Dnes vyšlo 15 článků

Jak používají teroristé sociální sítě? Jako reklamu!

Jak používají teroristé sociální sítě? Jako reklamu!

Každý den sociální sítě používají miliardy lidí. Jsou zde sdíleny obrázky, videa, statusy, atd. Těchto možností využívají i teroristické organizace za účelem šíření propagandy a získávání nových rekrutů. Teroristé díky sociálním sítím mohou oslovit širší publikum ve více zemích.

Nedávné události v Iráku a Sýrii zvýšily povědomí veřejnosti o tom, jak teroristé používají ke své činnosti informační technologie. Sociální média se tak stala platformou pro šíření teroristické propagandy a rozněcování strachu, například sdílením videí z poprav.

Teroristé využívají sociální média k šíření propagandy

Miliardy lidí na celém světě používají sociální sítě každý den. Sdílí zde svá videa, obrázky, a posílají si zprávy. V prosinci 2011 Harakad Shabaab al Mujahideen z jedné somálské teroristické skupiny začal používat Twitter ke sdílení pravidelných příspěvků. Několik teroristických skupin včetně Al-Káidy a Hizballáh se připojilo na sociální sítě za účelem šíření propagandy, uveřejňování teroristických hrozeb a získávání nových rekrutů.

ISIS (islámský stát v Iráku a Sýrii) se stal nejúspěšnější skupinou v získávání západního publika. Členové ISIS například využívali velmi populární hashtag na Twitteru #WorldCup2014. V době, kdy tento hashtag používalo velké množství fotbalových fanoušků z celého světa, ISIS jej využil ve svůj prospěch na šíření propagandy. Teroristé z ISIS se snaží komunikovat s lidmi z celého světa v naději, že získají jejich sympatie. Hledají touto cestou osoby, které by byly ochotny provádět teroristické činy v jejich prospěch.

Boj s teroristickými skupinami na internetu je náročný

Boj s těmito skupinami je velice obtížný. Vůbec není jednoduché sledovat neustále se měnící účty a hesla. Zprávy jsou často zveřejňovány nováčky, kteří mluví anglicky nebo jiným jazykem, aby ISIS mohl oslovit širší publikum ve více zemích.

Nedávno byl zaznamenán hashtag #StopISIS, který získává stále větší popularitu a je považován za pozitivní krok v boji proti terorismu. Většina z nových rekrutů má určitou znalost práce na počítači. Někteří členové se téměř jistě podílí na vývoji nových aplikací, které budou nadále podporovat teroristické aktivity. Je téměř jisté, že teroristé budou nadále používat sociální média, jak jen budou moci. Nyní ale, když už víme, jak teroristé využívají sociální média, je opět o něco snažší s nimi bojovat.

zdroj: www.sitepronews.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru