Dnes vyšlo 15 článků

Jak si jednoduše a bezplatně zabezpečit počítač? Využijte našich tipů a buďte v bezpečí!

Jak si jednoduše a bezplatně zabezpečit počítač? Využijte našich tipů a buďte v bezpečí!

Internet je plný informací a dat. Ne všechna tato data ale mají svému uživateli/návštěvníkovi sloužit, mnoho z nich má za cíl ubližovat.

Tímto bych asi v rychlosti upozornil na viry, malware a podobný škodlivý obsah, který se na internetu vyskytuje v mnoha podobách a místech. Do počítačů se už tedy většinou nedostává pomocí přenosných medií, ale pomocí internetu. Proto je potřeba mít kvalitní zabezpečení.

A právě tomuto tématu se budeme v tomto článku zabývat, nepůjde však o žádné placené počiny. Všechny programy, o kterých zde bude řeč, budou volně užitné, tzv. freeware.

Viry a spyware – čeho se víc bát?

Obavy z klasický destruktivních virů pomalu odcházejí, na jejich místo se stále více tlačí viry špionážní, tzv. spyware. Ty v počítači sice nenadělají žádnou velkou škodu materiální povahy, ale sledují pohyb uživatele, například na již zmíněném internetu.

Někteří jsou přitom natolik „zákeřní“, že dokáží odpozorovat i stisknutá tlačítka klávesnice, či jiné soukromé údaje. V takových případech může být v nebezpečí například BÚ klienta.

Takže co je horší, přijít o některá svá data, nebo přijít o své soukromé údaje? Naštěstí se snaží současné antivirové systémy řešit oboje najednou.

Vybíráme ten správný antivirový program

Antivirových a bezpečnostních balíků je k dostání na celém světě internetu relativně velký počet. Ne všechny jsou však kvalitní a zadarmo. Placené verze obvykle slibují větší kvalitu zabezpečení apod., ale nemusí to být vždy pravda, a pokud klient nenavštěvuje warez, zapovězené porno stránky a podobné počiny, neměl by se čeho bát a základní verze postačí.

Dobré porovnání kvality antivirových počinů se nachází například na e-zinu Virus Bulletin, který neustále informuje o virové problematice a každý měsíc provádí testování desítek nejznámějších antivirových aplikací

magazín o virech

Zde se sice dozvíme, které jsou ty nejlepší, ale ze všech těchto počinů bych volil pouze tři:

Na první místo bych dal Microsoft Security Essentials, protože je zdarma dodávaný majitelům OS Windows, nenáročný na paměť a HW, je efektivní a velmi příjemného designu. Je česky a zvykne si na něho určitě rychle každý. Aktualizuje se automaticky.
Druhé místo dávám velmi oblíbenému a velmi stahovanému antivirovému balíčku Avast!, který rovněž nemá problémy s aktualizacemi. Je rychlý, plně funkční, a také je dostupný v českém jazykovém podání. Je sice o něco více paměťově náročný, než MSE, ale zato se odvděčí čistým funkčním systémem. V případě potřeby však není zrovna snadné ho odinstalovat.
Třetí místo, které zakončí tento krátký výčet v mém žebříčku, získává AVG Free. Je opět velmi rychlé, nenáročné, přehledné a plně funkční. Nevýhodou se může jevit reklamní proužek, který se zobrazuje v patičce hlavního okna aplikace. S aktualizacemi rovněž nemá problém a dokáže se dobře postarat o celý operační systém + všechna přilehlá data.

logo AVG

Co říci závěrem …

Tímto bych zakončil první část tématu Zabezpečení počítače freeware počiny. V druhé části, která vyjde opět za týden, se podíváme na možnosti prevence/imunizace systému a některé další možnosti zabezpečení ze strany uživatele.

Určitě se tedy máme na co těšit, na něco, co bude bezpochyby praktické a užitečné pro každého.

Komentáře

Nahoru