Chcete si vytvořit vlastní počítačovou hru? S těmito programy to můžete zkusit!

Chcete si vytvořit vlastní počítačovou hru? S těmito programy to můžete zkusit!

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si rádi sami vytvořili nějakou hru ať už na mobil nebo počítač, ale neznalost programování vás od této myšlenky odradila? Pokud ano, pak je tento článek zaměřený na tvorbu her určený přesně pro vás.

První věcí, kterou je potřeba udělat v případě, že chcete vytvořit hru, je volba vhodného nástroje. Podíváme se tedy na několik programů, které vám v tomto ohledu mohou dobře posloužit a jsou vhodné i pro začátečníky neznalé programování.

Game Maker

Asi nejznámějším programem určeným k tvorbě her je bezpochyby Game Maker.  Jedná se o jasného favorita pro každého, kdo chce začít s vytvářením her, a to díky svému velmi přehlednému rozhraní, které je založeno na systému drag-and-drop.  Samotná tvorba her tedy spočívá ve velmi intuitivním seřazování ikonek v řadě za sebou, které určují, jak se daný objekt bude ve hře chovat. Výhodou je, že jako jeden z mála programů na tvorbu her je Game Maker lokalizovaný do češtiny, avšak pouze ve starší verzi 6.1.

Game Maker je k dostání ve free i placené verzi, kdy při zakoupení placené verze budete mít možnost vytvářet hry nejen ve 2D, ale také ve 3D prostředí a zpřístupní se vám několik dalších užitečných funkcí, jako například vyhlazování textur a vytváření rozšíření, které jistě ocení každý zkušenější tvůrce her.

Construct

Construct představuje alternativu výše zmíněného Game Makeru. Oba programy jsou založeny na stejném drag-and-drop systému a jejich odlišnosti jsou tedy spíše minimální.  Proto není třeba příliš váhat nad tím, který z programů zvolit. Prakticky není důvod proč nevyzkoušet oba dva, a poté se rozhodnout pro ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Stejně jako předchozí jmenovaný i tento program má svojí placenou verzi, která přidává další možnosti. Nevýhodou je absence české lokalizace ve starších verzích, což může některé uživatele zmást.

Game Editor

Game Editor je multiplatformní program, se kterým můžete své hry lehce vytvářet na počítači stejně jako například na iPhonu.  Tvorbou her vás nebudou provázet žádné rušivé elementy, jako jsou například barevné ikonky. To ale dělá Game Editor vizuálně trochu složitějším. Pokud mu však dáte šanci a projdete si nějaké tutoriály, které jsou k dispozici na oficiálních stránkách programu, časem pro vás zajisté bude tvorba her hračka.

Za zmínku stojí také skutečnost, že program je volně ke stažení ve své kompletní verzi a koupě licence je povinná pouze tehdy, kdy chcete svoje hry prodávat.

Bez ohledu na to, který program pro tvorbu her si vyberete, vždy berte v úvahu, že tvorba hry je jen jedna část. To, co dělá hru hrou, je také grafika, zvuk a příběh, který by vaši hru oživil a přidal jí onu důležitou atmosféru, kterou by žádná hra neměla postrádat.

Komentáře

Nahoru