Tisková zpráva: Jak se staví londýnský supertunel: nový seriál přibližuje největší technickou stavbu Evropy

Kanál Viasat Explore uvede třídílný seriál Londýnský super tunel, který nabízí detailní pohled do zákulisí projektu v hodnotě téměř 15 miliard liber, který navždy změní hlavní město Velké Británie. Televizní štáb zavede diváky za techniky a stavebníky, kteří budují novou podzemní dráhu napříč Londýnem zvanou Crossrail, zatímco jeho jedenáct milionů obyvatel klidně spí.

Tým čítající více než deset tisíc pracovníků stojí před řadou nelehkých úkolů včetně prokopání 42 kilometrů tunelů a výstavby deseti nových rozlehlých stanic. Nesmí přitom narušit každodenní běh londýnského života. Společnost realizující výstavbu povolila natáčecímu štábu seriálu exkluzivní přístup k razičům a technikům, aby mohl detailně sledovat výstavbu nové železnice. Kamery zachytily potíže i úspěchy projektu a zaznamenaly všechny klíčové okamžiky, jakým bylo například konečné proražení tunelů.

Někteří odborníci přirovnávají výstavbu dráhy Crossrail k otevřené operaci srdce, kdy je pacient při plném vědomí. Výsledek ale má být zásadním přínosem – železnice bude napojena na londýnské metro a zkrátí cestu mezi centrem města a letištěm Heathrow, které patří k nejrušnějším v Evropě, na pouhých 28 minut. Crossrail propojí klíčové funkční části města – rezidenční, pracovní, obchodní a zábavní – a odhaduje se, že ročně přepraví přibližně 200 milionů cestujících.

Londýnský super tunel ve faktech a číslech:

–        Pod centrálním Londýnem bude proražen nový 21 km dlouhý dvoutubusový tunel

–        Ražba tunelu probíhá v hloubce až 40 metrů pod povrchem, aby se vyhnula stávajícím linkám metra, kanalizaci, inženýrským sítím a základům budov

–        Ke stávajícím 30 stanicím metra přibude 10 nových, rekordně velkých

–        Ve špičce bude na trati jezdit až 24 vlaků za hodinu

–        Vlaky budou 200 metrů dlouhé, pojmou až 1500 cestujících a ročně jich přepraví odhadem 200 milionů

–        Ekonomický přínos projektu z hlediska zakázek pro stavebnictví a zaměstnanosti se odhaduje nejméně na 42 miliard liber

Železnice Crossrail bude jedinečná nejen z technického hlediska, ale má i svůj originální umělecký koncept. Ve spolupráci s věhlasnými londýnskými galeriemi vznikne na osmi stanicích stálá výstava, kde budou díla mezinárodně uznávaných umělců tvořit nedílnou součást výzdoby a architektonického ztvárnění prostor.

Ačkoli Crossrail ještě není dokončen, již nyní existují plány na výstavbu dráhy Crossrail 2 v hodnotě 20 miliard liber, který spojí jihozápadní a severovýchodní část Londýna. Podle londýnského starosty Borise Johnsona zkrátí mnoha obyvatelům dobu dojíždění, pomůže odstranit dopravní zácpy na hlavních příjezdových trasách a bude významným stimulem pro ekonomiku hlavního města i celé země.

Jedinečný příběh realizace velkolepého inženýrského projektu můžete sledovat na Viasat Explore vždy v úterý od 13. do 27. ledna 2015, ve 20:10 hod.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Explore navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Explore nebo webovou stránku www.viasatexplore.cz.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru