Jak si vybrat dron s ohledem na váš business?

Jak si vybrat dron s ohledem na váš business?

V 2. dílu seriálu o podnikání a létání s dronem se zaměříme na otázku, jaký dron pro své konkrétní podnikání a business obor vybrat. Potřebujete natáčet krásná videa do filmu či reklamy? Chcete posuzovat technický stav budov? Monitorovat práci zemědělských strojů? Na to vše se dron hodí, ale je na místě se také zamyslet, zda se vám vyplatí investovat do vlastního dronu, nebo oslovit specialisty a nasazení dronu outsourcovat.

Faktor #1: Četnost využití dronu

Průměrná cena za výjezd dronu s obsluhou specialisty se pohybuje okolo 5-30 % z ceny vybraného modelu. Čím je stroj dražší, tím je samozřejmě poměr z ceny, který zaplatíte za jeden výjezd nižší. Návratnost investic v praxi tak může být v nejlepším případě při 10-20 výjezdech, a proto se určitě nevyplatí kupovat dron kvůli 1 akci, ale pro pravidelné vzlety.

Faktor #2: Výběr vhodného modelu

Při prvním výběru vhodného dronu pro podnikání jsme strávili hledáním cca měsíc. Nyní už ale máme pohromadě spoustu know-how, z kterého vám chceme předat doporučení na nejlepší drony ve 3 cenových kategoriích: 

Drony do 80 000 Kč

  • Vhodný dron pro 90 % marketérů a digitálních agentur, influencerů, realitek, makléřů, zpravodajů atp.
  • Pro základní foto/video dokumentaci, 3D modelovaní a obecně k výstupu vhodnému pro internetová videa

Charakteristické modely:

Drony od 80 000 Kč do 250 000 Kč

  • Vhodný dron pro náročnější reklamní agentury, vývojáře aplikací, filmové produkce, společnosti s techničtějším zaměřením
  • Využití: filmy, pastportizace, 3D modelování, termovyužití, detekce úniku plynu, revize elektrického vedení, mnohonásobné zoomování atp.

Obecně se jedná o techniku pro náročné uživatele na obrazovou kvalitu, popřípadě na technický výstup z kamer vhodných pro industriální účely.

Kamery dronů se pohybují v rozpětí několika desítek tisíc až po částky převyšující milion korun. Ovládání dronu a kamery může být i separátní. V případě dvou a vícečlenné obsluhy se s kopilotem a ostatními členy posádky musíte nejprve sladit. Tento proces vám může zabrat i pár desítek hodin tréninku.

Charakteristické modely: 

Drony od 250 000 Kč až k miliónu

  •  Dron pro velké filmové produkce, geodetické společnosti, společnosti z inspekčního prostředí nebo společnosti napříč průmyslovými sférami
  • Využití: pasportizace, 3D modelování, hollywoodské filmy, zaznamenávání polohy s přesností na centimetry – vše na velmi přesné úrovni

I v případě těchto modelů platí, že kameru můžete ovládat separátně a ceny kamer můžou převyšovat částky přes milion korun. Modely dronů řady Matrice 200 můžete dokonce osadit i 2 nezávislými kamerami současně (např. 30x zoom a termokamera).

Charakteristické modely

Snímek obrazovky 2018-03-19 v 8.58.54

FlyAbility Elios – na dotaz

Snímek obrazovky 2018-03-19 v 8.58.59

Freefly Alta 8 – na dotaz

Drony z této skupiny jsou většinou rezistentní vůči elektromagnetickému poli a některé modely i vůči dešti. Dron FlyAbility Elios je navíc obklopený rámem, proto je vhodný pro inspekce kanalizací, šachet nebo těžce přístupných míst. Dron Freefly Alta 8 zase unese i ty nejtěžší filmové kamery.

Drony za statisíce až desítky miliónů korun

  • Hodí se pro státní aparát, společnosti s velmi úzkým zaměřením, nebo pro vojenské a zpravodajské služby.
  • Využití: fotogrammetrie, monitoring větších ploch za specifickými účely typu: přenos obrazu z kombinace výstupů velmi přesné termokamery, infrakamery a optických kamer s obrovským zoomem, lidaru atp.

Tyto modely dronů nejsou na pultech běžně dostupné, ale umí věci nevídané. Pro bližší informace se obraťte na nás v DronPro – centru pro komplexní služby na pražském Smíchově, kde po konzultaci budete odcházet s jasnou představou – jaký model potřebuje, co umí a jaká bude na korunu přesně vaše vstupní investice.

Zdroj, text/foto: dronpro.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru