Dnes vyšlo 15 článků

Jak si správně změřit tep? Použijte chytré aplikace!

Jak si správně změřit tep? Použijte chytré aplikace!

Dnešní pokročilé technické době již není divu, že si teď můžete klidně změřit i ručně s chytrým telefonem. Je známo, že na našem těle je několik bodů, kde můžeme cítit náš tep výrazněji než na jiných částech těla. Nejlépe se měří puls na krkavici, zápěstí, pažní či stehenní tepně.  Puls si můžete měřit jednoduše dotekem prstu a stopkami, či modernějším způsobem – a tím je chytrá aplikace v telefonu či tabletu.

Jaké jsou druhy tepové frekvence?

  1.  Klidová tepová frekvence

Pohybuje se průměrně mezi 61 až 72 údery za minutu u mužů a 67 až 76 úderu u žen. Tenhle typ tepové frekvence se zjišťuje ihned po probuzení.

       2.      Maximální tepová frekvence

Jedná se o maximální intenzitu, jež si náš organismus dokáže udržet. Pro její zjištění je třeba provést zátěžový test, nicméně v praxi je pro tento výpočet využívám vzoreček. Ten je jednoduchý – pokud jste žena, stačí odečíst od čísla 226 svůj věk, v případě že jste muž tak svůj věk odečte od čísla 220. Z tohoto výsledku si jednoduše určíte aerobní zónu, která se pohybuje mezi 60 až 75%.  tato aerobní zóna je naprosto nejvhodnější, pro spalování tuků.

Jaké jsou nejoblíbenější aplikace pro měření tepu?

  • Heart Rate by LogYourRun

Aplikace je opravdu jednoduchá a vyžaduje ruční měření tepu. Je podobná obyčejný stopkám, nicméně tohle měření je efektivnější a jednodušší. Díky vzorci, který je uvedený výše, vyplníme maximální tepovou frekvenci, následně už jen stačí klepnout prstem na “srdíčko”, a za chvíli máte váš výsledek.

heartratelogyourrun1

  • Cardiio

Aplikace je kompatibilní pouze s iPhonem a iPadem. Měření tepové frekvence probíhá díky kameře a skenování obličeje. Nemusíte se tedy přístroje prakticky ani dotýkat což je super, pokud právě cvičíte, a nechcete mít telefon od potu. Její použití je naprosto jednoduché – stačí kruh uprostřed displeje nasměrovat na svůj obličej. Všechny vaše výsledky se ukládají do paměti aplikace, tudíž si je můžete zpětně prohlédnout.

cardiio1

  • Heart Rate monitor

Tahle aplikace funguje na všech chytrých telefonech a tabletech, které využívají operační systém Android.  Srdeční tep změříte jednoduše tak, že přiložíte špičku ukazováčku k fotoaparátu či ke kameře tak, aby pokrýval celé čidlo. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko Start, a váš tep bude změřen.

cardiio2

  • Instant Heart Rate Monitor

I tahle aplikace funguje na bázi přiložení prstu k fotoaparátu, a stejně tak funguje pro telefony s operačním systémem Android. Ovládání je naprosto jednoduché a intuitivní. Výhodou je, že jeho výsledek se obrazu je vyobrazen v grafu, a zároveň jej porovnává s průměrnými hodnotami.

watch-heart-rate-monitor-hero

  • Runtastic Heart Rate

Jedna z nejoblíbenějších aplikací tohoto typu, která je využívána hlavně běžci. Výhodou je, že funguje na všech chytrých telefonech a tabletech. Její použití je jednoduché, nicméně i přes tenhle fakt se vám hned po její instalaci spustí automatická prohlídka, jež vám představí, jak vše funguje. I zde stačí jednoduše přiložit prst fotoaparátu či ke kameře, a hned se vám ukážou podrobné informace o vašem srdeční tepu.

Nepodceňujte svůj zdravotní stav, a raději si pravidelně svůj tep a měřte. Hlavně v případě, pokud se Věnujete sportu či navštěvujete fitko, by se vám tyhle informace mohly hodit pro zefektivnění procesu spalování tuků.

 Zdroj text, foto: https://www.mojemedicina.cz/cs_cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/mobilni-aplikace-pro-zdravi/zjistete-jaky-je-vas-srdecni-tep-1.html

Komentáře

Nahoru