Jak se zbavit nevýdělečné firmy

Občas se prostě stane, že vám podnikání nevyjde. Asi nebude moc povzbudivé, když vám prozradíme, že kdo v podnikání neuspěje poprvé, má menší šance na úspěch i při příštích pokusech… Ale přiznat si neúspěch je také důležitým krokem. Jestli nemáte dostatek zákazníků nebo je vaše firma dokonce zadlužená, je čas se jí vzdát, než vám nadělá takové dluhy, které nebudete schopni splatit.

V jakém případě se firmy zbavit?

Pokud jí hrozí zadlužení, nebo už zadlužená je, je na ni podán insolvenční návrh nebo prohlášen konkurs, je na vás vyvíjen nátlak ze strany vymahačských firem a při spoustě dalších těžkých situacích. Zbavte se firmy dříve, než vás úplně položí na kolena. Nemá smysl investovat do něčeho, co vás stojí jen čas a peníze.

business3

Jak ji zrušit?

Nejdříve si musíme ujasnit pojmy. Stejně jako společnost vzniká ke dni zapsání do Obchodního rejstříku, zanikne tehdy, když je z něj vymazána. Než k tomu dojde, je potřeba zařídit pár důležitých věcí. Záleží ovšem na tom, jakým způsobem se firmy chcete zbavit. Buď ji můžete jen někomu předat, nebo úplně ukončit její činnost.

Nejrychlejší je firmu předat

Nejrychlejším způsobem, jak se firmy zbavit, je její převod na jiného majitele, aby u ní vaše jméno již nefigurovalo. Zajímá vás, kdo by si zadluženou nebo nevýdělečnou firmu převzal? Běžný člověk to určitě neudělá. Existují na to společnosti, které si vaši firmu bez závazků a pohledávek rády převezmou, abyste nemuseli zbytečně platit daňovou licenci. Zbavte se firmy a dál už se nemusíte starat o to, co s ní udělají.

Vymazání z Obchodního rejstříku trvá

Jestliže firmu potřebujete zlikvidovat, bude to trvat trochu déle a stojí to spoustu vyřizování. Stejně jako v prvním případě je lepší firmu předat někomu, pro koho je likvidace společnosti denním chlebem.  Firma zabývající se likvidací váš podnik převezme a vy se o nic nemusíte starat. Z Obchodního rejstříku bude firma vymazána až po dvou měsících, vy už v ní přestáváte figurovat během týdne.

Možnost urychlené likvidace

Jak již bylo řečeno výše, vymazání z Obchodního rejstříku trvá zhruba dva měsíce. Pokud to celé potřebujete urychlit a máte dostatek peněz, lze to. Může se například stát, že vám hrozí pokuta za nesplnění povinnosti vyhlásit konkurs, a ta pokuta by pak byla mnohonásobně vyšší než cena zaplacená za rychlé zlikvidování společnosti, které trvá zhruba týden.

business2

Proč je lepší oslovit firmu?

Určitě je to lepší z hlediska financí, které jsou pravděpodobně pro každého, jehož firma krachuje, na prvním místě. Ať už se jedná o společnost s ručením omezeným nebo akciovou společnost, její převzetí a případná likvidace firmou je nejlevnějším zákonným způsobem, jak ukončit svou podnikatelskou činnost.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru