Jak sociální sítě mění náš jazyk?

Přirostly nám k srdci, trávíme na nich více času než na veřejnosti… to vše jsou sociální sítě v čele s jedenáct let starým Facebookem, který stále láme rekordy v počtu registrovaných uživatel. Sociální sítě nás však dosti ovlivnily, především, co se jazykové stránky týče. Díky těmto sítím vznikla také řada úplně nových slov, tedy především v angličtině. Za zmínku stojí slova jako unfriend či selfie, která řada lidí používá i v reálném životě. 

Co za to může? Vzhledem k tomu, že skoro každý z nás tráví na Facebooku denně klidně několik hodin, tato slova ho doslova obklopují a uživatel si na ně poměrně lehce zvykne. Proto se do našeho českého jazyka dostává stále více slov například z angličtiny, což je mimochodem stále jeden z nejsilnějších jazyků, které v prostředí Facebooku denně vystupují.

Zkratky a :-))

Komunikaci značně také ovlivňují zkratky, kterých na Facebooku plno. Když si budete chtít psát s nějakým Američanem, bude zázrak, když mu porozumíte. Důvod? Jsou zvyklí psát dosti rychle a slova si zkracovat. Vznikají tak věci ve stylu LOL, FYI, BTW, ASAP a miliony dalších. Dalším ničitelem komunikace a dá se říci i jakousi náhražkou emocí jsou smajlíci. Zatímco při klasické komunikaci z očí do očí rozhoduje výraz, v chatu za vás hovoří většinou žlutá kolečka s různými obličeji 🙂 .

Nejčastější slova ve spojitosti s Facebookem

Možná by bylo i vhodné zmínit několik nejčastějších slov, které se objevují ve spojitosti s tou nejznámější sociální sítí. Asi vás nepřekvapí, že ty nejčastější jsou friend, like, status, zeď, stránka, a profil. Dále je také dosti časté i dislike, což zatím Facebook nenabízí, ale na YouTube či leckdy v reálném životě je dosti používané slovíčko.

Jak se naučit správně jazyk?

Právě zmíněné věci však otevírají otázku, jak se naučit takový nový jazyk, když se všechno v současné době zkracuje, mění či zabaluje do symbolů? Správných řešeních je velké množství. Avšak asi to nejosvědčenější a zároveň nejlepší je kvalita v podobě nějaké jazykové školy. Mezi takovou špičku v u nás patří Jazyková škola České Budějovice, která za dobu svého fungování získala řadu pozitivních reakcí a fanoušků.

Proč právě tam?

Kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem – toto moudro platí i dnes a sám za sebe bych řekl, že dokonce dvojnásob. Reference zmíněné jazykové školy o tom svědčí. Zaměstnavatelé mají čím dál tím větší nároky na své zaměstnance a leckdy je nutí absolvovat jazykové kurzy. Právě proto Jazyková škola v Budějovicích, která nabízí nejen kvalitní zázemí, ale také individuální či skupinovou výuku a především záruku kvality.

Co na školu říkají absolventi?

“V mém věku je nalezení motivace ke studiu nového jazyka velmi těžké. Musím ale říct, že tento systém mi vyhovoval. Ve skupině jsme se navzájem podpořili a na každou další hodinu jsem se těšila a poté odcházela s nadšením.” – Alena

“Zlepšit úroveň komunikace v cizím jazyce byla podmínka mého zaměstnavatele. Přiznám se, že se mi do toho nechtělo, ale teď jsem vděčný, že jsem si vybral váš kurz. Navíc lektorka byla velmi sympatická!” – Martin

 

Komentáře

Nahoru