Jak si vybrat správný telefon a který operační systém zvolit?

Jak si vybrat správný telefon a který operační systém zvolit?

Žijeme v době, kdy má mobilní telefon snad úplné každý, komu je víc než 10 let. Už to není jako dřív, kdy bylo v obchodě vystaveno pouze 6 typů telefonů. Trh je teď mobily doslova zaplaven, ale jak si z nich vybrat ten, který vám bude nejvíc vyhovovat?

Nejlepší bude, když si zajdete do obchodu s telefony a jednotlivé typy si vyzkoušíte. Předtím byste ale měli alespoň přibližně vědět, po čem jdete.

Klasický nebo dotykový?

První věc, o které byste měli rozhodnout, je, zdali vaše volba padne na klasický telefon nebo na dotykový. Existují i modely s kombinací obojího. Pokud zvolíte starou osvědčenou klasiku, nic tím nezkazíte. Dotykové telefony a smartphony nemusí totiž vyhovovat všem.

Při výběru telefonu byste se měli hlavně zaměřit na pohodlnost ovládání a styl, který bude vašim potřebám vyhovovat. Telefony s klávesnicí si většina uživatelů vybírá především z důvodu, jako je zvyk, rychlost, výdrž baterie a poněkud jednoduché ovládání, ve kterém se každý zorientuje během 5 minut.

Chcete-li mobil používat pouze na telefonování a psaní SMS, je pro vás tato možnost ideální. Nejlepší přístroje tohoto typu jsou od značky Nokia. Nejsou příliš drahá a umí vše, co průměrný uživatel potřebuje. Pro náročnější uživatele, kteří si chtějí přizpůsobit mobil podle svých potřeb, jsou lepší smartphony. Můžete pomocí nich surfovat pohodlně na internetu a číst si emaily. Jsou to v podstatě takové malé kapesní počítače. Jejich nevýhodou je, že kvůli velké ploše mají menší výdrž baterie a počet aplikací mobil zpomaluje.

Typ dotykového displeje

Máte dvě možnosti – rezistivní (tlakový) nebo kapacitní (elektronický) displej. Rezistivní displej najdete především u telefonu z nižší cenové kategorie. Náklady na jeho výrobu jsou velmi nízké a je možné ho ovládat jak tužkou, tak nehty. Bohužel díky tomu, jak tlakový displej funguje (název napovídá), není příliš přesný a občas se vám může stát, že se netrefíte tak, kam jste chtěli.

Lepší volbou je elektronický displej, který reaguje na statickou elektřinu prstu. Je tak o mnoho přesnější a rychlejší. Jediná jeho nevýhoda je, že kvůli principu, na kterém funguje, není možné ho ovládat jinak než prsty.

Jak si vybrat správný operační systém?

Jestli si myslíte, že volba operačního systému je zcela zbytečná, tak se mýlíte. Každý operační systém je jiný. Liší se vzhledem, rychlostí, počtem kompatibilních aplikací a uživatelskou přístupností. Případné chyby systému odstraní aktualizace, které vám mobil automaticky nabídne hned, jak je to možné. Nejrozšířenější OS jsou Android, Apple iOS, Symbian, Windows Phone a Samsung Bad.

Nejrozšířenější OS jsou Android a iOS. I když jsou přibližně stejně kvalitní, cenově se podstatně liší. U iPhonů (mobily s iOS) od firmy Apple, platíte mimo kvality i za značku. Jejich cena se pohybuje od 13 – 22 tisíc Kč. Telefony s Androidem jsou o přibližně polovinu levnější. Samsung Galaxy Mini si můžete pořídit za 4 tisíce a přitom není o moc pomalejší než iPhone. Do obou OS si můžete nainstalovat přes půl milionu aplikací. Oba jsou velmi dobré, záleží jenom na tom, kolik za mobil chcete dát.

Telefony s OS Symbian, Windows Phone a Samsung Bad se pohybují v cenovém středu. Nejsou tak kvalitní jako ty dva předešlé, ale na trochu náročnější používání stačí. Jsou to spíše uzavřené OS, se kterými je kompatibilní menší počet aplikací.

Komentáře

  • Android hater

    chcel by som opravit par nepresnosti, takze rezistivny displej nieje tak presny ako kapacitny. To je hlupost, rezistiny je o dost presnejsi o tom niet pochyb… aj ked pouzivat kapacitny na rezistivny nedam dopustit a do teraz ho mam doma a obcasne ho pouzivam… jeho nevyhodou je citlivost…
    a dalej symbian, windows phone a bada niesu tak kvalitne ako iOS a Android… to je intergalakticka hlupost, prave naopak tieto systemy su o dost kvalitnejsie ako iOs a android, len niesu tak masovo rozsirene a ich podiel sa zmensuje, teda az na WP, ten bude za chvilu tiez rozsireny

    • Dobrý den, děkuji za vaši reakci. Můžete nám prosím dodat zdroj, na základě kterého by šla tato data ověřit a my podle něj mohli článek upravit?

Nahoru