení se totiž často objevují další extra komponenty a především mapy. Pokud koupíte velmi levnou navigaci, může se stát, že co nevidět budete dokupovat kvalitnější nebo chybějící mapy (případně zjistíte, že nabídka map pro váš přístroj je zcela omezená) a výsledná cena bude o dost vyšší, než kdybyste si koupil dražší přístroj ihned.

Kolik to tedy bude stát?

Dobrou levnou navigaci koupíte už za tři tisíce korun. Za patnáct set si případně připlatíte za širokoúhlý displej nebo za další funkce. Do pěti tisíc korun se vejdete.

Příslušenství GPS navigací

V ideálním případě chcete v dodané krabici najít GPS jednotku, českou dokumentaci, adaptér pro přichycení do auta, síťový napájecí zdroj, adaptér pro napájení v autě a USB kabel pro připojení k PC. Dále je k navigacím obvykle dodáván software pro připojení k PC. Většina prodejců obsah balení na svých stránkách uvádí, proto ho důkladně prostudujte, abyste příslušenství ke GPS navigacím měli vše, které potřebujete, a bude se vám hodit. Některé jednotky jsou připraveny k použití takřka ihned po vyjmutí z krabice. Jiné TomTomy musíte rozběhat sami za podpory dodaného softwaru (na DVD, SD disku apod.). Ideální je samozřejmě, když jenom TomTom vybalíte a můžete jej rovnou začít používat.

Velikost GPS navigace

Celkovou velikost zpravidla určuje rozměr LCD displeje. Zde zhruba platí čím větší displej, tím lépe.

Autonavigace Dynavix 10 Nano Evropa Lifetime

LCD displej GPS navigace

Vhodná je obrazovka od velikosti cca. 3,5 palce, dobrá má 4 a více. Pokud se dostanete až na velikost 6 palců a výš, je potřeba promyslet, zda vůbec může být ve vašem autě vhodně umístěna. Navíc s rostoucí velikostí stoupá samozřejmě i váha. GPS navigacím do auta s LCD menším než 3,5 palce se raději vyhněte.

Rozlišení LCD, barevnost obrazovky, čitelnost displeje

Aby se vám na displeji dobře četly všechny stěžejní informace, je třeba, aby měl displej také odpovídající rozlišení. To se udává pomocí počtu pixelů. Počet pixelů je přinejmenším stejně důležitý parametr  jako velikost obrazovky. Počet pixelů (neboli rozlišení) určuje jemnost, s jakou dokáže GPS vykreslovat mapu. I zde platí – čím více, tím lépe. Standardním rozlišením je 240×320 pixelů. Dobrým rozlišením je 272×480 pixelů nebo více. 

Dále by vás mělo zajímat, jak dobře čitelné (ostré) jsou barvy na displeji. Počítejte s tím, že na navigaci se budete dívat i třeba za zhoršených podmínek (bude vám na navigaci z boku svítit slunce, šero). Proto by jednotka měla mít dostatečné množství úrovní jasu a byla tak dobře čitelná ve dne a v noci neoslňovala.

I z toho důvodu je důležité se zaměřit i na to, jak je na tom dispej s vykreslováním barev. Vybírejte si raději navigace, které s barevným displejem. Rozhodně se vyhnete jednotkám, které ke zobrazení využívají pouze určité stupně šedi nebo například jen dvě barvy (černá, bílá).

Denní a noční režim

Některé autonavigace jsou vybaveny čidlem světla a v noci dokáží automaticky přepnout do nočního režimu, tak aby vás displej při jízdě neoslňoval. U jiných to lze nastavit ručně. Jsou i takové, které tuto funkci nemají vůbec. Vybírejte z prvních dvou kategorií.

Dotyková obrazovka nebo tlačítka?

V současnosti je již cena GPS navigací do auta s dotykovým displejem velice nízko, i s ohledem na bezpečnost silničního provozu tak nezbývá než doporučit tento typ. Klasická tlačítka by měla  být dostatečně velká.

Další parametry GPS navigace

Výčet vlastností však nekončí. Sice následující parametry již nejsou tak důležité, ale pro některé z vás mohou být taktéž stěžejní.

Váha GPS navigace

Vždy je nejlepší, aby byla GPS navigace pokud možno co nejlehčí. Snadněji se pak připevňuje na sklo popř. na palubní desku, lepé se přenáší atd.

Montážní příslušenství

Příslušenství pro montáž určuje, jakým způsobem bude autonavigace uchycena v kabině vašeho auta. Nejčastěji se upevňuje navigace na sklo.

Interaktivní nápověda

Pokud máte s ovládáním podobných zařízení trochu problémy, oceníte nápovědu přímo v menu přístroje, která vás dokáže navést tam, kam chcete. Určitě se jedná o velmi užitečnou funkci nejen pro laiky.

Omezené funkce při pohybu

Některé jednotky disponují funkcí, která vám kvůli bezpečnosti znemožní ovládat GPS navigaci během jízdy.  Bohužel to znemožní i vaší manželce, která sedí na sedadle spolujezdce a pohodlně by  ji ovládat mohla. Teď je na vás, jestli o takový přídavek oceníte nebo ne. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to je spíše na škodu než k užitku.

Rychlost grafického procesoru

Tato vlastnost je určující pro rychlost a kvalitu překreslování mapy během jízdy. Každý nepochybně ocení plynulé překreslování před trhaným. Tuto vlastnost však zjistíte až poté, co budete navigaci držet v pazourech. Doporučuji otestovat ihned poté, co vám TomTom dorazí domů. Pokud zjistíte, že je navigace příliš pomalá, můžete ji ještě vrátit (k tomu slouží 14 denní lhůta pro vrácení zboží u eshopu, zboží vám však mnohdy vymění i na kamenných prodejnách, když slušně požádáte a vyberete si jiný a dražší kus).

GPS přijímač

Většina autonavigací používá čipy SIRF, které se v současnosti zdají být ideální v ohledu na citlivost a výkon.

Zobrazení nadmořské výšky

U autonavigace celkem zbytečná vlastnost. Spíše pro zajímavost. Bez tohoto údaje se bez problému obejdete.

Zobrazení přesného času

GPS jednotka dokáže synchronizovat svůj čas podle času na družicích. Směle si podle ní seřiďte hodinky, protože přesnější údaj budete jen stěží hledat.

Možnost připojit externí anténu

V minulosti bylo třeba doplňovat jednotky o externí antény. Moderní jednotky dokáží velice dobře pracovat i bez ní. Možnost připojení externí antény však celkovou funkci GPS dobře doplňuje, ale opět – dá se bez toho obejít.

TomTom

Typ baterie

Typ baterie kontrolujte u autonavigace jen tehdy, pokud plánujete daleké výlety do zahraničí. Výhodou obyčejných baterií je, že jsou k dostání prakticky kdekoli na světě. Jejich výdrž však bývá nižší než u speciálních baterií určených pro konkrétní model GPS jednotky. Ale zase na druhou stranu – ke speciálním bateriím dostanete většinou i onu speciální nabíječku (příp. je již nabíječka zabudovaná v jednotce). V ideálním případě lze jednotku nabíjet a napájet přes USB port. Díky tomu ji můžete za pomocí univerzálních konektorů nabít v zásuvce a nebo dobít baterii u vaší autonavigace přímo z vašeho PC.

Nahrávání map

Autonavigace mívají vestavěnou paměť popřípadě slot pro SD kartu. Tam potom nainstalujete přes počítač vybrané mapové podklady. Hodně navigací má již před-instalovanou mapu ČR, která ale nebývá moc podrobná. Počítejte s tím, že mapy nikdy nebudou zcela aktuální. Vždy v nich najdete místa, kde něco chybí a kde je něco špatně. Proto výrobci nabízejí aktualizace map. Občas jsou zdarma, ve většině případů se ale za aktualizace musí platit. Není ale nutné aktualizovat při každém vydání map, jednou za rok to bude bohatě stačit, a ani to není bezpodmínečně nutné. Kvalita map je hlavním důvodem, proč při jízdě podle navigačního přístroje nesmíte přestat myslet. Občas se vám totiž stane, že GPS navigace zavede svého řidiče na liduprázdný palouček a bude mu tvrdit, že zde se nachází ono hledané mezinárodní letiště.

Hlasové instrukce

Ukaždé lepší GPS autonavigace si lze vybrat z několika hlasů, které vás provádí cestou a instruují vás, kam odbočit apod. Díky tomu můžete stále sledovat cestu a není třeba koukat na displej navigace. Obvykle máte na výběr z několika světových jazyků a můžete si zvolit, zda chcete poslouchat ženské či mužské hlasy. Česká firma Dynavix přišla s jednotkou, kde jsou hlasové instrukce vtipně namluvené Pavlem Liškou. Ukázky jeho hlášek si můžete poslechnout na stránkách výrobce. Je to celkem zábava a minimálně své kamarády tím vždy spolehlivě zabavíte.

2D/3D zobrazení cesty u navigace

Některé autonavigace nabízejí při řízení pohled na mapu ve 2D a nebo i v 3D . Trojrozměrný obraz vypadá zpočátku celkem příjemně, ale většina lidí se nakonec vrátí k obvyklému dvojrozměrnému stylu mapy, na kterém se většina lidí orientuje daleko lépe. Lze si vybrat i mezi klasickou mapou se severem nahoře a natáčením GPS mapy podle směru jízdy (to asi ocení hlavně ženy, kterým dělá problém orientace v prostoru či určování pravé a levé strany :-)).

Rozdělení obrazovky

Autonavigace s velkou obrazovkou vám někdy umožní rozdělit obraz na dvě samostatné části, v nichž jsou různé a na sobě naprosto nezávislé informace. V jedné části můžete sledovat třeba velké přiblížení daného města a v druhé mapu s větším měřítkem (celá ČR). Velice užitečná funkce.

Zobrazení měřítka mapy

K čemu je mapa, když u ní nevidíte stupnici, která vám umožní rozeznat, kolik kilometrů odpovídá centimetru na mapě? Téměř k ničemu. Podobné to je se stupnicí GPS jednotek. Proto byste měli vždy vědět.

Plánování trasy

Adresy a další údaje se zadávají většinou na dotykových QWERTY nebo ABCD klávesnicích. Pro člověka pracujícího s PC je QWERTY výhodou. Obvykle lze zadat několik traťových bodů – tedy celou trasu, kterou chcete absolvovat. Jako první zadáte obchoďák, potom školu, poštu a nakonec zvolíte jako poslední bod váš adresu vašeho domu. Několik málo typů navigací dokáže podle zadaných bodů navrhnout i optimální pořadí těchto bodů tak, aby váš výlet byl co nejrychlejší. To je velice dobrá funkce pro cesty městem.

Navigace dokáže vypočítat délku jízdy dle pro různých typů silnic, rychlosti, kterou po silnici pojedete. U většiny TomTomů lze tyto parametry nastavit. Nastavíte-li průměrnou spotřebu vašeho auta, GPS navigace vám dokáže vyčíslit i přibližné náklady na cestu. V softwaru navigace lze preferovat i některé druhy silnic a tak se třeba vyhnout dálnicím nebo silnicím 3. třídy. Některé typy dovolí zvolit i typ vozidla. Například osobní auto, jízdní kolo, nákladní automobil apod.

Ze zkušeností mého známého, který se živí jako řidič „TIRáku”, vím, že tato funkce není úplně spolehlivá. Jeho superdokonalá navigace ho často zahnala do ulic, kde je zákaz vjezdu pro nákladní dopravu.

Klasicky lze při plánování volit mezi nejrychlejší a nejkratší trasou. Pokud si vyberete nejkratší cestu, doporučuji vám si cestu, kterou jednotka navrhne prostudovat na displeji dřív, než se podle ní rozhodnete jet. Kvůli pár kilometrům vás navigace může hnát klidně silnicí, kterou zaměstnanci JZD zbudovali, aby spojili dvě sousední družstva. Asi si dokážete představit, jak taková silnice vypadá :-). Většinou pomůže přidat si do trasy pár bodů (obvykle větší města), která jsou propojena lepší cestou.

Extra funkce GPS navigací

Většina extra funkcí u navigací je skoro k ničemu. Je to spíše takové zpestřední. Důvod, proč z vás prodejce vytáhne ještě další litr navíc.

Spojení s telefonem přes bluetooth

Dražší navigace lze prostřednictvím „modrého zubu” propojit s mobilním telefonem. To může být užitečné v případě, že si zvolíte hotel na mapě a pak chcete vytočit jeho číslo. Jinak si s touto funkcí moc srandy neužijete.

Podpora MP3 a jiných audioformátů

Některé jednotky lze využít i jako MP3 přehrávač. Je to příjemné zpestření, ale zase – kvalita hudby docela pokulhává a je proto lepší si pořídit nějaké autorádio.

Přehrávání videa

Kromě přehrávání hudby zvládne dnes již leckterá GPS navigace do auta  i přehrávání filmů v různých videoformátech. Stejný případ jako u vebudovaného MP3 přehrávače u autonavigace. Navíc představa, že si vychutnáte film za jízdy, je docela fantasmagoroidní. Dovedu si představit, že tuto funkci využijete při postávání v několikakilometrových kolonách na hranicích.

Prohlížení obrázků

Stejný případ. K ničemu. Využití je opět jen a pouze při dlouhém čekání, kdy už nevíte roupama co by.

Komentáře

Nahoru